„Nedá se nic dělat, práce je práce," pousmál se Ladislav Sokolovský. Do slezské metropole ale má v plánu dorazit. „Mezi svátky určitě přijedu," prozradil jeden z nejlepších českých basketbalistů historie.

Nebýt zdravotních trablí s kolenem, možná by ještě opavský dres oblékal. Nicméně hráčskou kariéru definitivně ještě na hřebík nepověsil. V hlavě spřádá plány na comeback.

„Slíbil jsem Poděbradům, že až se dám dohromady, budu za ně hrát. Ale v letošní sezoně to určitě nebude," přiznává ještě v loňské sezoně hráč Opavy a současný asistent Petra Czudka u reprezentační dvacítky, který se rozpovídal v následujícím rozhovoru.

Uvidíme vás v pátek v opavské hale? Přece jenom nastoupí proti sobě vaše osudové kluby…

Bohužel tam nebudu, je mi to líto. Ale hraju se svým týmem v Plzni.

Můžete být konkrétnější? Jakou věkovou kategorii trénujete?

Mám na starosti nymburskou sedmnáctku.

Takže trenér na plný úvazek?

Ano, ale krom toho pracuju ještě jako konzultant nymburského vedení.

Jak se vašemu týmu daří?

Není to špatné. Zlepšujeme se, posouváme se dopředu. Patříme ke špičce soutěže.

Takže těžíte ze své trenérské zkušenosti z Opavy, kdy jste pomáhal Petru Czudkovi jak u áčka Opavy, tak pak u reprezentační dvacítky…

Určitě, ale hodně těžím ze spolupráce z předchozích let, kdy jsem u opavské mládeže pracoval s panem Klimtem a jeho dcerou. Musím přiznat, že mi to tehdy hodně dalo.

S nymburským áčkem nespolupracujete?

(usměje se) Co bych tam dělal. Jsem rád, že mohu s Petrem Czudkem dělat u české dvacítky.

V Itálii jste dvacítku dotáhli k vynikajícímu šestému místu. Byl to strop, nebo jste mohli dopadnout ještě lépe?

Mohli jsme být pátí, lepší umístění jsme si nezasloužili.

Pojďme ještě k vaší hráčské kariéře. Už přišel definitivní konec, nebo si chodíte někde pro radost zahrát?

Jako Jarda Kužel v okresním přeboru, tak to ne. Ale je pravda, že jsem slíbil, že až budu zdravý, budu hrát druhou ligu za Poděbrady. Už za ně hraje Pavel Staněk. A když budu hrát já, připojí se taky Pavel Beneš. Budeme mít silný tým a můžeme zahájit útok na postup do Kooperativy, to si ale nyní dělám srandu.

Ale ještě jste za Poděbrady neodehrál ani minutu…

Ne, ne, musím nejdříve na dvě operace, i když by asi stačila jen jedna. V letošní sezoně to ale nebude. Když už, tak nastoupím až v příštím ročníku.

Opavu sledujete?

Ano, sleduju, a to i na TVcom, když nestihnu přímý přenos, koukám na záznam večer, když nemůžu spát. Naposledy když hráli se Svitavami, tak jsem přepínal mezi ,,Růžovkou" a basketem. Poslední čtvrtinu jsem viděl celou. Musím přiznat, že Opava mě mile překvapuje. Nečekal jsem, že se jí bude tak dařit. Klukům fandím.

Společně s Petrem Czudkem jste ve dvacítce měli Rostislava Dragouna, který prokazuje, že má před sebou slibnou kariéru. Jaký je na tohoto hráče váš názor?

O Rosovi se ví, je to dobrý hráč. I v Nymburku se o něm ví. Momentálně je dobře, že hraje v Opavě. Tam se může posunout ještě výše.

Změnil se vám hodně život tím, že se z vás stal trenér, je to nyní náročnější?

Řeknu to takhle. Bylo mi říkáváno, když hraješ, tak buď rád, takže asi tak.

Nyní se pojďme zaměřit na páteční duel Kooperativa ligy mezi Opavou a Nymburkem, má Opava šanci uspět?

Nymburk chce vyhrát základní část. Nemůže si další porážku dovolit, pokud by se tak stalo, tak Děčín má velkou šanci jít do vyřazovacích bojů z první pozice. Pokud chce Opava uspět, platí to, co vždy. Zápas jí musí vyjít excelentně a Nymburku nesmí vycházet nic.

Už porážka v Pardubicích nebyla v plánu.

Ale proti Nymburku může hrát jejich náročný program…

To je pravda, v úterý odletěl tým do Irska, vrací se ve čtvrtek. Z cesty do Opavy nebude nikdo nadšený, ale nedá se nic dělat.

V neděli má Nymburk před sebou další zápas v pohárové Evropě, nebude trenér někoho šetřit? A některé hvězdy do Opavy nedorazí…

Volno nikdo nedostane. Dva hráči jsou zranění a v Opavě nenastoupí. Nymburk udělá vše pro to, aby v Opavě vyhrál, druhou porážku v sezoně si nemůže dovolit.

Kdybyste byl v hale, komu byste fandil?

Zápas bych bral s nadhledem. Určitě přijde hodně lidí, tohle Opavě opravdu závidím. Opava přece nemůže bez Sokolovského Nymburk porazit. To by kluci moc zpychli. Jelikož pracuju v Nymburku, musím fandit jemu.

A kdy vás opavský fanoušek uvidí v Opavě?

Vezmu rodinu na výlet a dorazíme mezi svátky.