Byť se jedná o tým až ze čtvrté nejvyšší soutěže, má rodák z Opavy v zemi galského kohouta status profesionála. „Zatím jsem zde týden a na nic si nemohu stěžovat," hlásil se ze svého nového francouzského domova Jiří Dihel.

„Většina kluků mluví anglicky, takže ani s jazykovou bariérou není problém, navíc všichni jsou zde přátelští," pokračuje jediný zahraniční hráč v týmu. Za sebou má první dva tréninky. „Trénuje se každý den odpoledne. Vypadá to, že se tady bude hrát rychlý basket. Vedení jasně stanovilo cíl a tím je postup do třetí ligy," podotýká Jiří Dihel.

Prostředí zatím na něj udělalo dojem. „Město je pěkné, i podmínky mám dobré, klub mi platí ubytování a stravu, oproti Opavě jsem si výrazně polepšil i finančně," prozrazuje odchovanec opavského basketbalu. Domů do Slezska se hned tak nedostane. „Program máme docela dost náročný, vypadá to, že v Opavě se objevím okolo Vánoc," říká sedmadvacetiletý basketbalista.

První zápas za svůj nový tým odehrál v pátek. (článek vznikal během tohoto týdne, pozn. redakce) „Sám jsem na to zvědavý. Samozřejmě že mistrovská soutěž je o něčem jiném. Kluci říkali, že na ligu chodí něco okolo čtyř stovek diváků," pravil Jiří Dihel, kterému angažmá ve městě ležícího zhruba 150 kilometrů od Paříže sehnal jeho agent.

Člověka při pohledu na čtvrtou nejvyšší francouzskou soutěž může napadnout otázka, zda to není pro basketbalistu, co hrál Mattonku, výrazný krok zpět. „Na první pohled se to může zdát, že jdu hodně dolů, já to tak neberu. Jsem po těžké operaci kolena, chci se někde rozehrát, vždy jsem toužil zkusit zahraniční angažmá, tak to mám dva v jednom.

Nezanedbatelná není ani finanční stránka a také to, že se člověk zdokonalí v cizím jazyku," vypichuje klady své zahraniční štace.

Jiří Dihel je také velký fotbalový fanoušek. V Česku vedle Opavy fandí také Spartě, jak sám přiznává, těší se už i na to, že vyrazí na Ligue 1. „Už se těším. Reims hraje nejvyšší soutěž a do Paříže to není také daleko. Na PSG určitě vyrazím, na dálku taky budu fandit klukům z Opavy a samozřejmě hlavně opavským basketbalistům," uzavírá Jiří Dihel.