Trenér Petr Czudek, který má za sebou úspěšnou misi s reprezentační dvacítkou na evropském šampionátu v Itálii, přivítal i dvě nové posily z NH Ostrava Filipa Zbránka a Luďka Jurečku.

Naopak chyběli Ladislav Sokolovský, jenž ukončil kariéru, a Petr Dokoupil, který přestoupil do Prostějova. Více už v rozhovoru s Petrem Czudkem.

Opava začala oficiálně přípravu na novou sezonu, vypadá kádr podle vašich představ?

Každý trenér by si přál co nejvíce nejlepších hráčů. Realita je ale taková, jaká je. Doufám, že Ladislava Sokolovského a Petra Dokoupila se nám podařilo nahradit Filipem Zbránkem a Luďkem Jurečkou. Uvidíme ještě, jestli nezalovíme v nějakých vodách.

Určitá jednání probíhají, ale jména nemá smysl ještě prozrazovat. Náš současný tým vypadá odpočatý, natěšený na přípravu.

Ale kompletní nejste, postrádáte tři klíčové hráče…

Jakub Šiřina bojuje o účast v nominace na ME a Radim Klečka je s reprezentačním béčkem na turnaji v Japonsku. Třetím hráčem, který nám chybí, je Kuba Blažek, jenž prodělal operaci kolena. Uvidíme, v jakém časovém horizontu bude schopen se zapojit do tréninku.

Do přípravy se zapojil Jiří Dihel, Opavák, který naposledy hrával ve Francii. S ním nepočítáte?

Jenom s námi trénuje. Na jeho postu máme dost hráčů, tam nás bota netlačí. Kdyby se situace vyvíjela ze zdravotního hlediska špatným směrem, samozřejmě by mohl být Jirka řešením. Na druhé straně se sám netají tím, že chce zkusit ještě rok v zahraničí a získat jak basketbalovou, tak životní zkušenost.

Směrem k posilám se nabízí otázka, zda nelze vzít někoho z reprezentační dvacítky, se kterou jste jako trenér vedl na evropském šampionátu v Itálii. V souvislosti s Opavou se skloňovalo jméno ostravského Dragouna…

Kluci z dvacítky by se měli začít objevovat nejvyšší soutěži. Zajímavých jmen jsme měli na papíře více. O Rosťu Dragouna, který doopravdy mile překvapil, jsem zájem měl.

Je pro vás velkou komplikací, že rozehrávači (Šiřina, Klečka) plní reprezentační povinnosti a netrénují s týmem?

Vždy je lepší, když tým je pohromadě a přípravu absolvuje společně. Prošli jsme si tím už loni, když Kuba Šiřina hrál s národním týmem kvalifikaci. Snažíme se program přípravných zápasů přizpůsobit tak, aby kluci zápasy stihli. A to i přesto, že by právě Kuba Šiřina na evropském šampionátu startoval.

Výhoda je, že nestavíme nový tým, hráči jsou na sebe zvyklí. Přišli jen dva kluci, jinak jádro zůstalo stejné, takže by jejich absence neměla být až tak velký problém.

Součástí přípravy je i trénink CrossFitu s Radimem Kramným. Jak vnímáte tuto novinku?

V minulosti měl na starosti kondiční stránku Michal Kocián, měl určitý způsob přípravy. Sám z vlastní zkušenosti vím, že časem se z toho stane stereotyp a hráč už ví, co ho čeká. Proto jsme se rozhodli pro změnu.

Po domluvě s Radimem Kramným jsme zkusili CrossFit, kluci na něj chodili už v červnu a odezva byla pozitivní. Uvidíme, co to udělá s námi teď. Samozřejmě že kromě toho se věnujeme i basketbalovým věcem, věřím, že na sezonu budeme dobře připraveni.