Sluneta Ústí nad Labem v minulém kole uspěla v Jindřichově Hradci, kde vyhrála 100:90. Řádili téměř všichni ze čtyř Američanů, které si Severočeši před sezonou anebo během sezony přivedli do kádru. Konkrétně se jedná o posledně příchozího Austina Emersona, Keitha Steffecka, Vernona Lewise a hlavně Kwamaina Mitchella, který se pasoval do role hlavního tahouna týmu. Například při zmíněném vítězství si připsal šestadvacet bodů.

Trenér Martin Stavěl na vynikajícího rozehrávače sází a jeho kůň v utkání běžně odehraje více než pětatřicet minut. Dobu strávenou na palubovce navíc doplňuje skvělými střeleckými statistikami. Stalo se už jaksi zvykem, že pravidelně překonává hranici dvaceti bodů za zápas. Nové americké kvarteto nahradilo krajany Thadduse McFaddena a také Brada Reese, kteří patřili k oporám mužstva.

Utkání můžete sledovat na www.tvcom.cz

„Ústí podává dobré výkony. Nás čeká hodně těžký zápas venku. Severočeši podle mého mají kádr oproti minulé sezoně silnější. Soupeř nejspíš bude podstatně lepší než Brno, ale věřím tomu, že tam jedeme vyhrát. Stejné ambice budeme mít i ve středu v Praze proti USK," zamyslel se křídelník Slezanů Michal Palát.

Ústí nad Labem bývá na své palubovce pro své protivníky velmi nepříjemným soupeřem: „Přesný rozdíl mezi bilancí doma a venku neznám, myslím si však, že máme dostatečně silný tým k tomu, abychom je porazili."

Svěřenci trenéra Petra Czudka se však budou muset vypořádat s jednou skutečností. Cesta na sever Čech jim autobusem zabere minimálně pět hodin. „Do Prahy jsou to čtyři hodiny a do Ústí pak ještě hodina nebo dvě. Je třeba zlepšit předzápasovou přípravu. Protáhnout se a procvičit. Snad nás to nějak neovlivní. Během cestování, při kterém přejedete celou republiku, není úplně jednoduché se do toho dostat. Nějaký velký problém v tom ale podle mého nebude," pokračovalo křídlo Opavy.

Opavské mužstvo by mohlo těžit z výborného výkonu proti Brnu, které ve středu rozprášilo poměrem 104:55. Vzhledem k tomu, že rozhodnuto bylo prakticky už před poločasem, více než čtvrthodinku na palubovce pobyl také Michal Palát, jenž jinak moc příležitostí nedostává: „Duel s Brnem jsme nechtěli hlavně podcenit. Vzhledem k tomu, že se nám v předešlém utkání podařilo porazit Svitavy, soustředili jsme se hlavně na to. Výsledek hovoří za vše. Vyhráli jsme s přehledem."

Utkání s Ústím nad Labem je na programu v neděli. Přesný začátek je naplánován na 17. hodinu.

Kryštof Vlček: Rozhodly větší zkušenosti našeho mužstva

BK Opava - MMCITÉ Brno 104:55Proti Brnu dostal křídelník opavských basketbalistů Kryštof Vlček poměrně dost prostoru na palubovce a nastřádal skoro patnáct minut Jinak totiž moc příležitostí nedostává. Ve středečním zápase s Brnem však bylo definitivně rozhodnuto ve druhé čtvrtině. Hosté nakonec prohráli 55:104 a trenér Slezanů Petr Czudek mohl vyzkoušet více možností v sestavě.

S tím souvisí i téměř čtvrthodinka, kterou Kryštof Vlček mohl strávit na palubovce opavské víceúčelovky. Za tu dobu si připsal tři doskoky, dvě asistence a také dva body. Sám však cítil, že to mohlo být lepší. „Se svým výkonem nejsem spokojen. Neproměnil jsem dvě šestky. V tomto ohledu se mi moc nedaří," konstatoval právě Kryštof Vlček, jenž ochotně odpovídal také na další otázky naší redakce.

Dá se vůbec výhra o devětačtyřicet bodů nazvat jinak než totální demolicí soupeře?

