VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Basketbalové play-off začíná.

Play-off zvedá svou oponu, startují čtvrtfinálové série. Mezi osmičkou nechybí ani ryze česká Opava. Slezané zatím přepisují svou novodobou historii. Do závěrečné části sezony jdou z třetího místa, což je nejlepší pozice v době po zlaté éře.

10.4.2018
SDÍLEJ:

Vrchol sezony je tady. Czudkovo komando jde do boje. Opavské basketbalisty čeká první překážka na cestě za vysněnou medailí,a to celek Olomoucka. Tým kromě vlastních kvalit spoléhá i na pověstné žluté peklo.Foto: Region / František Géla

Olomoucko? Tým s velkou kvalitou nejen cizinců

Czudkovo komando si to rozdá o semifinále s Olomouckem. Při pohledu na tabulku by to měla být série na pohodu. Ale pozor, play-off je jiná soutěž. Hanáci umí zahrát. Letos už ve slezské metropoli jednou loupili.

Olomoucko je zbrusu nový tým. Vznikl přetransformováním z bývalého Prostějova. Vedení Hanáků nejdříve angažovalo zkušeného kouče Predraga Benáčka, bezesporu jednoho z největších odborníků na české basketbalové scéně.

Ten bývalý skvělý basketbalista Hanou dobře zná, už tam totiž trénoval. Ve svém profesním životopisu má ještě adresy jako Nymburk nebo Kolín.

Favorizovaná Opava se může pyšnit zkušeným kádrem, navíc sehraným. Trenér Petr Czudek má tým dlouho pospolu, hráči se znají jako své boty. Jenomže ani Olomoucko nemá celek žádných nazdárků.

Dispečerem hry je slovinský rozehrávač Jan Močnik. Ve své sbírce má dva mistrovské tituly své země, třikrát zvedl na hlavu slovinský pohár. České palubovky mu navíc svědčí. Proti Pardubicím se blýskl šestnácti asistencemi. Mimochodem tento kousek se povedl Petru Czudkovi v roce 2006.

Velmi nebezpečný dokáže být další zahraniční hráč, Charles Mitchell, pivot se zkušenostmi z nizozemské nejvyšší soutěže, kde oblékal dres týmu Den Bosch, trojici klíčových cizinců doplňuje další Američan – Jon Christopher Fuller.

Do skupiny cizinců patří ještě srbský pivot s nálepkou cestovatele, Darko Čohadarevič, který hrával například na Novém Zélandu, ve Francii, v Řecku nebo na Kypru, či jeho krajan Filip Šepa.

Zkušeností na rozdávání má Michal Křemen. Ostřílený šestatřicetiletý křídelník původem z Mariánských Lázní má ve sbírce šest mistrovských titulů s Nymburkem, další přidal na Kypru, a když k těmto jménům přidáme ještě Norwu se Sehnalem a talentované mladíky, jako je například Goga, pak se nám z toho rekrutuje poměrně silný tým, který dokázal skalpovat i některé favority.

Petr Czudek: Náš týmový duch nás dovede k postupu

Chtějí medaili a netají se tím, prostě opavští basketbalisté mají letos políčeno na „placku“. Nyní stojí před výběrem trenéra Petra Czudka první překážka – a tou je Olomoucko. Opavský kouč věří v sílu svého týmu, který má dobře připravený.

„Play-off je jiná soutěž, budou rozhodovat maličkosti, já věřím v naši týmovost a kvalitu,“ hlásí před čtvrtfinálovou sérii opavský stratég.

Trenér BK Opava Petr Czudek.Petře, Opava vstupuje do čtvrtfinálové série v roli favorita, jste připraveni ji přijmout?

Když jde třetí na šestého, tak favoritem je. Očekává se od nás postup. Prvním cílem bylo dostat se do play᠆-off, druhý je postoupit z jeho prvního kola, což není jednoduché, už jednou se nám to nepodařilo.

Třetí, nadstandardní cíl je ten, když si po soutěži odnesete něco hmatatelného, pak je to super.

