Dobře si ale uvědomuje, že ho čeká běh na dlouhou trať. Pravé koleno, ve kterém měl problémy s chrupavkou, musí pořádně zpevnit. „Nechci nic uspěchat. Musím co nejvíce eliminovat rizika toho, aby se mi zranění znovu obnovilo," zdůrazňuje Radim Klečka.

Radime, s Opavou jste začal přípravu, co vaše zraněná noha?

Cítím velké zlepšení, ale ještě to bude chtít nějaký ten měsíc, abych se dostal do herní pohody, získal jistotu. Věřím, že to bude lepší a lepší.

Měl jste problém s chrupavkou, ten je vyřešen?

Chybí mi kousek chrupavky, je to nepříjemné zranění, které se dá řešit nejlépe klidem. Doktoři mi nedoporučovali operaci, protože by mi nemusela vůbec pomoci. Navíc by mi museli otevřít koleno, což není vůbec dobrá věc.

Může se stát, že se vám zranění obnoví?

Těžko říci, nyní musím posílit všechny svaly okolo, abych snížil riziko jeho vracení.

Zdravotní problémy se táhly, nehonily se vám v hlavě myšlenky i na konec kariéry?

Určitě jsem cítil chvíle beznaděje, kdy jsem i o konci kariéry uvažoval. Člověk vynechá sezonu, koleno mě bolelo i v klidu, z toho vyplynuly černé myšlenky.

Teď už tak nepřemýšlíte?

Ne, definitivně jsem je zahnal. Udělám všechno pro návrat, basket chci hrát, nedokáži si bez něj život představit.

Do kontaktu ale na trénincích nechodíte, nebo ano?

Ještě ne, snažím si nohu posílit. Snažím se naučit běhat, protože pořád mám ještě lehké pokulhávání. V některých pohybech ještě nejsem vůbec jistý.

Přidáváte si i po trénincích?

Chodím před tréninkem do posilovny a mám různé cviky od fyzioterapeuta, kterého navštěvuji co dva týdny.

Začátek sezony stihnete?

Těžko říci. Letošní ročník začíná o něco dříve než loni, to mi nehraje moc do karet. Nechci nic uspěchat. Loni, když jsem se vrátil v lednu, únoru, tak jsem to uspěchal. I fyzioterapeut mi říkal, že musím začít pomalu, aby se mi to nevrátilo.

Myslíte si, že kdybyste na začátku roku nezačal, tak dnes jste v pohodě?

Kdybych zůstal v klidu o měsíc déle, mohlo vše vypadat úplně jinak.

Proběhly informace, že jste na odchodu z Opavy…

(usměje se) Šlo o mylnou informaci. O ničem jsem nevěděl, s nikým se jsem se ani nebavil.

Jak zatím probíhá letní příprava? Basket jste začali pořádně dělat až ve středu…

Ve středu jsme měli první klasický basketbalový trénink. V úterý nás čeká první přípravný zápas. Doposud jsme nabírali hlavně fyzičku, hodně se posilovalo. Pravý basketbal začne až nyní. První přípravná utkání budou hlavně o tom, aby se běhalo.

V letní přestávce přišel do týmu Radovan Kouřil, konkrétně na post, který hrajete, přibyla konkurence, vnímáte to taky tak?

Je to další konkurence. Ale Radovan je čistější rozehrávač, čistě post jednička, já jsem zase taková dvojka, tak když se vrátím, můžeme klidně hrát na palubovce spolu.

Neuvažoval jste nad tím, že byste se třeba šel rozehrát za béčko?

Jako pendl být už nemohu, musel bych se jedině napsat jako kmenový hráč.

Na druhou stranu první liga je ideální na rozehrání…

I tahle možnost existuje. Ale když bych se vrátil a začal v kontaktu, neviděl bych problém zůstat v prvním týmu. Bude méně zápasů, tím pádem více tréninku a větší prostor, jak se zpátky do toho dostat.