Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Basketbalové okénko Daniela Douši

Opava - Pravidelně na tomto místě na vás každé úterý bude čekat sloupek pivota BK Opava Daniela Douši. Nejvyšší hráč Klapetkova souboru přinese exkluzivní informace přímo z šatny účastníka Mattoni NBL.

20.10.2009 3
SDÍLEJ:

Foto:

13. ledna

Vítám Vás u svého prvního a zároveň posledního okénka v novém roce.

Úvodem mi dovolte popřát Vám v něm vše dobré, hlavně pevné zdraví a tolik potřebné štěstí. Ať je pro všechny rokem úspěšným jak na poli osobním, tak pracovním a ať se vyplní nějaké ty tajné tužby.

Vánoce jsme prožili, dalo by se říci, v pořádku. Malým poskvrněním jejich celkové pohody se stala smolná prohra v koncovce předehrávky 19. kola proti Děčínu. Nechali jsme si čajznout jeden obrovsky velký dárek. Chuť vítězství nám ale spravila porážka Kolína den před Silvestrem.

Proto si myslím, že část 2009 této sezony byla s menšími škobrtnutími úspěšná. Vybojovali jsme také účast na 17. ročníku Českého poháru. Příchod nového roku se slavil v „rodinném kruhu“ a nikterak bujaře.

Uspořádali jsme slezinu většiny mattonkářů a přidali se též k početné grupě prvoligových borců. Celou skupinu tak tvořili i manželky, snoubenky, přítelkyně, přátelé, ex-hráči a dokonce i jeden z trenérů. Každý přinesl něco k snědku, k pití, malý žertovný dárek do tomboly a povinnou pokrývku hlavy.

To bylo téma večera, během něhož se hojně jedlo, decentně popíjelo, bavilo, poslouchalo třeba šlágry z dob před –ceti lety a hrálo všelijaké hry od twisteru až po pantomimu s námětem povolání. Všichni jsme si pak společně úderem půlnoci připili šampaňským, popřáli si vše nej do právě začínajícího nového roku a zhlédli ohňostroje nad Opavou, k nimž jsme také pár rachejtlemi přispěli.

Ještě týž večer, tedy prvního ledna, nás čekal trénink v hale. Připravovali jsme se na neděli, na USK. Ten zápas nám ale vůbec nevyšel. Hráli jsme oslabeni o Čardu, nedostávali jsme se do svých situací, téměř nic se nám nevedlo, kdežto oni hráli ve velkém stylu. Jak se říká - den blbec. Takže první utkání nového roku skončilo bez výhry.

První vyhrání, z kapsy vyhání. Když už jsem u těch přísloví a pořekadel, tak s jistou nadsázkou… Co čert nechtěl - sněhové závěje a náledí znemožnily Brnu k nám přijet k poslednímu střetnutí první poloviny soutěže a Nymburku se do třetice všeho dobrého a zlého „podařilo“ padnout, tak by to mohli zopakovat i počtvrté v prvním kole druhé poloviny :).

Všem věrným, občasným, ale i těm kritickým čtenářům mého okénka moc děkuji za čas strávený čtením jeho řádků!

Z kabiny BK Opava Daniel Douša
8. prosince 2009

Po čtrnácti dnech, ve kterých se začala představovat naše kabina, před váš zrak zase vystavuji svoje okénko, abych poodhalil něco, co se v těch dvou týdnech událo.

U všech čertů rohatých,
Mikulášů i andělů svatých.
Druhou adventní sobotu,
opět nazuli jsme botu.

Urazili kus cesty do dálky,
cílem bylo město minerálky.
Vřavu jsme v závěru vyhráli,
ziskem dvou bodů se zahřáli.


Tímto neumělým začátkem vás vítám u svého dalšího povídání. Začalo předštědrovečerní období a s ním i nadělování dárečků. Zatím nám basketbalový Ježíšek zabalil dvojici z nich.

Jeden, který jsme si moc přáli a považovali ho za povinný. Druhý, o který jsme moc prosili a museli být velmi hodní a vzorní, abychom jej dostali. Splněno. Pod stromečkem tak zatím můžeme očekávat pár dárků.

Před Vánoci nás čekají ještě dvě utkání na domácí půdě v rychlém sledu za sebou. V sobotu místní derby s Ostravou a hned v pondělí přesunutý zápas s Děčínem.

Trochu sobecky bychom si přáli, aby obě nadílky na sobě nesly naše jméno a abychom z nich mohli strhnout balicí papír právě my.

Když už jsem to dnes pojal takto vánočně, prozradím vám, jak tyto svátky prožíváme my. Je to období, kdy se zápasy nehrají v takovém kvaltu. Můžeme si tedy dovolit mít pár dní volna. Zpravidla to bývá na Štědrý den a oba svátky vánoční.

