„Bylo to výborné angažmá, skvělá škola,“ vzpomíná Patrik Smažák. Bývalý rozehrávač začal v letošní sezoně spolupracovat s Opavou znovu, jedenkrát týdně vede tréninky prvního týmu. Jinak ale pracuje jako šéftrenér v ostravských Snakes. Jeho trenérskýma rukama prošli téměř všichni současní hráči Opavy.

Patrik Smažák hlásí návrat na místo činu?

Nebral bych to jako návrat. Jsem spíše rád, že mě Petr Czudek požádal, abych mu trošičku pomohl. Je to pro mě i výzva, že mohu nakouknout do nejvyššího basketbalu. Pamatuji si ještě na působení ve staré hale na Mařádkově jako hráč. Můj vztah k Opavě je od té doby vřelý a rád tady jezdím a klukům fandím.

Pojďme trochu zapátrat v paměti. Vy jste v Opavě ale dlouho nehrával…

Necelé dva roky. Potom jsem byl vyměněn do Kroměříže.

Jaké jsou vzpomínky na angažmá v Opavě?

Velmi pěkné. Bylo mi dvacet let, do Opavy jsem se dostal díky trenéru Kozákovi a Petru Czudkovi. Líbí se mi město, mám tady hodně přátel, hlavně je to osobnost Petra Czudka.

Dalo se angažmá v Opavě protáhnout, nebo v té konkurenci, která tady panovala, to nešlo?

V kabině byli hráči jako Czudek, Sokolovský, Crabtree, Okáč, Trnka, Pekárek, Rush, Vahala, Staněk nebo Klapetek. To byl z devadesáti procent český nároďák. Pro mě byla velká výzva hrát s Petrem Czudkem, v kariéře mi to moc pomohlo.

Dostával jste hodně prostoru na palubovce?

Pokud si dobře vzpomínám, pan Hummel mi dával dost prostoru. Bylo to vesměs něco okolo deseti minut, někdy jich bylo více, někdy méně. Těžší zápasy táhl Petr.

Nemrzí vás, že jste hrál v Opavě, která sbírala tituly, nicméně v sezoně, kdy jste tady byl, urvala jen třetí místo?

Ale vyhráli jsme český pohár. Medaile jsou hezké, ale mám vzpomínky, které mi nikdo nevezme. Je mi čtyřicet let, mám na co vzpomínat. V Opavě to bylo i o fantastických divácích. Hala v Mařádkově měla své kouzlo.

Můžete přiblížit, jak se vaše kariéra vyvíjela?

Z Kroměříže jsem přestoupil do Pardubic, následoval návrat do Kroměříže na rok. Poté jsem odešel do Brna, kde se mi narodil kluk. Z Brna jsem se vrátil do Ostravy, rok jsem strávil v Prostějově, poté jsem chvíli působil jako hrající asistent Zdeňka Hummla v Prostějově a kariéru jsem ukončil po třech letech v Děčíně.

Když to shrneme, tak to byla pestrá basketbalová kariéra, nebo ne?

Přesněji bych to formuloval jako pestrou kočovnou basketbalovou kariéru.

Nakonec se z vás stal kantor ve škole…

Už během hráčské kariéry jsem vystudoval na pedagogické fakultě obor tělesná a technická výchova. Ve třiceti jsem začal učit na základní škole v Ostravě v Provaznické, kde jsem byl řadový učitel. Vyučoval jsem tělesnou výchovu a fyziku, vedle toho jsem trénoval ve Snakes malé děti, nakonec jsem se dostal až k juniorům, které mám dodneška.

Před čtyřmi lety jsem dostal nabídku od pana Veselého, abych šel dělat zástupce ředitele na Základní školu generála Píky, kde jsem působil jako žák ve sportovních třídách. Loni jsem si jednoho dne sedl a řekl jsem si, že už to tak dál nejde, protože jsem v šest hodin ráno vypadl do práce, kde jsem byl do tří.

Doma jsem si dal kafe a valil na halu, kde jsem byl až do večera.

A v současné době to máte jak?

Nyní jsem zaměstnancem sportovního gymnázia jako trenér. Starám se o kluky, o jejich sportovní činnost v rámci školy. V klubu hlídáme, aby kluci řádně studovali a posouvali se v kariéře dál.

Nechybí vám každodenní práce učitele?

Abych pravdu řekl, tak chybí, protože rád učím. Nějaké nabídky jsem měl, třeba abych na sportovním gymplu pomohl učit. Ale to zatím nechávám otevřené.

Pojďme nyní k vašemu působení v Opavě. Docházíte každou středu na jeden trénink, co je jeho náplní?

Mám za úkol kluky zahřát a hlavně pracujeme na individuálních činnostech. Petr si vezme jednu skupinku, já druhou a řešíme s nimi různé věci.

Není vám líto, že nejste s týmem na lavičce i při zápasech?

Mám rád práci kolem. Samozřejmě sednout si na lavičku a být viděn je pěkné, ale toho jsem si jako hráč užil, takže se bez toho obejdu.

A ambice být hlavním trenérem nemáte?

Nebudu skrývat, že nějaké nabídky jsem měl, abych postoupil výše, bylo to ze tří klubů, kdy jsem měl dělat asistenta nebo šéftrenéra mládeže. Musím ale přiznat, že jsem spjatý s Ostravou. Zatím mě naplňuje práce Dušana Hrdličky ve Snakes Ostrava, baví mě to.

Beru to tak, že v mé kariéře mi pomohli hráči Petr Czudek, Jiří Okáč, nebožtík Vladan Vahala nebo hráči kolem mě, jako jsou Honza Svoboda a Petr Benda. Teď cítím, že bych já měl něco vrátit mladým, a to mě naplňuje.

Nabízí se otázka směrem k vám. Proč ostravští odchovanci končí v Opavě a Ostrava staví týmy každý rok z cizinců? Připadá mi to zvláštní.

Je to nejčastější otázka, kterou dostávám. Upřímně, ze začátku mě to trošku vytáčelo a hrozně mrzelo. Jsem odchovanec Nové huti, nikdy se za to nebudu stydět. Mám obrovský respekt k této basketbalové značce.

Za mé hráčské éry se tam výborně pracovalo s mládeží. Tím bych chtěl vyzdvihnout práci Jaroslava Prokše, je to ikona mládežnického basketbalu v Ostravě.

Pojďme k jádru otázky…

Říká se mi to nelehce, ale to je život. Klub jde filozofií zahraničních hráčů, je to jeho volba. Nechci poukazovat na to, že to dělají špatně. Osobně jsem rád, že jsme našli cestu do Opavy, kluci, kteří končí v juniorském věku, mají možnost si vybrat.

Ti, co na to mají, co se chtějí tím dál zabývat a živit. Sami kluci poznali, že Opava je pro ně tou nejlepší volbou. Chci tímto poděkovat Petru Czudkovi za to, že hráči, kteří v Snakes dobře pracují v juniorech, mají možnost posunout se dál.

A třeba i výše než je Opava, jak už to ukázali v šestnácti letech například Honza Veselý nebo Radek Kouřil.