Trenérova premiéra mezi basketbalovou smetánkou se tak dá hodnotit kladně. Samotný Petr Czudek si před startem ročníku stanovil tři cíle, dva se mu splnit podařilo. Více už v následujícím rozhovoru. (hodnocení hráčů pohledem Petra Czudka a statistiky uplynulé sezony najdete v úterním Opavském a Hlučínském Deníku a Regionu, pozn. redakce)

Petře, máme po sezoně. Kolik vás stála jako trenéra premiéra v Mattonce nervů?

Počítal jsem s tím, že Mattonka je více vidět než první liga. Více jsem ji nervově prožíval než předchozí roky u béčka. Zdravotními i výsledkovými turbulencemi jsme se pohybovali v pásmech záchrany. Když se zpětně ohlédnu, za ten rok jsem zestárl o deset let.

Zdravotní problémy, které váš tým postihly, byly svým způsobem unikát. Přece jenom v jednu chvíli nemít ani jednoho rozehrávače se hned tak nevidí. Navíc do většiny zápasů jste šli v nekompletním složení…

Možná je normální to, co se odehrálo (pousměje se). Měli jsme mimo dva rozehrávače, musel se vybrat na tento post hráč z Ameriky. Pomáhal mi s tím Braňo Brliť. Bohužel jsme se netrefili. Přišel Calvin, který neměl fyzickou kondici. Trvalo by mu minimálně měsíc, než by se do toho dostal a tak dlouho jsme nemohli čekat. Chtěli jsme překlenout s ním období bez rozehrávačů, ale nevyšlo to. Šlo o první vlnu posílení, která byla reakcí na naše zdravotní problémy.

Když jsme u těch vln posilování, přišly ještě další dvě…

Ve druhé vlně přišel Láďa Sokolovský, který přinesl zkušenost, víru ve vítězství, tým se začal zvedat, více si věřil. Bohužel přišla další vlna zdravotních problémů, která nás poslala dolů. Před startem A2 jsme byli na posledním místě, s jasným cílem vyhnout se baráži.

Přišla třetí vlna posílení. Vybrali jsme si Phila s Radimem Kramným. Když pominu zápasy v Levicích, Chomutově a USK Praha, jsme skupinu A2 zvládli výsledkově excelentně. Ukázalo se, že tým má na to, aby si zahrál play off. Nepodařilo se nám přeskočit v tabulce USK a tím si vynutit rozhodující zápas série na domácí palubovce. A to se nakonec ukázalo jako rozhodující.

Co rozhodlo v předkole?

Chyběl nám kousek. Kdybychom šli do předkola z osmého místa, vyválčili bychom postup my. Největší šanci jsme měli v prvním zápase, kdy jsme až do šestatřicáté minuty vedli. V posledním utkání série jsme paradoxně tak moc chtěli, že nám to svazovalo ruce. I přes špatný vstup jsme se dokázali do utkání zpátky vrátit. Soupeř nás ale dvěma trojkami v řadě poslal do kolen.

Podle mě za celou sezonu si ale USK postup zasloužil více než my. Každopádně série tří zápasů byla opravdu vyrovnaná a oba mančafty předváděly kvalitní basketbal, který se musel líbit.

Myslíte si, že kdyby Opavu nepostihla vlna zranění, vyvíjela by se sezona jinak?

Na kdyby se nehraje. Na zranění trpí i ostatní týmy. Vezměte si konec A2. Hráli jsme s Chomutovem a Ústím, které k nám dorazily také zdecimováni zraněními. Kdo si myslí, že bude mít po celou sezonu hráče zdravé, je naivní. Jde o to, jak se s tím podaří mužstvu vyrovnat a udržet se ve fyzické a psychické pohodě.

Když jsme se spolu bavili před sezonou, říkal jste, že se chcete vyhnout baráži, zahrát si předkolo a bavit diváky dobrým basketbalem, tak, aby se do haly rádi vraceli…

To je pravda. Splnili jsme si dva z mých tří cílů. Diváky jsme mohli více bavit. Zápasů s dobrým basketem mohlo být více.

Během sezony Opavu posílil Ladislav Sokolovský, basketbalová ikona, který byl podepsán pod všemi nymburskými úspěchy. Nicméně v poslední době moc nehrál, v Opavě ho čekala nová role, neměl jste obavu, že to zvládne?

Sám Láďa nevěděl, co to s ním udělá, když dostane větší porci minut. Sám si ale dobře uvědomoval, že nejlepší trénink je zápas. Mě samotného překvapilo, jak velkou chuť měl.

Musel si zvykat na celou řadu novinek. V Nymburku byl zvyklý prohrát jednou dvakrát za sezonu, nyní přišel do týmu, který je poslední. Rval se s tím výborně. Snažil se něco vymyslet, abychom se vyhnuli baráži a zahráli si play off. Pro něj a fanoušky je velká škoda, že jsme přes USK neprošili. Zápasy s Nymburkem by byly pro Láďu specifické. V Nymburku si ho nesmírně váží a tahleta čtvrtfinálová série by pro něj byla druhým, a svým způsobem velkým rozloučením.