Kdo by si myslel, že se v nich oddáváme obžerství, ten by se mýlil. Protože před nimi povinně stoupáme na váhu a obdobně po nich. Ovšem malý hřích v životosprávě si dovolíme každý v podobě trochy bramborového salátu, vanilkového rohlíčku či jiných vánočních laskomin.

Navíc následující zápas na sebe nenechá dlouho čekat. Totiž už před Silvestrem si k nám cestu najde Kolín. A to by byl moc hezký „zapomenutý“ další dárek.
Takže nabrané kilo šmahem shodíme v minipřípravě mezi svátky.

Přijďte a držte pěsti,
ať máme kupu štěstí.
Ať dárků hodně dostaneme,
a radost vám tím uděláme.


Exkluzivně z opavské kabiny Daniel Douša
24. listopadu 2009

Po čtrnácti dnech, ve kterých se začala představovat naše kabina, před váš zrak zase vystavuji svoje okénko, abych poodhalil něco, co se v těch dvou týdnech událo.

Během domácího utkání s Prostějovem se ve dveřích haly objevila tajemná osoba. Byla oděna do olivově zeleného dlouhého koženého kabátu, který jí ještě přidával na přísnosti, na klopě s visačkou Antidopingová kontrola.

Těsně před poločasem tento komisař přinesl lístek, na němž stála dvě jména - Jakub Blažek a Marek Štec. Na oba vylosované šťastlivce (opravdu se jména losují z hrajících v prvním poločase) po skončení zápasu čekala trpká odměna v podobě odevzdání vzorku moči pod bedlivým a ustavičným dohledem kontrolorů.

Zatímco Kubovi vykonání potřeby zabralo sotva pár chvil, Marek si k naplnění kalíšku o minimálním množství 90 ml dával na čas. Není se ale moc co divit. Mnohdy nám dělá problém i soused ve vedlejší kabince, natož když se na nás někdo upřeně kouká a zrak nespustí.

To vše navíc po zápase, při odvodněném ústrojí. Proto je povolena pomoc nanejvýš dvou malých piv. Ovšem součástí kontroly je i hustota uriny. Pokud je příliš řídká, musí se počkat a udělat další odběr.

Takto horko těžko sebraný materiál se pak rozlije do dvou ampulí - vzorek A a B, zapečetí a všechny údaje se sepíší a podepíší. Sklenička A putuje do specializované laborky v Praze ke zkoumání rovnou, vzorek B se uchová pro případné druhé testování.

Výsledky našich borců ještě známy nejsou. Na to je příliš brzy. Jakmile budou, určitě vás s nimi obeznámím. Ale věřím, že oba jsou čistí.

Závěrem bych chtěl říci, že přes vše napsané s antidopingem souhlasím a doping odsuzuji.

Z opavské kabiny Daniel Douša
10. listopadu 2009

Minulý víkend jsme dali vale první čtvrtině letošní Mattonky. V ní jsme odehráli jedenáct kol v překotném tempu dvou zápasů týdně proti všem soupeřům v tabulce s rozličnými výsledky.

Pětkrát jsme okusili sladký pocit vítězství, šestkrát hořkou pachuť porážky. Na některé zápasy můžeme být hrdí, z některých nás hřeje dvoubodový zisk, na jeden bychom raději zapomněli, v několika byl soupeř prostě lepší a pár se nám nepodařilo dotáhnout do zdárného finiše.

Chyběla ta pověstná špetka štěstí.

Koncem této etapy přišla dvě nepříjemná zranění. Podstatné je, že jsme se v Brně rozloučili vítězně. Nechci ale na tomto místě nijak bilancovat, hleďme vpřed. Zítra vyrážíme za první odvetou do Nymburka, za startovním utkáním druhého dějství.

V předešlém okénku jsem již naťukl karetní hazard. Hravost nás baskeťáků se projevuje i mimo naše kolbiště. I v tomto zápasy nabitém programu si někteří najdou pár chvil, aby poškádlili štěstěnu sázkami a ve zdravé míře se pouští do výsledkového souboje s bookmakery.

Nevsází jen na basketbalová utkání, nejprestižnější zámořskou ligu, ale také na fotbal, hokej, tenis a další sporty všech možných soutěží, lig a zemí. Vášnivými sázkaři jsou Šoši, Mára a Benjo.

Své vklady dáváme všanc i na palubovce. Děje se tak před zahájením nebo po skončení tréninku. Nejčastěji se jedná o střelecké soutěže - jeden proti jednomu, dvě dvojice proti sobě (tzv. tenis). Typickou odměnou pro vítěze je půllitr zlatavého moku, ovocné štávy nebo třeba polední menu při větším významu sázky.

