Věří, že jeho Opava bude mít na medaili, už se také těší na první přípravný zápas. Nicméně v akci ho mohou fanoušci vidět už tuto sobotu, kdy ho čeká běžecká porce deseti kilometrů v rámci Breda city trail. Více už v krátkém povídání pro čtenáře Deníku.

Jaký byl návrat z Ameriky do reality?

Docela těžký. První dva dny po návratu jsme celé prospali, protože časový posun byl velký. Docela jsme se sbírali. První týden na trénincích jsem se cítil hůře než ostatní. Poprvé po x letech jsem měsíc nic nedělal, bez balonu, žádný pohyb, takže v tomto směru byl začátek přípravy pro mě trošku horší. Po prvním týdnu jsem se ale do toho dostal a je to lepší a lepší.

Měsíc dovolené? Už bylo nutné vypnout?

Postupem času mi basketbal chyběl, ale žít se bez toho nějakou dobu dá, protože jsem delší volno neměl hodně dlouho, chtěl jsem volna užít co nejvíce a to se podařilo.

Návštěvou Spojených států jste si plnil sen?

Byl to s manželkou náš společný sen. Už jsem v minulosti v Americe jednou byl, přesněji v New Yorku. Chtěli jsme se tam vydat společně, musím říct, že to byly nádherné tři týdny.

Bylo něco, co vás nejvíce zaujalo?

Jiná kultura, celkově život. Líbilo se nám v New Yorku, pak v jedné části Floridy, kde byly moc krásné pláže, to nás nadchlo nejvíce.

Takže odpočatý a nažhavený na novou sezonu?

Dalo by se to tak říct. Ale po dnešním tréninku (rozhovor vznikal ve středu, poznámka autora) moc nabuzený nejsem, dostali jsme během dvou hodin pořádně zabrat.

Na prodloužení smlouvy s Opavou jste se dohodl hned po konci sezony. Nebylo to předčasné? A během léta žádná nabídka nepřišla?

Chtěl jsem mít klid na basket, proto jsem se tak rozhodl. A nabídka žádná nepřišla, asi všichni věděli, že to nemá smysl. I když vlastně bylo nějaké pošťuchování od Radka Nečase, který mě lanařil do pardubické Beksy, ale to bylo v rámci srandy.

V tomto týdnu jste poprvé začali dělat basketbalové věci, což už je asi zábavnější fáze přípravy…

Už v minulém týdnu jsme nějaké věci dělali. Ale herní to bylo poprvé ve středu. Už se všichni těšíme na první zápas. Žádný hráč nemá rád letní přípravu, každý chce hrát a jenom trénovat a dřít v hale do morku kosti.

V sobotu máte před sebou velkou výzvu. Startujete na běžeckém závodě Breda city trail, kde na vás čeká porce desetikilometrového běhu. Jak se na tuto akci těšíte po náročných trénincích?

Jelikož jsem nic dlouho nedělal, cítím se unaveně. Ani nevím, zda to zvládnu odběhnout, deset kilometrů je docela pořádná porce. Když tak přemýšlím, deset kilometrů jsem ani nikdy neběžel. Sám jsem na sebe zvědavý. Určitě nebudu někde v popředí.

Soupeřům tak vzkazujete, že se vás bát nemusí?

Ano. Nevím, zda se na startu objeví profesionální běžci, ale určitě jich bude řada, kteří budou lepší než já. Myslím si, že u mě to nebude o ataku předních míst.

Rozhodoval jste se dlouho, že poběžíte? A co vás k tomu vůbec vedlo?

To bylo spíše na popud kamaráda Honzy Krejčíře, který tuto akci pořádá. Zeptal se mě, zda bych si to nechtěl zaběhnout, případně stát se tváří běhu. Řekl jsem, proč ne.

Už jste si byl trasu cvičně zaběhnout?

Vůbec, jdu do toho na prudko.

Uvidíme na startu kromě vás i nějakého jiného opavského basketbalistu?

Myslím si, že poběží Kryštof Vlček a to je asi vše. Ostatní využijí volna k regeneraci po náročném týdnu, který budeme mít za sebou. Petr Czudek říkal, že trať běhu je náročná na kotníky a tak.

A to vás neodradilo?

Dozvěděl jsem se to ve středu, že kolem řeky je tak náročný terén. Stejně si ale myslím, že to bude v pohodě.

Zkušenosti s běháním ale máte, startoval jste na akci Vyběneme za sluníčkem, kde jste zvládl pětikilometrovou trať…

(usměje se) Už ta pětka byla docela náročná.

Co očekáváte od nové sezony?

Že to bude zase vyrovnanější a vyrovnanější než loni. Chtěli bychom se dostat do skupiny A 1, vyhnout se A2, naším cílem je hrát na špici. Tým na to máme, věřím, že když se nám vyhnou zranění, tak můžeme být ještě silnější než loni. Uděláme všechno pro to, abychom medaili urvali.

Jak se vám zamlouvá staronový systém soutěže?

Nevím, jak komu to vyhovuje. Podle mě mohl zůstat starý systém, protože týmy z druhé skupiny budou ochuzeny měřit se ve druhé části s mužstvy z první šestky. Osobně se mi zamlouvá systém, který byl loni, to znamená čtyřkolově každý s každým.