Český výběr absolvuje porci pěti přípravných duelů. Dva s Maďarskem už má Czudkova družina za sebou. Nyní český výběr prověří ve třech zápasech Slováci. Šestnáctka, která loni sestoupila z áčkové skupiny, bude patřit k favoritům divize B.

Nejdříve, ale musí projít základní skupinou, ve které Češi narazí na Maďary, Gruzii, Rakousko, Bělorusko a Lucembursko. Více o blížícím se šampionátu v rozhovoru s trenérem Petrem Czudkem.

Mistrovství Evropy pomalu klepe na dveře. Cítíte nervozitu?

Pravá nervozita na nás padne v době odletu do Sarajeva, až na nás poprvé dýchne atmosféra šampionátu. Věřím, že to bude ta správná, která nás ještě více nabudí.

Vrchol přípravy je nyní v Opavě. Jak to vypadá s nominací?

V Opavě se připravuje patnáct hráčů. Z těchto ještě tři dostanou černého Petra. Na mistrovství Evropy pojede dvanáct kluků.

Máte už jasno, kdo s vámi do Bosny nepoletí?

Zatím se to různě přelívá. Vždycky si řekneme s Patrikem (Patrik Smažák, asistent Petra Czudka, mimochodem také bývalý hráč Opavy), jak by to asi mohlo vypadat. Jenomže přijde další zápas a ten nám zase naznačí něco jiného.

Rozhodovat bude i zdravotní stav hráčů. To platí třeba v případě Vladimíra Dolanského, který si proti Německu poranil kotník. Uvidíme, jak se mu bude hojit a jestli bude schopen hrát. Na šampionát musíme vzít dvanáct zdravých hráčů. Nemůžeme si dovolit experimentovat. Čeká nás pět zápasů v prvních pěti dnech, a to ještě v pořádném horku, kde bude nutná rotace všech dvanácti hráčů.

Co vám zatím napověděly přípravné zápasy?

Kluci jsou agresivní v obraně, což by měla být naše silná stránka. To znamená celoplošný pressing a zdvojování v pick and rollu. Trochu se trápíme v útoku, ale kluci si pomalu na sebe zvykají, uvidíme, jak se nám podaří všechno dopilovat. Ještě máme před sebou zápasy se Slováky, ve kterých si chceme vyzkoušet věci, s nimiž se chceme prezentovat v Sarajevu.

V přípravě jste se dvakrát střetli s Maďarskem, soupeřem, na kterého narazíte i ve skupině mistrovství Evropy. Nezdá se vám to trochu nešťastné hrát s nimi už v přípravě?

Není to úplně optimální. Nevím, co Maďaři před námi skrývají, co všechno nám ukázali. Neříkám, že my něco skrýváme. Chtěli jsme vyhrát v přípravě, budeme chtít vyhrát v Sarajevu. Podle minutáže víme, kdo hrál, kolik hrál. My jsme se snažili hru rozložit mezi vícero hráčů. Může se ale stát, že náš soupeř nakonec na něčem nachytá.

Docela se trápíte ve střelbě, nedařilo se vám proměňovat koše ani z volných pozic…

U téhle kategorie je to běžné. Kluci ještě nejsou tolik vystřílení, vyházení. V týmu nemáme ani vyloženého střelce, který by byl tutový zakončovatel. Dobře si uvědomujeme, že když proti nám soupeř postaví zónu, musíme být ještě agresivnější.

Jakožto tým, který sestoupil z áčka, patříte k favoritům. Jsou kluci připraveni na tuto roli?

Loni jsme sestoupili z divize a jsme bráni jako ti, kteří by se měli letos vrátit. Každý ročník je ale jiný, tady tento je živější než ten loňský. Ale to ještě neznamená, že jedeme jako favoriti. Náš cíl je pokusit se alespoň o postup do semifinále. Avšak může se i stát, že budeme hrát o 9. až 16. místo.

Bělorusko, Gruzie nebo Maďaři budou tak dobří, že přes ně nepřelezeme. Kluci to všechno vnímají, je na nich vidět, že chtějí postoupit. My s Patrikem nechceme být neúspěšní trenéři, kteří sestoupili a nechtěli zabojovat o postup.

Šampionát proběhne v době, kdy s přípravou začíná Opava. Jak to máte ošetřeno?

Není to optimální, ale ošetřeno to je. Dva týdny tady bude s týmem Michal Kocián (kondiční trenér, pozn. autora), na všem jsme domluveni. Máme deset týdnů na přípravu, osm je dostatečných, abych já dostal kluky do zápasového rytmu. Čeká nás celkem třináct přípravných utkání. O tom, že já pojedu na šampionát, se ale vědělo dlouho dopředu. Musíme se s tím všichni porvat.

Opavský kádr je kompletní, nebo ještě do něj přijde zásah?

Ještě máme pozici jedničky, dvojky otevřenou. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Máme tipy, ne ale každý je nadšený z toho hrát za Opavu. Nechceme hráče do počtu, přijde někdo takový, kdo tým potáhne. Jako měl být Slezák, který nakonec zůstal v Prostějově.

Hráči mají poměrně dost volna, což se ale o vás říci nedá. Neleze vám už basketbal, jak se říká, krkem?

Je toho dost. Nejlepší náplast na to je vítězství. Do toho jsme s Patrikem šli, že to bude náročné, dva tři roky a uvidíme. Dva roky byly náročné, tak to je. Lepší je mít hodně práce, než žádnou.

Příprava v Opavě splnila všechna očekávání, co jste do ní vkládali?

Myslím si, že celkově se příprava podařila. Třeba Maďaři byli z opavské haly nadšeni, říkali, že takovou ještě neviděli. Od ubytování až po stravu. Totéž platí o našich klucích. Mají zde veškerý servis.