Absolutním vítězem desátého ročníku a Mistrem ČR v Ultra Sky 2019 se stal Marek Causidis, beskydské vrcholy proletěl ve fantastickém čase 11 hodin a 17 minut. „Jsem tu pozdě,“ řekl trochu překvapivě vítěz v cílovém prostoru. Přechod Beskyd chtěl zvládnout pod 11 hodin, přesto byl s výkonem spokojený. „Já jsem si na závod hodně věřil. Cítil jsem se strašně dobře fyzicky i psychicky. Od začátku jsem si šel za tím, že ten závod vyhraji. Jsem strašně spokojený,“ dodal.

Ani čtyři pády v první polovině náročné trasy nedokázaly zlomit Michaelu Mertovou a úžasný výkonem si doběhla pro prvenství na B7 v ženské kategorii jednotlivců (14:25:23) a stala se Mistryní ČR v Ultra Sky 2019. Prvenství v závodě dvojic vybojoval tým BESKYD NATURAL/Runsport Team ve složení Tomáš Klimša – Dominik Chlupáč.

Účastníky tentokrát doprovázely v závodě Třincem a Frenštátem pod Radhoštěm vysoké letní teploty, během soboty se přes Beskydy navíc přehnala bouřka. Z čtyř stovek jednotlivců jich vytoužený cíl dosáhlo 238, dvojčlenných týmů pak 851 z 1320. Skvělou zprávou je, že kulatá oslava B7 se obešla bez vážnějších úrazů.

Pořadatelé B7 letos poprvé upustili od využívání jednorázových plastových kelímků, jejichž spotřeba byla až 30 tisíc na jeden závod. „Z toho mám největší radost. Přestali jsme generovat mraky zbytečného odpadu.“ těší hlavního organizátora B7 Libora Uhra.

Další novinkou byl překlad slavnostního zahájení na atletickém stadionu v Třinci, i toho závěrečného na frenštátském náměstí, do znakového jazyka pro neslyšící. Na velkoplošných obrazovkách veškeré dění na místě tlumočila překladatelka Michala Wu. Její tlumočení mělo navíc své adresáty přímo ve startovním poli. Byla v něm neslyšící dvojice Jitka Dvořáková z Velkého Meziříčí a Richard Helcel z Havířova, tvořící smíšený tým Znakovárna a podařilo se jim B7 dokončit ve své věkové kategorii na 3. místě.

A jak hodnotí známý horolezec a pořadatel řady extrémních závodů první dekádu Beskydské sedmičky? „Když si vzpomenu na první ročník, kdy jsme tady pionýrsky válčili a vidím, kam se B7 po deseti letech posunula, tak si nedokážu představit, že by byl v následující dekádě tak ohromný skok. Budeme se snažit v dalších ročnících vychytávat mouchy a snažit se zde dostat světovou konkurenci a top běžce. Tímto směrem chceme jít,“ poodhalil další cestu B7. 

Ilustrační snímek.
Mladí bojovníci! Nový Jičín zpátky na vítězné vlně