Americký pokus číslo dvě hlásí basketbalový klub z Opavy. Trápící se tým, který už devět zápasů v řadě nepoznal chuť vítězství, dostal v roli pacienta potřebnou infuzi v podobě amerického křídelníka Phillipa Martina. Třiadvacetiletý rodák z New Yorku přichází do Opavy s vizitkou střelce. Kontrakt podepsal do konce této sezony a Slezané si od něj hodně slibují. Letos už jednoho Američana zkoušeli. Sázka na rozehrávače Calvina Cage byla ale šlápnutím vedle.

Phillipe Martin toužil po angažmá v Evropě, nabídka z Opavy byla rychlá a konkrétní. „Vše se událo strašně rychle. K prvnímu kontaktu došlo ve středu. Agent mě informoval o zájmu Opavy, pozitivním impulzem pro mě bylo, že si mě vybral trenér Czudek," zdůraznil Phillipe Martin. „Chtěl jsem do Evropy, pro mou kariéru je to rozhodně dobrá šance," poznamenal třiadvacetiletý Američan.

„Mým snem je zahrát si jednou NBA. Dobře vím, že mám ale ještě před sebou dlouhou cestu. Momentálně se chci zaměřit na Opavu a pomoci týmu k co nejlepším výsledkům," doplnil basketbalista, který naposledy oblékal dres University of California Riverside a byl draftován týmem Iowa Energy. Angažmá v Opavě je jeho první štace mimo USA. „V zahraničí jsem poprvé v životě. Česko je zajímavá destinace. To, že strávím nějaký čas mimo domov, beru jako dobrou zkušenost," podotkl Phillipe Martin.

Cesta z Kalifornie do opavské haly trvala něco okolo dvaceti hodin. „Z Los Angeles jsem letěl do New Yorku, pak do Helsinek a do Prahy. Odtud vlakem do Ostravy, kde mě na nádraží vyzvedl manažer Dušan Štěnička," popisoval Martin svou cestu za českým angažmá. „Určitě šlo o mou nejdelší cestu v životě," pousmál se. Jen co si dal zavazadla do hotelu, zapojil se do prvního tréninku s novými spoluhráči. „Jsem sice unavený, ale do Opavy jsem přišel především kvůli basketbalu, na první trénink s novým týmem se těším," hlásila před vstupem na palubovku nová akvizice Czudkova výběru.

Mladý Američan už i důkladně studoval tabulku Mattonky. „Opava na tom není dobře, ale ztrátu na týmy před sebou nemá velkou. Věřím, že se posuneme výše, rád bych tomu svými výkony dopomohl," řekl.

Podle referencí, které ze Států na mladého basketbalistu přišly, je výborný střelec, dokáže se prosadit v souboji jeden na jednoho, problémy nemá ani s obranou. „Rád bych přispěl k tomu, aby Opava začala vyhrávat. Také ale vím, že bez dobrého tréninku to nepůjde. Dostal jsem šanci v Evropě a udělám všechno pro to, abych ji chytil pořádně za pačesy," uzavřel hráč, který před odchodem do Kalifornie hrával za North-eastern Oklahoma A&M College.

Petr Dušek, Roman Brhel