Velkou postavou západočeského týmu je bývalý opavský rozehrávač Štěpán Vrubl. „Štěpán je stále výborným hráčem, organizuje hru, dává jí smysl,“ říká trenér Opavy David Klapetek, mimochodem Vrublův bývalý spoluhráč.

Další klíčovou postavou Plzně je Ladislav Tóth, který k 14,8 nastřílených bodů přidává v zápase v průměru 5,2 doskoku a 4 získané fauly, takže jeho průměrný rating je 13,5. Trenér Západočechů Dominik Feštr spoléhal dlouho také na výkony dvě stě dvanáct centimetrů vysokého pivota Pavla Frány, ten je ale ve stavu nemocných, když ho trápí problémy s achillovkou.

„Hrát asi nebude, ale když nastoupí, dokáže být nepříjemný,“ říká David Klapetek.

Opava se s Plzní už jednou utkala. V devátém kole prohrála na palubovce Lokomotivy 81:65. „Sobotní utkání bude úplně o něčem jiném,“ míní trenér Slezanů. „Naše výkony jsou lepší, jsme sehranější,“ zdůrazňuje Klapetek. Opavští jdou do utkání v kompletní sestavě. „Dobrá obrana a rychlý přechod do útoku, to je klíč k úspěchu,“ doplňuje trenér posledního celku Mattoni NBL.

Zápas na opavské palubovce začíná v sobotu od 18 hodin.

Kryštof Vlček: Zvedáme se, Plzeň v sobotu porazíme

Nadšený ze skvělé atmosféry v Levicích byl mladý křídelník basketbalové Opavy Kryštof Vlček. Na palubovce dostal docela prostor, jeho trojka z prvního poločasu nechávala Slezany ve hře, druhá půle ale Klapetkovcům nevyšla, a Levice nakonec s přehledem vyhrály.

„První poločas byl z naší strany celkem dobrý,“ začal se svým pozápasovým komentářem Kryštof Vlček. Druhé dějství ale nabídlo zcela odlišný průběh. „Bohužel domácím tam padalo úplně všechno, kdežto my jsme nebyli schopni dát jednoduchý koš,“ rozhodil rukama odchovanec ostravského basketbalu.

Opavští přitom v domácím zápase Levice porazili. „Myslím si, že nehrajeme až tak špatně. Některé pasáže máme dobré, stále věřím, že se v tabulce posuneme. Teď musíme doma porazit Plzeň,“ podotýká mladý basketbalista.

Hrát v levické hale musí být pro každého basketbalistu zážitkem. „Tahle atmosféra je něco úžasného. Kotel celý zápas stojí a neúnavně fandí. Já osobně před takovými diváky nikdy nehrál,“ chválil atmosféru Kryštof Vlček. Sám přiznal, že byl zprvu nervózní. „A kdo by nebyl. Ale po pár minutách to ze mě spadlo,“ přiznal.

Dvacetiletý křídelník dostává od trenéra Davida Klapetka čím dál více prostoru na palubovce. „Sám jsem to nečekal. Věřím, že se budu zlepšovat a důvěru trenéra splatím výkony na palubovce. Hodně mi dávají i zápasy v béčku,“ uzavírá krátké povídání Kryštof Vlček.

Roman Brhel

Petr Strnisko: Výsledek z Levic je pro nás krutý

Petr Strnisko je jeden z hráčů, kteří kromě basketbalové kariéry zvládají také studium, konkrétně na Slezské univerzitě. Stejně jako ostatní spoluhráči by o svátcích uvítal více volna, ale chápe, že se v tomto ohledu musí i trenér podřídit losu nejvyšší soutěže.

