Zaplněná hala v Kolíně viděla opravdu dramatický duel. Oba týmy do něj vstupovaly s vidinou postupu mezi českou elitu. Hala středočeského týmu připomínala spíše zchátralou školní tělocvičnu. Přesto si do ní našla cestu také početná skupina hostujících fanoušků, kteří se výraznou měrou podíleli na báječné atmosféře během zápasu.

Ten začal ale lépe pro domácí, když se již v desáté sekundě trefil za tři body Šebek. Stejnou mincí oplatil Kolínu hned vzápětí Vorlíček. Ve 4. minutě přidržel v ostrém souboji Šebek Vorlíčka, ale místo faulu na hostujícího rozehrávače viděl rozhodčí kroky a tedy balon pro domácí. V 6. minutě podal Vorlíček rychle balon Čarneckému, ten našel pod košem Blažka a Kolín vedl jen v poměru 16:12. V 9. minutě se trefil z velké dálky za tři body Modr a bylo to 24:18. V 11. minutě vystřelil z tříbodové pozice Vorlíček a vyrovnával na 26:26. Poté začala přetahovaná o každý míč.

Ani jeden z týmů ovšem neodskočil svému protivníkovi vyšším bodovým rozdílem. Opava se poté dostala do mírného vedení, které ovšem do konce poločasu neuhájila.V18. minutě se hosté riskantní přihrávkou připravili o balon a domácí podnikli rychlý protiútok, který zakončil smečí do koše Krátký. Upravil tak na 41:42 pro hosty. Přesto se ještě Kolínu do přestávky podařilo průběžný stav otočit ve svůj prospěch na 45:44. Druhou půli v boji o všechno zahájil tříbodovým košem Vorlíček. Vzápětí odpověděl tříbodovým pokusem Šebek, jehož střely neomylně končily v koši. Ve 27. minutě vyslal na koš hostí přesný pokus z velké dálky opět Šebek. Balon propadl obroučkou a k nevoli hostujících fanoušků házel domácí tahoun navíc jeden trestný hod. Také ten proměnil a zvyšoval již na 70:60.

Ve 33. minutě přihrál Blažek Vorlíčkovi a ten v tísni mířil přesně. Snížil tak na 77:70 pro domácí. Kolín poté mohutným finišem odskočil na rozdíl více než deseti bodů, a rozhodl tak o osudu dramatické koncovky pátého finále. Domácí dobře bránili a do posledních sil bojující hosté již nedokázali na jejich trhák odpovědět.

Kolín zvítězil v poměru 97:88 a jeho příznivci mohli začít slavit společně se svým mužstvem postup mezi elitu. Opava bude muset nejméně rok počkat. Přesto opavští fanoušci povstali a mohutným aplausem poděkovali svým miláčkům za výbornou sezonu. „Na své svěřence jsem opravdu hrdý. Dokázali celou sérii dotáhnout až do pátého utkání, přičemž jediným mírným zklamáním byl třetí domácí zápas, který jsme prohráli. Jinak jsme předváděli výborný basketbal. Svým hráčům bych chtěl opravdu poděkovat,“ řekl po utkání trenér Opavy David Klapetek.