Tyto výzvy přijímáme všichni. Tím největším povinným je Benjo. Výnosu z jeho obligací se těší Mára, a to celou jednou basou.

Exluzivně z opavské kabiny Daniel Douša
3. listopadu 2009

V minulém týdnu jsme podnikli hned dvě dlouhé cesty. Poprvé jsme brázdili napříč republikou ve středu, ve sváteční den vzniku samostatného Československa. Cíl byl Děčín. Pro nás vůbec nejdelší možná cesta v tomto ročníku.

Původně jsme toto utkání měli sehrát na domácí palubovce, jenže Děčínští nás požádali o prohození pořadatelství. I přes ty stovky kilometrů nás přijel podpořit hlouček našich fandů. Za to ohromné díky a klobouk dolů. Na zpáteční cestě s námi jeli busem.

V zápase si vymkl kotník Šířa. Podle vyšetření má naštěstí vazy v pořádku. A téměř v zápětí, v sobotu, poslední říjnový den, tentokrát do Kolína. V tomto utkání byl zraněn Benjo (Ondřej Dygrýn). Má vyražený zub. Ještě během zápasu odjel na pohotovost, kde mu jeho řezák vložili zpět a zafixovali rovnátky, aby se ujal a obnovila se inervace.

Mým skromným přáním je, ať vše dobře dopadne a ať už je těmto nepříjemnostem konec!

Cestování za zápasy je sice neoddělitelnou součástí a patří to k sobě, ale pro košíkáře je to očividně náročnější. Sedačky jsou blízko u sebe, opěradla krátká, takže o pohodlném usazení nemůže být ani řeč. Strop autobusu je příliš nízký na to, aby se klábrdón po pár hodinách muk v sedačce alespoň prošel, a dal tak odpočinout svému rozlámanému tělu.

Poloha v leže také není zrovna dlouhodobě praktikovatelná. Oázami se nám tak vždy po několika šedesátiminutovkách cesty stávají benzinky, kde houfně vyskáčeme z paluby, narovnáme si perka, odskočíme si, koupíme něco dobrého na zub a na nějaký čas se naposledy nadýchneme čerstvého vzduchu.

Obdobné je to, když se stavíme na oběd či po cestě zpět na večeři. Jen s tím rozdílem, že na tuto zastávku se těšíme o něco víc. Ovšem že nesedíme a neroníme hořké slzy nad bídným osudem cestování, ale každý po svém se zabaví, aby mu ta štreka rychleji utekla. Někteří to zalomí hned s prvními ubíhajícími metry pod koly, jiní čtou denní tisk, drbárnu, ale i seriózní časopisy, které v průběhu cesty kolují snad mezi všemi.

Další se chopí dlabance a futrují se. K tomu se třeba přidají k hloučku, co zhlíží puštěný film. Pár borců nasadí sluchátka a poslouchá své oblíbené akordy nebo zapaří na PSP i v tandemech. Všudypřítomné je ševelení o novinkách, zajímavostech, komentářích, zážitcích, prožitcích, aktuálním dění a Bůh ví čem všem.

Evergreenem jsou společenské hry, hlavně karty, a to pěkně hazardně. Jednotlivé činnosti se v možných i méně slučitelných kombinacích i posloupnostech prolínají i opakují.

K pohodlí přispívají i příjemně polechtané chuťové pohárky a cukrem obalené nervy. Už při cestách na Slovensko, v přípravném období, zavedl jakousi tradici Kuba (Jakub Blažek) s ochutnávkou všemožných, ale výborných piškotů, koláčů, buchet a jiných pokladů jeho pečící trouby.

Po cestě z Kolína se se svým vynikajícím sypaným čoko-tvarohovým koláčem skromně přidala i moje maminka.

Přímo z opavské kabiny Daniel Douša
27. října 2009

Týden se s týdnem sešel a já vám zase trochu poodtáhnu záclonu svého okénka do zákulisí. Minule jsem sliboval, že půjdeme do naha a opravdu to tak bude! Dřív mi ale dovolte lehce odbočit.

V zápase proti Vyšehradu se nám podařilo - mimo potřebného vítězství - nastřílet sto jeden bod. A je jistě nasnadě, že dané „kilo“ nebude jen tak samo sebou. Prásknu, že Šošon (Ondrej Šoška), jeho autor, si musí z prasátka vybrat nějakou tu kačku.

Rovnice je jednoduchá - stovku za stovku. Není ale jediný, koho toto skóre postihlo. Všem hráčům dobře známý Jirka Černý - zručný fyzioterapeut, výborný kamarád a především skvělý člověk - neudržel jazyk za zuby a slíbil, že padne-li stovečka, tak na příští střetnutí přijde v kvádru.

