Odchovanec Nového Jičína prošel Olomoucí, Prostějovem a naposledy oblékal dres ostravské Nové Huti. Jeho velkou devízou je střelba z dálky, dlouhodobě si drží úspěšnost 47,6%. Na angažmá ve slezské metropoli se těší, stejně tak na opavské diváky.

Když se podíváme na váš sportovní životopis, tak jste prošel všemi basketbalovými destinacemi, které jsou blízko Opavy. Nakonec jste zakotvil i v ní…

Přesně tak, Nový Jičín, Ostrava, Prostějov a nyní Opava, mám všude zápis. Za přestup do Opavy jsem rád, vždycky jsem si chtěl v této hale zahrát jako domácí hráč. Nabídka mě potěšila a jsem rád, že si tady budu moci rok zahrát.

Opava vám do tohoto výčtu chyběla jako poslední, kdy jste začal věřit, že by to mohlo vyjít?

S Petrem Czudkem jsem byl v kontaktu už v průběhu roku. Bavili jsme se o možnostech, jak by to šlo, či nešlo. Tím, že odešel Petr Dokoupil, se uvolnilo místo v týmu.

V Ostravě už nebyl o vaše služby zájem?

Chvilkový zájem ze strany Ostravy byl, ale k žádným konkrétním jednáním nedošlo. Spíše bych řekl, že zájem nebyl.

Když se podíváme na složení opavského týmu, tak vás osobně čeká velká novinka, a to v tom, že po dlouhé době nebudete mít zahraničního spoluhráče…

(usměje se) Svým způsobem pro mě velká premiéra, že budu v týmu, ve kterém není žádný cizinec, na to se taky těším, konečně se budeme bavit jenom česky.

A zapůsobilo to na vás hned, že v kabině není žádný cizinec?

Na fakt, že z úst se line jenom čeština, jsem nebyl doposud zvyklý. Navíc s klukama se znám delší dobu. Není to tak, že bych přišel do neznámého prostředí. Myslím si, že to bude jenom super.

Jak jste vnímal zápasy proti Opavě, ať už když jste hrál za Kunín, Prostějov nebo Ostravu?

Vždy tato utkání byla brána jako moravská derby. S Jičínem jsme proti Opavě hráli důležitá semifinále, byly to vyhecované duely, fanoušci obou táborů jezdily své týmy podporovat i ven. Tato utkání mám stále v živé paměti, když jsme třeba s Jičínem prohráli semifinále 2:3. Byla to trošku i rivalitka.

Vaší doménou je střelba z dálky, dá se to natrénovat nebo je to dar od boha?

Pánbůh musí něco málo nadělit, ale je to hlavně o tom střílet, střílet. Jsou to tisícovky nastřílených košů a taky trošku o hlavě.

Asi byste mohl v Opavě dostat trochu větší minutáž, než tomu bylo v Ostravě…

To se uvidí, jak se budu snažit. Myslím si, že jsem v Ostravě nedostával málo prostoru, kolem patnácti, dvaceti minut jsem hrál. Pokud by to bylo tady, tak jsem spokojený.

Ještě taková jedna malá perlička, což asi málokdo ví, při angažmá v Prostějově jste tehdejšímu spoluhráči, nyní kouči Petru Czudkovi, hlídal syna Páju…

(usměje se) Je to pravda. Tehdy jsme byli spoluhráči, v té době se malý Pája zrovna narodil. Občas jsme se o něj s tehdejší přítelkyní starali, pamatuji si ho od narození. Koukám, jak už vyrostl, holt ten čas letí, což vidím i na vlastním synovi.

Vaším mateřským klubem je Nový Jičín, co říkáte na současný stav kdysi basketbalové bašty?

Pevně doufám, že se basketbal v Novém Jičíně zvedne. Každým rokem se vyvíjí snaha ho posunout výše, tak to alespoň slýchám od lidí. Rád bych si za tento klub ještě aspoň rok zahrál, profesionálně myšleno. Nyní se tam spravuje střecha na hale, tak směle do toho.

Kdyby se neozvala Opava, byla možnost se do Nového Jičína vrátit už nyní? A byla jiná nabídka kromě té opavské?

Trošku jsme s Jičínem polemizovali. Byly tam nějaké kontakty. Konkrétní nabídka ale přišla jen z Opavy.

Co k opavským cílům? Opava končila v posledních dvou letech před Ostravou a i letos fanoušci čekají úspěch, na tým bude vyvíjen tlak…

To je dobře, s tím počítáme. Základem bude dostat se do play-off a před ním si vybudovat co nejlepší pozici. Uvidíme, jestli to bude čtvrté, páté nebo sedmé místo, hlavní je vyhnout se Nymburku a pak se může stát cokoliv. Opava to v minulé sezoně dokázala, když vyřadila silné Pardubice.

Opava se může opřít o výborné fanoušky, jak jste je vnímal jako soupeře? Třeba zápasy play-off se tady hrají ve znamení žlutého pekla…

Na to se těším, věřím, že se žlutého pekla dočkám. Na loňské play-off jsem se byl tady podívat jako divák a bylo to něco úžasného. Strašně se mi to líbilo. Škoda, že to není i přes sezonu, ale věřím, že tisícovka bude chodit.

Když se podíváme na opavskou soupisku, tak to je taková menší Ostrava…

Vypadá to, že Ostrava se stěhuje do Opavy.

Co očekáváte od svého angažmá v Opavě?

Skvělý basket, skvělé diváky, zábavu. A taky úspěch, tak ať jsme po sezoně spokojeni, a aby se všechno všem líbilo.