Na Hematologicko-transfúzním oddělení Slezské nemocnice v Opavě tak bylo v pondělí dopoledne více než veselo. Skvělou náladu měli nejen samotní basketbalisté, ale i přítomné sestřičky.

„Chtěl jsem darovat krev, ale neprošel jsem kvůli věku. Ještě nikdy jsem krev nedával. Tak budu alespoň psychická podpora,“ řekl masér basketbalového klubu Opava Petr Kivorchian.

To trenér Petr Czudek na odběrovém křesle opravdu skončil. „Jsem tady poprvé. Oslovili nás z transfúzní stanice, jestli bychom s nimi nespolupracovali. Nejsou tady nemocní hráči a ti, kteří jsou ve škole. Chceme pomoci získat nové dárce,“ uvedl Czudek s tím, že v den odběru se budou hráči samozřejmě šetřit.

Poprvé přišel darovat krev také hráč Luděk Jurečka. „Jdu poprvé, chtěl jsem to zkusit a podpořit dobrou věc. Je možné, že budu chodit dávat pravidelně. Podle toho, jaké to bude a jaké budou následky. Strach nemám a zdravá nervozita teprve přijde,“ zmínil krátce před odběrem Luděk Jurečka.

K prvodárcům se zařadil také fotograf klubu Ondřej Ludvík. „Vždycky jsem o tom uvažoval, ale nikdy jsem se neodvážil. Z transfúzního oddělení se nám ozvali, jestli bychom nepomohli, tak to byl impuls. Uvidím, jak to bude probíhat, ale možná budu v dárcovství pokračovat.

Začali jsme to řešit už před Vánoci a všichni hned řekli, že to samozřejmě přijdou podpořit. A někteří se rozhodli i darovat,“ uvedl Ludvík.

Zmínil také, že na zápasech se rozdávaly propagační letáky.

Ti, kteří krev nedarovali, přišli své kamarády alespoň podpořit. „Jsem tady jako psychická podpora. Darovat nejdu, to bych nezvládl,“ řekl s úsměvem například Radim Klečka.

Podobná slova pak zazněla také z úst Jiřího Štěpánka. „Jsem tady také jen jako podpora, jsem totiž po nemoci. Darovat krev už jsem v minulosti byl,“ řekl Štěpánek. Poprvé se objevil na transfúzním oddělení také Jakub Šiřina. „Darovat krev nejdu. Chci se dnes zúčastnit tréninku. Takže jen podpořím kolegy,“ zmínil Šiřina. K němu se připojil i Miroslav Kvapil.

Jak redakci přímo na místě řekla vedoucí transfúzního oddělení Simona Kudlíková společně s vrchní sestrou Monikou Miklušovou, basketbalisty oslovily cíleně.

„Chceme omladit a rozšířit dárcovskou databázi. Přemýšleli jsme, koho oslovit a napadl nás basketbalový klub, protože má vysokou úroveň, hodně příznivců a dá se oslovit široká veřejnost. Akce trvá celý týden, už ráno tady bylo dvacet lidí.

Prvodárci dostávají lístky na basketbalový zápas a kartičky hráčů. Na konci týdne pak bude slosování o permanentky,“ uvedly zdravotnice.

Prozradily také, že reakce basketbalistů byla rychlá a vstřícná. „Moc si toho vážíme. Pan primář se dokonce zúčastnil zápasů, kde dostal prostor k prezentaci transfúzního oddělení. Velmi si vážíme vstřícnosti lidí, kteří chodí darovat krev,“ doplnily.