Padla a on své slovo dodržel. Všichni jsme tak mohli na zápase proti Poděbradům vidět elegána ve zlatém sáčku. Jirko, oblek je lepší než ta druhá varianta - župan :)

Občasně se po skončení tréninku koná zajímavá soutěž s jaksi zvráceným zakončením. Její podstata je jednoduchá. Všichni se snažíme dát koš střelou z půlící čáry, postupně, v řadě za sebou od nejstaršího k nejmladšímu. Kdo trefí, ten se zachrání.

Po prvním kole následují další. Vypadnuvší škodolibě povzbuzují a podávají odražené míče ztenčujícímu se počtu neúspěšných střelců, a to celé až tak, než zbude jediný „černý Petr“, kterému se nepoštěstilo.

Ten se stává vítězem a Bambelákem (jak je toto klání příhodně pojmenováno). A bere vše, respektive svléká vše. V rouše Adamově obíhá čestné a lehce potupné kolečko kolem hřiště mávaje částmi dresu nad hlavou za hlasitého tleskání ostatních.

To vše mnohdy před zraky strávníků, kteří se přišli do tamní restiky naobědvat. Trojkorunovaným králem Bambeláků je Ondrej, princové pak Mára (Marek Štec), pyšnící se dvěma prvenstvími, a Vaňous (Martin Vaňák) s jedním zářezem.

Moje maličkost utekla z lopaty Bambeláka třikrát až v samotném finále.

Za týden si posvítíme na dlouhé cesty na zápasy, jak se s nimi kdo vyrovnává a kdo přináší sladký proviant vlastní výroby.

Přímo z opavské kabiny Daniel Douša
20. října 2009
S pochmurným podzimem se každoročně začíná i naše ligové snažení. Po dvou měsících tvrdé fyzické přípravy, běhání, skákání, zvedání železa, ale i taktiky, individuálních činností, střelby, přípravných utkání a tolik potřebné rehabilitace, po tom všem pocení krve, přichází kýžený okamžik - start nové sezony.

Přichází den D a hned proti Nymburku. V současné době jistě nejsilnější tým naší soutěže s bohatými zkušenostmi z basketbalové Evropy. Špetka nervozity a notné vzrušení jsou patrné na nás všech. Třetí říjnový den roku 2009 do našeho sportovního stánku v Žižkově ulici zavítal šestinásobný obhájce titulu, sebevědomě si dělající zálusk na sedmý pohár do vitrínky v řadě.

Vstup do nového ročníku Mattoni NBL nedopadl přesně podle našich představ, ale i tak jsme si onen slavnostní den užili. Spolu s námi i naši fandové, kteří nás v tom nerovném boji přišli v hojném počtu podpořit.

Los k nám nebyl milostivý ani v nadcházejících třech utkáních. O tom všem bylo ale již napsáno a řečeno mnoho. Ani s nevlídným počasím za okny a prozatím jediným „povinným vítězstvím“ nad Vyšehradem neklesáme na mysli. S humorem jde všechno líp.

O to se, mimo jiné, postará i náš „pokutovník“ v šatně. V něm lze nalézt postihy za pozdní příchody, zvonění mobilů při poradách, zapomenuté povinné svršky, kopnutí do balonu, rozhovory a fotky v novinách a médiích obecně, ale třeba i neproměnění obou „šestek“ (trestných hodů).

Tento přečin je „odměněn“ sprcháčem k užití pro všechny. Častým laureátem v přípravném období byl Čarda (Michal Čarnecký). I mistr střelec někdy mine, a tak se na listinu nominoval Nowic (Pavel Novák).

Ten v domnění, že svůj trest spláchne lacino, pořídil nejmenovaný šampón. Lépe řečeno nepojmenovatelný, naprostý výprodejový aušus. To ovšem nemělo sebemenší šanci projít přes přísné oči výběrčích - Čardy a Šíři (Jakub Šiřina).

Ti takovéto ošizení neuznali a Nowic musel donést nový sprchový gel valnější kvality. Holt, nevyplácí se chtít šetřit na svých spoluhráčích a kamarádech. Příští týden vám poodhalíme, jakými dalšími zhuvěřilostmi se opavští baskeťáci baví…a půjdeme do naha…

Přímo z opavské kabiny Daniel Douša

20.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Skalní fanoušek Slezského FC Džeky se letos rozhodl nevolit.

Džeky: Volit nejdu. Ze slibů, že se něco změní, jsem už vyrostl

Manželé Stromští u voleb.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

/POZVÁNKA/ Hudební festival FreiPlatz neboli Opavská klubová noc se uskutečníuž o nadcházejícím víkendu: v pátek 20. a v sobotu 21. října.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

/POZVÁNKA/ Milovníci dobrého vína jsou momentálně v Opavě v permanenci. Po Burčákové stezce už tento pátek proběhne v Obchodním centru Breda & Weinstein Opavský vinný trh.

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení