Dobře si uvědomuje, že ho nečeká lehké období, svým hráčům ale věří – a právem. Slezané už během přípravného období naznačili, že cesta, kterou se dali je správná. Otázka je, co s dobře fungujícím týmem udělá zranění Radima Klečky. Více už v následujícím rozhovoru s ambiciózním trenérem Petrem Czudkem.

Ve středu v Levicích vstoupí opavští basketbalisté do nového soutěžního ročníku. Tomuto startu předcházela poměrně dlouhá příprava. Jaká byla?

Z mého pohledu splnila očekávání. Chtěli jsme odehrát hodně utkání, nakonec jich bylo čtrnáct. Což je dobře, protože zápas je lepší než jakýkoliv trénink. Složení týmu ukázalo možnosti, jak můžeme hrát, to znamená, že kluci se přesvědčili, že jsme na cestě, která bude sice bolet, že bude hodně fyzicky náročné, ale půjde to. Jen tak můžeme uspět lépe než loni.

Chceme bojovat o předkolo play off a vyhnout baráži. Celkově převažují pozitivní věci, bohužel negativem je zranění Radima Klečky. Je to pro nás těžký zásah. S kluky jsme situaci rozebírali, musí nás to stmelit. Je zapotřebí, aby všichni prvních patnáct nebo X zápasů za Radima zabojovali.

Radim Klečka je stěžejní hráč základní rotace. Neuvažuje se o tom, že by se klub poohlédl ještě po posile na post rozehrávače?

Z rezervy jsme přeřadili Michala Ihringa, který by měl vypomoci na rozehrávce. Samozřejmě, že jsme se bavili o posílení zahraničním hráčem na dva až tři měsíce. Je to otázka jednání, jakého hráče a zda budou na něj finance. Rozhodnout bychom se měli během nadcházejících dvou týdnů.

Na začátku přípravy vyzařovala z hráčů pozitivní energie, bylo z nich cítit, že mají chuť. Příprava byla ale dlouhá, nepadla na vás během ní nějaká „ponorka" nebo krize?

Samozřejmě, že nadšení poleví, přijde únava. Přípravné období se ale dalo rozsahově zvládnout. Tim, že jsme neměli dramatický dlouhé přejezdy. Příprava byla situována v domácích podmínkách, tedy až na dva dny ve Spišské Nové Vsi. Necítil jsem, že by byla nějaké ponorka, nebo toho měli hráči plné zuby. Naopak tím, jak se blíží třetí říjen, sálá z kluků natěšení.

Uvidíme, co nám soutěž přinese. Los je takový, jaký je. Musíme ho obrátit tak, že je pro nás výhodný. Chtělo by to vyhrát nějaké utkání venku a pak se pokusit porazit někoho z první šestky v domácích zápasech.

Při pohledu na soupisku je jasné, že silnou zbraní Opavy by měla být týmovost. Nicméně přišel Láďa Toth, který by měl patřit k tahounům, což ostatně dokazoval na své poslední štaci v Plzni…

Láďa tady svou bojovností a charakterem zapadl do kabiny. Očekáváme, že jeho přítomnost bude na palubovce cítit a že náš tým, který loni předváděl nějakou hru, posune v tvrdosti a doskocích zase výš.

Pro vás bude letošní sezona velkou premiérou. Poprvé budete trénovat muže v profi basketbalu. Jak se na to těšíte, a co od toho očekáváte?

Na jedné straně se těším, na druhé cítím určitý respekt. Nevím až tak, do čeho jdu, přece jen je to nejvyšší soutěž. Angažmá v Mattonce je pro mě splněním snu, ale i závazkem vůči divákům, vůči sponzorům, vůči městu. Je to daleko větší nápor na psychiku, než když člověk dělal mládež nebo rezervu. Práce tam byla, ale ten mediální jakoby výsledek až tak vidět nebyl.

Takže tlak na svou osobu si nepřipouštíte…

Práce je tolik, že nemám čas si něco připouštět, ale to přijde. Máme první zápas v Levicích, kde nás čeká plný dům, těžký soupeř, nervozita se určitě dostaví.

Soupeře máte určitě zmapované. Jak vidíte letošní ročník Mattonky?

Něco málo se dá vyčíst z přípravných zápasů, ale pořád to jsou přípravná utkání. Nevíte, v jaké rotaci týmy hrály. Nějaký obrázek mám, ale chytřejší budeme po prvních pěti šesti zápasech. Pak můžeme říci, kdo by mohl být černým koněm, kdo bude hrát v první šestce, kdo dole. Myslím si, že spodek bude vyrovnaný. Nejlepší formu prokazuje Nová huť, která by měla být černým koněm a mohla by v první šestce nahradit Kolín, to je takový můj tip z toho minima informací, které mám.

V jaké formě se nyní podle vás Opava nachází? Má ji správně načasovanou, nebo jí ještě něco chybí?

Snažili jsme se ji načasovat na třetího října. Je to ale těžké. Každý to má individuální. Nyní hodně střílíme, bavíme se o taktice, zkusíme to na Levice naladit, ale nikdo nemá šablonu na to, aby vše bylo nejlepší. Stačí maličkost, jeden šťastný koš, který tým nakopne, nebo naopak – koš, který nepadne, a měl by být… a mužstvo je rázem dole.

Poslední otázka konkrétně k vám. Má Petr Czudek nějaké tajné přání před svou premiérovou sezonou?

Tajné přání… Chci zaplnit halu diváky, co to jen půjde, a chci, aby domů odcházeli s pocitem, že viděli dobrý sport.

BK Opava

BK Opava, horní řada: Martin Miklóšik, Branislav Brliť, Jakub Blažek, Miroslav Kvapil, Jiří Dihel, Martin Vaňák, Radim Klečka. Spodní řada: masér Petr Kivorchian, Ladislav Tóth, Petr Strnisko, Michal Palát, Kryštof Vlček, Petr Dokoupil, Jakub Šiřina, Michal Ihring, trenér Petr Czudek.

Soupiska BK Opava

Los

Los základní části je pro opavské basketbalisty doslova smrtící, tedy jeho úvod. Slezané hrají první dva zápasy venku, pak mají volno, jedou do Pardubic a pak hostí doma Prostějov.

3. října: Levice – BK Opava (18.00)
6. října: Svitavy – BK Opava (18.00)
10. října: Opava (volno)
13. října: Pardubice – BK Opava (19.30)
17. října: BK Opava – Prostějov (18.00)
20. října: Chomutov – BK Opava (20.30)
24. října: BK Opava – Kolín (18.00)
26. října: BK Opava – Nymburk (18.00)
31. října: BK Opava – USK Praha (18.00)

3. listopadu: Jindřichův Hradec – BK Opava (18.00)
9. listopadu: BK Opava – NH Ostrava (18.00)
18. listopadu: Ústí nad Labem – BK Opava (17.00)
24. listopadu: BK Opava – Děčín (18.00)
28. listopadu: Děčín – BK Opava (18.00)

1. prosince: BK Opava – Levice (18.00)
8. prosince: BK Opava – Svitavy (18.00)
15. prosince: Opava (volno)
18. prosince: Pardubice – BK Opava (18.00)
20. prosince: Prostějov – BK Opava (18.00)
29. prosince: BK Opava – Chomutov (18.00)

2. ledna: Nymburk – BK Opava (18.00)
3. ledna: Kolín – BK Opava (17.45)
12. ledna: USK Praha – BK Opava (17.30)
19. ledna: BK Opava – Jindřichův Hradec (18.00)
26. ledna: NH Ostrava – BK Opava (17.30)

2. února: BK Opava – Ústí nad Labem (18.00)