„Prvotním úkolem bylo dát se po USK fyzicky do kupy. Myslím si, že se nám to podařilo. Všichni jsme natěšeni, máme před sebou historickou šanci. Věřím, že finále vybojujeme," podotkl opavský kouč Petr Czudek.

„Musíme se dobře zkoncentrovat, snad nám důležitost tohoto duelu nebude svazovat ruce a nohy," pokračuje šéf opavské lavičky.

Prostějov letos nezažívá zrovna nejlepší období. Tým prošel v rozjetém ročníku hráčskými změnami. Odešly opory jako Marko, Palyza, Tomanec nebo Slezák, místo nich dorazili na Hanou Američané Talley, Jacobs, Fitzpatrick a Simmons. Posledně jmenovaný má stejně jako kapitán Dokoupil zdravotní problémy.

„Prostějov tím, že pohár pořádá, si zajistil účast ve Final 4 bez boje. Tímto zápasem může zachránit sezonu, když nás porazí, má medaili," konstatoval Petr Czudek. „Každým tréninkem se tým sehrává, pro nás není čitelný. My se ale soustředíme sami na sebe. Pokud podáme standardní výkon, vyhrajeme," podotkl opavský stratég.

Do sestavy Czudkova výběru se po krátké zdravotní pauze vrací křídelník Václav Bujnoch. Páteční zápas začíná v 18 hodin, sledovat jej můžete na www.tvcom.cz.

První semifinálovou dvojici tvoří Nymburk a Pardubice. Tato bitva má začátek o tři hodiny dříve. V sobotu je na programu finále a zápas o bronz.

Kryštof Vlček: Klukům věřím, na finále máme

Kryštof Vlček

Před více než měsícem se mu zhroutil basketbalový svět. Opavský křídelník Kryštof Vlček si v poháru v Ostravě poranil loket. Verdikt lékařů byl krutý, zlomenina. Pětadvacetiletý hráč ihned po podstoupil operaci v ostravské fakultní nemocnici.

Sádru na ruce mu vystřídala ortéza a začalo období rehabilitace. Datum návratu na palubovku v hlavě nemá. „Může to být za dva, ale také za šest měsíců," říká od přírody bojovník. Velkou výhodou opavského basketbalisty je fakt, že má super péči své maminky, která je lékařkou.

Kryštofe, můžete prozradit, jaký je váš aktuální stav?

Už nemám sádru, vyfasoval jsem ortézu. Zkoušeli jsme, jak je kloub pohyblivý, bohužel nebyl, teď už je to lepší. Začal jsem chodit na rehabilitace a věřím, že brzy budu mít důvod k úsměvu.

Ale je to zatím bez pohybu?

To ne, odpočinku už bylo dost. Měsíc jsem nic nedělal, z toho čtrnáct dní ležel jen v posteli. Už chodím běhat na ochozech v hale, samozřejmě lehce, ať loket nemá otřesy. Součástí je i posilovna. Bez pohybu být nemohu.

Trochu to odlehčíme. Na váze se vaše nicnedělání projevilo?

Nevážil jsem se, ale s váhou problém nemám. Když necvičím, nemám chuť k jídlu, moc jíst nepotřebuji.

Na jak dlouho vidíte vaši pauzu? Respektive kdy plánujete návrat na palubovku?

To nedokážu odhadnout. Uvidíme, jak účinné budou rehabilitace. Klidně se může stát, že naskočím za dva, ale také až za pět šest měsíců. Zranění bylo vážné, uvidíme, jak bude nastavena hlava, s jakým respektem se k tomu postaví.

Bolí loket ještě hodně?

Když se mi to stalo, bylo mi hrozně. Hned na palubovce se mi to snažili nahodit, ale neúspěšně, stejně tak v nemocnici. Když jsem to měl v sádře, šlo to. Teď mě to začne během rehabilitací bolet znovu, ale přežiju to.

Se sádrou jste vypadal jako Robocop, dalo se s ní vůbec spát?

Ze začátku to bylo hrozné. Ale zvyknete si na vše. Naučil jsem se spát na zádech za pomocí podložení polštáři.

Vaše zranění bylo vážné, dokonce se hovořilo i o možném konci kariéry. Napadla vás také tato myšlenka?

Na toto téma jsem dostal pár zajímavých otázek. Vůbec si je ale nepřipouštím. Basket miluji, chci ho hrát. To by asi museli v klubu říct, že nemají o mě zájem nebo tak podobně.

Berete jako výhodu, že vaše maminka, kromě velké fanynky, je také lékařka?

Určitě, mám od ní skvělý servis. Navíc se zabývá homeopatikou, takže i v tomto směru mi pomáhá. Když to shrnu, beru to celý život jako velkou výhodu. Mé zranění hodně prožívala, hlavně v začátku. Byla z něj více špatná než já.

Proti Pardubicím a USK Praha jste se objevil na lavičce i se sádrou a utkání hodně emotivně prožíval…

Basket mám rád, nejsem ten, co sedí a jen zatleská. Rád kluky podpořím, a i když nemůžu hrát, nechám se rychle vtáhnout do děje, holt jsem v tomto směru takový lehký jižan. Proti USK jsem malém dostal technickou.

V Prostějově chybět taky určitě nebudete?

Na poháru ale chybět nebudu. Los byl k nám během celého poháru milosrdný, věřím, že semifinále zvládneme a postoupíme. Klukům hodně věřím, máme na to.

Jste také mládežnickým trenérem v BK Opava, tam máte také pauzu?

V žádném případě, hned jak mě pustili z nemocnice, šel jsem na trénink, dlouho jsem sice nevydržel stát, ale šlo to. Basket mě drží nad vodou, nemůžu bez něj být, díky bohu, že můžu být na trénincích, jsem tak se všemi v neustálém kontaktu.

Můžete ještě prozradit, jak se dopravujete, když momentálně nemůžete řídit auto?

Buď mě vozí přítelkyně, nebo kluci, ale hlavně využívám MHD. Musím říct, že mezi opavskou a tou v Ostravě je velký rozdíl. Tady v Opavě musíte mít přesně třináct korun, kdežto v Ostravě můžete použít i bezkontaktní kartu. Škoda, že je zima, jinak bych chodil pěšky.