Opavský basketbal považuje osmatřicetiletý bývalý reprezentant za svou srdeční záležitost. Celý tým dobře zná a věří, že Slezané budou s Beksou šťastnější i na třetí pokus. „Bude to těžká bitva, natáhne se na pět zápasů. Postoupí ale Opava," říká rekordman v počtu zisku mistrovských titulů.

Basketbalová Kooperativa NBL graduje, startuje play-off. Vaše Opava jde znovu na Pardubice, jak vy osobně tuto sérii vnímáte?

Samozřejmě držím palce opavským klukům. Oba týmy jdou na sebe potřetí v řadě, tahle série bude pro Opavu nejtěžší. Fanoušci očekávají postup, bilance 4:0 ze základní části jim dává optimismus, že by to mohlo jít lehce. Tak to ale v žádném případě není.

Série bude vyrovnaná, tipnu si, že se bude hrát na pět zápasů, v tom posledním bude Opava slavit postup. Už se těším, až kluci budou hrát v Nymburku semifinále.

Vzpomenul jste bilanci 4:0 pro Opavu v základní části, může to být výhoda, nebo spíše ne?

Určitě si hráči Pardubic na tuto nelichotivou bilanci vzpomenou. Ell Sanders to bude chtít hráčům dostat z hlavy, navíc play-off je úplně jiná soutěž. Taky si myslím, že kdo začíná doma, nemá výhodu. Sami jsme to poznali v sérii s Děčínem, kdy jsme první zápas horko těžko zvládli.

Pardubice přijedou do Opavy s tím, že mohou překvapit, naopak domácí musí. A ještě k té bilanci 4:0. Říká se, že každá série jednou končí, ale řeč čísel je třeba brát z obou stran.

Kdo může být na straně Opavy rozhodujícím článkem v této sérii?

Pro mě je to Martin Gniadek. Hraje tvrdě, výborně brání. Dokáže soupeři hru znepříjemnit. Pardubice jsou pod košem silné, ať už se jedná o Nečase nebo Švrdlíka, tady bude Martin platit. Už předloni a loni byl Martin nenápadný, nebojí se kontaktu, umí přijmout i rozdat ránu. Pro mě je klíčovým faktorem série.

Samozřejmě věřím také stabilní formě Jakuba Šiřiny, který hraje parádní sezonu.

Tady může být trošku problém v tom, že Opava nemá druhého rozehrávače. Radim Klečka je zraněný, když se Šiřinovi nedařilo, byl schopen vzít zodpovědnost na sebe on, nemůže tohle sehrát roli?

Radim Klečka je dobrý hráč, ale Opava to bez něj zvládne. Šířa si odehraje svých dvaatřicet, pětatřicet minut, pak má ale Petr Czudek ještě Rosťu Dragouna, objev mistrovství Evropy dvacítek. Takové zápasy má rád a i přes svůj mladý věk se toho nebojí. Opomenout nemůžeme ani Honzu Lyčku.

Play-off je část soutěže stavěna pro zkušené hráče. Loni měla Opava vás, letos mají Pardubice Radka Nečase, jak tohle vy vnímáte?

Radek Nečas má toho hodně za sebou, s tím souhlasím, ale podívejte se na opavský tým. Ti kluci hrají dlouho spolu, vyzráli. Není to jejich první play-off, vědí, co od něj mohou čekat, kluci se na něj celou sezonu těší.

Když půjdeme jmenovitě, o Šířovi není třeba mluvit, toho by chtěl mít v týmu každý trenér. Vzpomenul jsem Martina Gniadka. Kuba Blažek si drží velkou úroveň, ukazuje, že na věku nezáleží, určitě něčím přispěje. A když jsme u těch zkušeností, Opava má taky Luďka Jurečku, který takových zápasů odehrál nespočet.

Ale loni i předloni měly Pardubice zkušenost v týmu v podobě Ella Sanderse, jehož výkony ve vyřazovacích bojích gradovaly.

