„Kvalifikace se uzavírá týden po Ostravě, a to ještě zvyšuje její důležitost,“ upozornil předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta na to, že turnaje se čtyřmi hvězdičkami jsou v této sezoně nejvyšší kategorií a je jich omezený počet. Jeden hostilo katarské Dauhá, tři v řadě za sebou mexický Cancún a tento měsíc se světová elita ještě utká v ruském Soči.

Ostravské klání po dvou velice úspěšných ročnících vloni zrušil koronavir. Jak vypadá příprava toho letošního? „Je náročná, stále řešíme různé varianty umístění kurtů v areálu, které nám umožní vytvořit tzv. bublinu a dodržet aktuální omezení,“ vysvětlil ředitel turnaje Martin Duka.

Zda budou v Dolních Vítkovicích i fanoušci, se zatím neví. „Pravidla hry dost neomaleným způsobem diktuje covid, ale jsem optimista a věřím, že začátkem června bude situace lepší a nějaké diváky přivítáme. Beach bez nich? To není ono,“ konstatoval Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

„Ve scénářích jsme připraveni na různá opatření. Trošku naděje nám dává situace při hokejových a fotbalových utkáních, kdy bylo povoleno omezené množství diváků. I s touto variantou pracujeme a řešíme ji s Národní sportovní agenturou a ministerstvem zdravotnictví,“ dodal Duka.

„Turnaj se všemi organizátory, hráči a realizačními týmy čítá asi osm set osob v tom nejexponovanějším dnu. Ale vidíme různé pilotní projekty, a to nám dává šanci, abychom v podobném režimu zkusili zažádat o určitý omezený počet diváků,“ prozradil předseda svazu Pakosta.

Jisté už teď ale je, že na písku se opět představí světová elita. J&T Banka Ostrava Beach Open je totiž poslední velký turnaj před Tokiem.

„Pohled na olympijský žebříček je příjemný, v tuto chvíli je tam pevně usazen pár Ondřej Perušič – David Schweiner a posunuly se i Barbora Hermannová s Markétou Nausch Slukovou, které jsou také na postupovém místě. Pro ně ostravský turnaj může být posledním v celé sérii kvalifikace,“ usmál se Pakosta.

Konkrétní jména účastníků budou známá až tři dny před turnajem, ale v obou hlavních soutěžích se mezi dvaatřiceti páry představí i tři české. Domácí jedničky doplní Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou a Jan Dumek s Václavem Berčíkem, další dvě dvojice dostanou divokou kartu.