Měl jste chuť během sezony s trénováním praštit?

Praštit? To je špatné slovo. V určité chvíli jsem analyzoval situaci. Nacházeli jsme se ve slepé uličce, jednou z variant byla i změna trenéra. Nechtěl jsem utíkat z boje, že mě něco nebaví. Jsem za tým zodpovědný a hledal jsem řešení.

Jste kovaný Opavák, připouštíte si na opavské lavičce větší tlak na svou osobu?

Jsem patriot a tak se také stavím k trénování tohoto klubu. Je to jiné, než když trénujete cizí mužstvo. Mám vazbu na fanoušky, prožil jsem s nimi jako hráč spoustu radosti. Člověk je zodpovědný i vůči lidem, kteří sledují sport jen okrajově.

Kdy jste byl přesvědčený, že se zachráníte?

Abych pravdu přiznal, přišlo to s tím jedním zápasem, když jsme se vyhnuli baráži a rovnou skočili do předkola.

Jednou z posledních posil byl Radim Kramný. Na svých předchozích štacích žádnou velkou hitparádu nepředváděl. V Opavě ale výrazně ožil…

O Radimovi jsme mluvili už před sezonou. Nakonec ale odešel do Jindřichova Hradce. Přišel ale moment, kdy byl odejít a naskytla se možnost využít jeho služeb. Po konzultaci se zkušenými hráči jsme řekli jednoznačně ano. Co jsme od Radima očekávali, to splnil. Zlepšila se nám hra pod košem, v obraně i v útoku, což nám do jeho příchodu chybělo.

Radimovi končí smlouva, počítáte s ním pro další ročník?

Radim jasně dekraloval, že by rád v Opavě pokračoval. Z mého pohledu trenéra jsem s jeho prací byl velice spokojen. Rád bych ho viděl v opavském dresu i příští rok. Nyní bude záležet, jak proběhnou jednání mezi ním a vedením. Otázkou je, zda bude akceptovat podmínky, které mu budou nabídnuty.

Dá se očekávat v opavské kabině velké zemětřesení?

Tak bych to nenazval. Přijde hodnocení s vedením klubu. Řekneme si, co se podařilo a co ne a jakou cestou chceme jít dál. Hráči se také své hodnocení dozvědí, stejně tak s kým se počítá a s kým ne. Máme už vytipovány i nové tváře.

Když jsme u posil, které dorazily během sezony, jednou z nich byl také Američan Phill Martin. Na palubovce byl platným hráčem, přesto s ním už nepočítáte…

Určitě příští rok nezačne s námi. Chceme jít cestou československých hráčů. Může ale nastat situace, kdy sáhneme k americkému oživení. Ještě k Phillovi. Jeho misi hodnotím úspěšně. V kabině ho hráči přijali kladně a i na palubovce byl platný. Zprvu měl problémy s obranou, avšak i to se s postupem času zlepšilo.

Hovořilo se o tom, že by Opavu mohli posílit Slezák s Hamptonem, ani jeden se ale v Opavě nakonec neobjevil. Existuje možnost, že by dorazili v létě?

V době, kdy jsme se rozhodli tým posílit, diskutovali jsme o stovkách hráčů, desítky jsme viděli na DVD. Hampton měl ve svém současném klubu problémy s platební kázní, jeho jméno bylo jedno z těch, které padlo. Co se týče Slezáka, tak jsme nebyli jediní, kdo pokukuje po hráčích Prostějova. Současné druhé místo není náhodným umístěním. Slezák je hráč, který by se nám hodil i pro příští rok. Nejen, že je scorer, ale umí plnit roli rozehrávače. Je dobré takovouto alternativu v týmu mít.

Figuruje mezi vytipovanými posilami i jméno Michala Čarneckého?

S Michalem jsme v kontaktu. Jeho příchod je jedna z možností. Je otázkou, jak on sám si svou budoucnost představuje. Přece jenom Pardubice jsou týmem s medailovými ambicemi. K Opavě má vztah, ale nemá cenu tyhle věci řešit v rozehrané soutěži.

Během sezony si nešlo nevšimnout opavských fanoušků. I když jste prohráli deset zápasů v řadě, nepískali na vás, naopak stále vás podporovali. To se hned tak nevidí…

Fanoušky máme nejlepší v republice. Zažili s námi hodně, tituly, pád do první ligy, pak postup, prožili s klubem krásné i perné chvilky. Naposledy ovládli Folimanku, ukázali oddanost klubu. Za celou sezonu bych jim já i hráči chtěli poděkovat.

Poslední otázka směřuje k reprezentaci, jak moc vám komplikovalo život působení v Mattonce a u šestnáctky?

Vůbec. Měli jsme dvě spojené akce. Nyní děláme pomalu přípravu na vrchol sezony, ve které nás čeká od osmého srpna šampionát v Bosně. Chceme se dostat mezi tři nejlepší týmy a postoupit do divize A.