V letošní sezoně jste odehráli s Olomouckem šest zápasů, z toho pět jste vyhráli. Tato bilance hovoří jasně pro vás…

Ano, ale základní část i nadstavba se mažou. Play off je zcela jiná soutěž. Hraje se úplně jiný basketbal. Uvidíme, jak to bude sedět jim, nám. V Opavě máme spoustu kluků, kteří mají s vyřazovacími boji zkušenosti.

Pár nových hráčů, kteří budou mít letos jinou úlohu. Pak nové, mladé, již play-off nikdy nehráli. V základní části a nadstavbě se nám podařilo pivotmanskou dvojici Jakub Blažek – Viktor Cvek nahradit velice úspěšně.

Uvidíme, jak se nám je podaří nahradit nyní. Oba play-off hráli velice dobře. Doufám, že navážeme na výsledky a výkony ze základní části a nadstavby i přes první kolo přejdeme.

Olomoucko má taky zkušený tým. Močnik, Mitchell, Norva nebo Křemen toho mají už taky hodně za sebou…

Je to zkušený tým, který má obrovskou útočnou kreativitu a talent. Dokázal dát Nymburku sto bodů. Dokázali vyhrát u nás a v Pardubicích. Když jim to sedne, nemají problém uhrát dobrý výsledek.

Máme k nim respekt. Pořád věříme ve svou sílu, ve svou týmovost.

Co byste řekl k osobě trenéra Predraga Benáčka, se kterým se dobře znáte? Dva roky vás vedl jako trenér v Prostějově. Může to sehrát nějakou roli?

Predrag je starý lišák, který určitě něco vyzkouší, i když bude říkat, že ne. Hrál jsem pod ním, vím, že je dobrý stratég. Umí navodit atmosféru, kterou bych přirovnal k tomu, že když jste lev a chcete někoho ulovit, tak jste apatický a vůbec nemáte zájem o kořist, a ona se vám nabízí sama.

Na to si musíme dát pozor, abychom se nedostali do pocitu uspokojení, že to máme 5:1 a máme postup v kapse. Věřím, že jsme dost zkušení na to, aby nás to nepřekvapilo.

Silnou zbraní Opavy jsou diváci, pověstné žluté peklo. Na druhé straně neobáváte se toho, že vám tlak fanoušků může uškodit?

Řada kluků žluté peklo zažila. Jednou jsme se už tak nachytali. Místo toho, abychom hráli, tak jsme s otevřenou pusou koukali na atmosféru. To doufám máme za sebou. Věřím, že kluci, kteří budou na palubovce, tak atmosféru promění v šestého hráče.

Plusy Opavy

- osoba reprezentačního rozehrávače Jakuba Šiřiny
- tým je prověřen vyřazovacími boji
- fanoušci – pověstné žluté peklo
- strategické tahy trenéra Petra Czudka

Predrag Benáček: Chceme se porvat o postup

Srbský basketbalový odborník Predrag Benáček je výraznou měrou podepsán pod zatím povedenou sezonou Olomoucka. Devětapadesátiletý trenér rozhodně neskládá zbraně ani před čtvrtfinálovou sérií s Opavou.

Když začátkem srpna Predrag Benáček skládal nový tým, který se transformoval z prostějovských Orlů, měl před sebou jasný cíl, dostat Hanáky do play-off. Nakonec z toho byla účast v A1.

Trenér BK Olomoucko Predrag Benáček. „Začátky byly těžké. Měli jsme problém hlavně s americkými hráči. V průběhu sezony si všechno sedlo. Účast v A1 jsme si užili, byli jsme konkurence schopni, a to mě těší,“ řekl úvodem zkušený trenér.

„Máme sílu,“ zvedá prst.

Nyní má celek z Prostějova před sebou čtvrtfinálovou sérii s Opavou, která je favoritem.

„Chceme se poprat o dobrý výsledek a Opavě její situaci co nejvíce znepříjemnit, chceme vyhrát co nejvíce zápasů v sérii. Máme za sebou už teď dobrou sezonu, pokud by se nám podařilo vyřadit Opavu, bylo by to super,“ pokračoval bývalý vynikající basketbalista.

Predrag Benáček má k Opavě velký respekt.

„Je to nejnepříjemnější tým v soutěži. Má kvalitní hráče, kteří hrají dlouho pospolu, každý z nich umí vystřelit trojku,“ přišel s prvním postřehem směrem k čtvrtfinálovému soupeři.