Silnou zbraní Opavy mohou být její fanoušci, pověstné žluté peklo, souhlasíte?

Určitě, kluci se na vrchol sezony těší celou dobu, během ní chodí do haly tisícovka diváků, na play-off dva a půl a více. Kluci tím žijí, fanoušci vás přinutí k nadstandardní bojovnosti. Atmosféře v hale podlehnete, stejně jako já v sérii proti Nymburku, kdy jsem skákal po míči a nakonec se zranil.

Opavští diváci jsou fantastičtí a budou opět šestým hráčem.

Když pomineme Nymburk, tak Opava chytla z možných protivníků toho nejtěžšího. Děčín bojuje s marodkou, Prostějov taky není v ideální formě. Sám trenér Czudek řekl, že Opavští chytli v podobě Pardubic po Nymburku nejtěžšího možného soupeře…

Všichni, kdo sledují a komentují ligu, se shodují, že Pardubice měly hrát výše, kádr mají kvalitní. Jenomže během základní části ukázaly, že bojují s nevyrovnanými výkony. Dokážou prohrát s každým a nikde není řečeno, že je výkyv nemusí potkat v play-off. Je to ale dáno také tím, že do basketu nejde tolik peněz jako tomu bylo v minulosti.

Nyní máte v kádru šest sedm dobrých hráčů, zbytek doplňují mladíci. Pokud vám z těch zkušených někdo vypadne, je problém. Dříve měl trenér k dispozici deset kvalitních hráčů, v případě absence jedno dvou z nich to až takový problém nebyl.

Vás osobně nesvrbí ruce a nohy s blížícím se startem play-off?

Musím přiznat, že basket mi nechybí. Kariéru jsem dost přetahoval. Na druhou stranu vyřazovací boje s Opavou byly pro mě strašně emotivní. Byly hodně o radosti, pohltilo mě to, zápasy byly vyhrocené a to mám rád, v tomto mě ruce a nohy svrbí. Dívám se na to ale s pokorou a navíc jsem realista.

Začal předprodej lístků na čtvrtfinále

Basketbalový klub z Opavy začal s předprodejem vstupenek na čtvrtfinálovou bitvu opavského týmu s Pardubicemi, ten probíhá denně na recepci Hotelu Opava od 6 do 20 hodin a bude ukončen v den jednotlivých zápasů, v době, kdy se začnou otvírat pokladny.

Vzhledem k možnému vyprodání kapacity haly bude stejně jako v loňské sezoně zavedeno vstupné pro děti ve věku 6 až 12 let a ženy ve výši 20 Kč. Cena obyčejného vstupného zůstává na play-off ve stejné výši jako v základní části, tedy 90 Kč. Děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP a ZTP-P včetně průvodce mají vstup zdarma.

Hráči z přípravek mají vstup na utkání zdarma, musejí však přijít v klubovém triku, které obdrželi na začátku sezony. Hráči týmů U11 a U12 obdrží volné vstupenky od svého trenéra.

„Na první čtvrtfinálový zápas nebudou vytaženy tribuny za oběma koši, kapacita haly tak bude 2600 diváků," uvedl manažer Dušan Štěnička a pokračoval: „Hlavní důvody pro toto rozhodnutí jsou dva naši hráči, kteří jsou dlouhodobě zvyklí na prostředí, které se vysunutím tribun změní a může nám uškodit. Druhým důvodem je fakt, že v předchozích sezonách během play-off tato kapacita překročena nebyla."

První čtvrtfinálový zápas 9. dubna začíná v 18.00 h, další domácí odveta 16. dubna 2016 bude začínat už v 17.00, důvodem je fotbalový zápas Slezského FC Opava s Táborskem. „Po dohodě obou klubů jsme posunuli úvodní rozskok už na 17 hodin, zatímco fotbalové klání bude začínat o dvě hodiny později," vysvětlil důvod změny Dušan Štěnička.