Nebylo co řešit. Brno má mladé a nezkušené mužstvo. Láďovi Sokolovskému soupeř dovolil střílet ze spousty otevřených pozic. Hráč jako on to vždycky promění. Petr Dokoupil je na tom podobně. Jakub Šiřina na rozehrávce soupeře rovněž převyšoval. Častěji jsme se dostávali do rotace a Brno přehráli.

Pozitivní je určitě i skutečnost, že do hry zasáhli všichni hráči, které měl trenér Petr Czudek k dispozici, a hlavně všichni zaznamenali nějaký ten bod.

Tohle je důležité zejména pro týmovou chemii. Je super, že se všichni dostanou do hry. A to jak bodově tak minutově.

Rozhodujícím faktorem podle vás tedy byla větší zkušenost opavského týmu?

Tohle byl asi ten úplně prvotní důvod. Chodili jsme do rychlých brejků úplně sami až do koše. Martin Gniadek se blýskl dvěma parádními smečemi, které se musely divákům líbit. Je výborné, že i oni se mohou dívat na hru, kterou by si od nás přáli vidět.

Nepřipadalo vám, že při vstupu na palubovku basketbalisté Brna už ve svých hlavách o pár bodů prohrávali?

To bych zase neřekl. Některé kluky znám. Například Filip Šmíd je můj velice dobrý kamarád. Jedná se o kluka, jenž v minulém zápase nastřílel dvacet bodů, a dneska se mu moc nedařilo. Kdyby se mu naopak utkání povedlo, možná by to vypadalo jinak. Také Zachrla to mohl zkoušet z otevřených pozic, ale nedal. Je toho víc.

Brno je v Mattoni NBL nováčkem. Asi to bude chtít čas, než si v jeho mužstvu všechno správně sedne, že?

Už v uplynulé sezoně působili Brňané v první lize, kterou společně s Hradcem Králové vyhráli. Oba dva mohli postoupit do Mattonky, ale nakonec došlo jen na Brno, protože Hradec výš nechtěl. Tým zůstal prakticky stejný. Snad to doplnili pouze jedním Srbem. Do budoucna to chtějí stavět na mladých, což je z mého pohledu velice sympatické. Na kontě navíc mají dvě výhry. Osobně jsem čekal, že doposud budou mít maximálně jednu. Doma navíc Brno porazilo silnou Ostravu.

Jak moc kvitujete fakt, že v duelu s papírově slabším soupeřem a díky příznivému průběžnému stavu jste se mohl podívat na palubovku?

Proti Brnu jsem dostal hodně prostoru. Doteď jsem prakticky nehrál, ale se sebou nejsem moc spokojený. Podařilo se mi sice dát jeden koš, k tomu možná nějaký doskok, ale neproměnil jsem dvě šestky. Trestné hody mě momentálně nějak trápí.

Je hodně těžké se prosadit? Opava přece jenom dlouho neměla tak silný kádr jako v tomto ročníku.

Čekal jsem, že to pro mě letos bude lepší. Přece jenom jsem byl po světové univerziádě, kde jsem nastupoval. Myslel jsem, že by mi to mohlo pomoct. Jsem sice trochu zklamaný, ale třeba se tam časem dopracuju. V béčku hraju docela dost, tak se to v budoucnu snad povede.

Nakousl jste svou pozici v rezervě, kde patříte mezi opory. Co myslíte? Může vám účinkování v béčku přinést v budoucnu stabilní post i v áčku?

Pro mě by bylo docela demotivující, kdybych dvakrát denně trénoval a pak vůbec nikde nehrál. Vždycky, když můžu za rezervu nastoupit, tak nastoupím. B tým nyní hraje pohár, v neděli se utkáme s Ústím nad Labem, ve středu se to opět kryje, proto si dres béčka obleču příští pátek doma proti Litoměřicím.

V neděli vyrážíte do Ústí nad Labem. Dost silný protivník v kombinaci s pětihodinovou cestou autobusem napříč celou republikou nejspíš nebude nic příjemného.

Ústí má hodně nevyzpytatelné mužstvo. Měli nějaké americké hráče, jež vyměnili za jiné. Vím, že tam přišel Kwamain Mitchell, kterému se skvěle daří střelecky. Američané mohou být nebezpeční. Mně osobně tyhle cesty moc nevadí, i když je to zabitý čas. Přečtu si knížku nebo časopis. Podívám se také třeba na film a tak dále.

Petr Dušek