Oba týmy se dobře znají, krom ligy na sebe narazily i v poháru, těžko se mohou něčím překvapit. I když šéf opavské lavičky Petr Czudek tvrdil, že jeho trenérský protějšek nad basketbalem hodně přemýšlí a určitě ještě něco vymyslí.

„To je celý Čouda,“ usmál se devětapadesátiletý odborník. Hned ale zvážněl:

„Týmy v české soutěži se dobře znají, těžko se mohou něčím větším překvapit tak, že by to mohlo rozhodnout celou sérii. Tohle platí i v případě Opavy a Olomoucka. Něco malého můžete připravit, ale půjde jen o krátkodobý efekt.“

Trenéři obou týmů mají k sobě blízko. Predrag Benáček vedl Petra Czudka dva roky jako hráče v Prostějově.

„Byla to dobrá spolupráce. Vycházeli jsme dobře. Čouda je velmi inteligentní člověk. Byl skvělým hráčem, který měl cit. Teď si to přenesl do trenérského řemesla. Chytře sestavil opavský tým, má kluky, kteří hráli spolu i v dorostu, dobře je dokázal vyladit,“ chválí svého bývalého svěřence.

Následně přidává ještě jeden postřeh: „Když to vezmu hráčsky, tak mým novým Čoudou v týmu je nyní Močnik.“

Už teď je jasné, že Hanáky čeká ve Slezsku bouřlivé prostředí.

„Na to se těšíme. Máme zkušené hráče, kteří jsou na to zvyklí, hlavně pak ti z bývalé Jugoslávie. Naše mladé to zase namotivuje. Osobně do Opavy strašně rád jezdím a vždy se na zápas těším, a to i kvůli skvělým opavským divákům,“ uzavřel Predrag Benáček.

Plusy Olomoucka

- silné zbraně Olomoucka
- tým nemá co ztratit
- kvalitní cizinci
- osobnost trenéra Predraga Benáčka

Zajímavosti čtvrtfinálové série mezi Opavou a Olomouckem

Volejbaloví synové v akci

Co mají společného opavský pivot Miroslav Kvapil a olomoucký křídelník Adam Goga? Něco ano! Jejich tátové oblékali dres volejbalové Opavy, která působila v extralize.

Peter Goga byl nahrávačem a Miroslav Kvapil starší válel na bloku. Jak je ale vidět, oba synové se dali na basketbal a daří se jim.

Jan Močnik jako Petr Czudek

Dát šestnáct asistencí za jedno basketbalové utkání je velkým počinem. V letošní sezoně se podařilo slovinskému rozehrá᠆vači Janu Močnikovi, oblékajícímu dres Olomoucka.

Na stejnou metu dosáhl v roce 2006 současný kouč BK Opava Petr Czudek. Zajímavostí je fakt, že se mu to podařilo v barvách Prostějova, jehož nástupcem v KNBL je Olomoucko.

Hala v Prostějově není neznámá

Dá se říci, že prostějovskou halu opavští basketbalisté znají. V loňské sezoně si v ní sáhli na druhé místo ve Final four Českého poháru.

A aby toho nebylo málo, v minulosti dres Hanáků oblékali trenér Petr Czudek, křídelník Luděk Jurečka a rozehrávač Radovan Kouřil.

Czudek musel poslouchat Benáčka

Současní trenéři Olomoucka a Opavy se dobře znají. Dokonce mají za sebou dvouletou úspěšnou spolupráci. V tehdejším Prostějově byl Petr Czudek ústředním rozehrávačem a Predrag Benáček mu velel z trenérské lavičky.

Program série
Už čtvrtfinálové série basketbalové Kooperativy NBL se hrají na čtyři vítězné duely. Opava, jakožto třetí tým základní části, začíná dvakrát na domácí palubovce. I případné rozhodující sedmé utkání by se odehrálo ve slezské metropoli.