„Vánoce jsem strávil v rodinném kruhu, navštívil jsem příbuzné a trávil více času s přítelkyní,“ prozradil hráč s číslem třináct na zádech a dodal: „Volna mohlo být více, ale protože se den před Silvestrem hrálo, začali jsme už sedmadvacátého.“ Vánoční svátky podle jeho mínění ovlivnily zejména utkání ve Svitavách, které se hrálo třicátého prosince: „Atmosféra kolem svátků byla jiná, určitě to zápasy dvacátého kola poznamenalo.“

Petr Strnisko patřil ještě loni k tahounům opavské rezervy, konta soupeřů pravidelně zatěžoval deseti i více body a častokrát střílel z větší vzdálenosti za tři body. Díky letošní herní praxi může dobře zhodnotit, v čem se nejvíce obě soutěže liší. „Hra je v nejvyšší soutěži mnohem rychlejší a tvrdší, což jsou asi dva největší rozdíly. V Mattoni NBL pak hraje řada zahraničních hráčů, kteří kvalitativně převyšují hráče české, není to ale vždy pravidlem,“ zamyslel se dvaadvacetiletý mladík a dodal:

„Mladí hráči musí hrát, v nejvyšší soutěži obvykle jen sedí na lavičce nebo dostanou na palubovce příležitost na pár minut. Jsem proto rád, že jsem loni mohl pravidelně nastupovat za rezervní celek, pomohlo mi to i letos, kdy jsem za béčko odehrál pět zápasů.“

V Mattoni NBL se Petr zatím trochu hledá, a svými výkony tak potvrzuje slova o velkých rozdílech mezi oběma soutěžemi. Zejména pokulhává jeho tříbodová střelba, která ho zdobila v první lize. „Hra je rychlejší, není tolik času a prostoru na tříbodovou střelbu, hlavním důvodem menší úspěšnosti je ale psychika. Na tréninku mi tam trojky padají jedna za druhou, v zápasech asi příliš přemýšlím,“ uvedl ke svojí střelbě za tři body a pokračoval: „Trenér nás sice nabádá, abychom i přes jeden či dva neúspěšné pokusy stříleli. Člověk pak ale na hřišti znejistí, střelu zvažuje a mnohdy místo ní raději zvolí přihrávku.“

První zápas letošního roku Opavě na půdě slovenských Levic nevyšel, přesto téměř třicetibodový rozdíl ve skóre podle Petra neodpovídá výkonu opavského celku: „Zápas jsme nezačali špatně, do poloviny jsme s Levicemi drželi krok, po pauze jsme ale nedokázali zachytit jejich nástup a soupeř nám bodově utekl. Prohráli jsme pak o devětadvacet bodů, což neodpovídá našemu výkonu zejména z první půle.“

Levice hrají kromě české Mattoni NBL také slovenskou nejvyšší soutěž. Mají poměrně široký kádr, a trenéři soupeřů tak mohou jen odhadovat, kteří hráči v zápasech nastoupí. „Příprava je na každého soupeře jiná. I když mají široký kádr, dá se říci, že hráli to, na co jsme se během taktické přípravy chystali,“ zamyslel se Strnisko, který účast slovenských celků v české nejvyšší soutěži vítá: „Je to něco jiného, řekl bych, že slovenské týmy nabouraly stereotyp nejvyšší soutěže. Možná by nebylo špatné, kdyby jich bylo i více než jen dva.“

Zpestřením Mattoni NBL oba slovenské celky bezesporu jsou, navíc, když je v Levicích basketbal velmi populární a hojně navštěvovaný. „Atmosféra byla ve středečním zápase výborná, lidé v Levicích basketbalem žijí. V letošní sezoně byla na tomto utkání asi největší divácká návštěva a nejlepší kulisa,“ vrátil se ke středečnímu duelu Strnisko a zmínil se také o sobotním klání:

„Bude to důležitý zápas, hlavně kvůli naší psychice. I když jsme v tabulce na posledním místě, bude se hrát po delší odmlce v domácím prostředí, takže by mohlo přijít více diváků. Věřím, že zopakujeme dobrý výkon jako proti Nymburku a dvanáctou Plzeň porazíme.“

Ondřej Ludvík