Program série:
11. dubna: BK Opava – Olomoucko (18.00)
12. dubna: BK Opava – Olomoucko (18.00)
15. dubna: Olomoucko – BK Opava (čas bude upřesněn)
16. dubna: Olomoucko – BK Opava (čas bude upřesněn)

Případné další zápasy:
19. dubna: BK Opava – Olomoucko (18.00)
22. dubna: Olomoucko – BK Opava (čas bude upřesněn)
26. dubna: BK Opava – Olomoucko (18.00)

Autor: Roman Brhel

10.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 22 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci SPECIALISTA VÝŠKOVÝCH A ÚKLIDOVÝCH PRACÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: KO: Tylšarová Lenka, tel.: 725 776 444 volejte Po - Pá 8:00 - 14:00 hod, e-mail: dispecer@jaspa.cz., ZŠ/SOU, praxe vítaná, dobrý zdravotní stav. , Jedná se o provádění speciálních úklidových prací, strojní čištění, práce na lešení, práce ve výškách.. Pracoviště: Jaspa s.r.o., Hlavní, č.p. 69, 747 06 Opava 6. Informace: Lenka Tylšarová, +420 725 776 444,553 780 580.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 6 500 Kč

Stánkoví prodavači potravin (kromě rychlého občerstvení) ŘIDIČ -KA + ROZVOZ A PRODEJ LAHŮDEK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 6500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: *KO: Světlana Stromská, tel. 721 151 495 - volejte Po - Pá 8-12 hod. , vzdělání nerozhoduje, praxe výhodou, ŘP sk. B - aktivní řidič. , Zkrácený úvazek - 16 hodin/týden, rozvoz 2 dny v týdnu (pondělí a středa), dohoda o provedení práce/dohoda o pracovní činnosti, rozvoz po celém MS kraji, nástup ihned. , Rozvoz dodávkovým vozidlem Ford Tranzit. Vhodné i jako přivýdělek., Náplň práce: rozvoz lahůdek a přímý prodej.. Pracoviště: Světlana stromská, Vávrovická, č.p. 207, 747 07 Opava 7. Informace: Světlana Stromská, +420 602 480 914.

Výroba - Výroba Seřizovači 120 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů OBSLUHA CNC STROJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Koligová Pavlína, tel.: 553 694 105, strukturovaný životopis zašlete na e-mail: pavlina.koligova@arako.cz nebo vera.ryskova@arako.cz., SOU v oboru, znalost čtení technické a výkresové dokumentace., Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Arako spol. s r.o., Hviezdoslavova, č.p. 2897, 746 01 Opava 1. Informace: Pavlína Koligová, +420 553 694 105.

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 20 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači TECHNOLOG, TECHNOLOŽKA - SPECIALISTA NACEŇOVÁNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ing. Radomír Ignác, vedoucí obchodního úseku, tel.: 606 744 879 - možno domluvit osobní schůzku, e-mail: radomir.ignac@ferram.cz., SŠ/VŠ strojírenského směru, zkušenosti v podobné pozici strojírenského charakteru vítány, organizační a vyjednávací schopnosti, vysoké pracovní nasazení., Pracoviště Opava, nástup možný ihned. , Náplň práce: tvorba arozpočtů a cenových kalkulací (po zaškolení).. Pracoviště: Ferram strojírna, s.r.o. - pracoviště okres opava, Vávrovická, č.p. 275, 747 07 Opava 7. Informace: Radomír Ignác, +420 553 608 620.


Dělostřelecký granát. Ilustrační foto.

Lesní porost odhalil munici

Ilustrační foto.

Kam o víkendu za fotbalem?

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Archeologové v Oticích objevili sekeromlat

Sekeromlat uložený patrně z rituálních důvodů se podařilo odrýt v úterý archeologům Slezského zemského muzea v Oticích-Rybníčkách. Na ploše rozsáhlého sídliště, v místech, kde se má rozšiřovat výroba jedné z místních firem, našli archeologové v nejmenší z jam sekeromlat a dvě hliněné nádoby, jejichž obsah budou ještě zkoumat další odborníci.

Další soud? Martin Balhar má šanci na obnovu procesu

Martin Balhar byl před dvěma lety odsouzen za vraždu poštovní úřednice ve Skřipově na Opavsku.

Na opavské Horní náměstí se opět vrátí historická tramvaj

Ačkoli se oficiální zahájení turistické sezony uskuteční až v sobotu 28. dubna, první vlaštovky bude moci v Opavě spatřit už ve dnech předcházejících.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT