V tradiční anketě pořádané OS ČSTV figuruje v letošním ročníku celá řada zajímavých jmen, a to i přesto, že do ankety mohou být zařazeni pouze sportovci, jejichž klubová příslušnost spadala v roce 2007 do nějakého oddílu z opavského okresu. Při pohledu na finálovou desítku nám padne do oka celá řada sportovních osobností, avšak vítěz může být jen jeden. Kdo jím nakonec bude?

Takový Petr Czudek dobře ví, jaké je být králem Opavska, této pocty se mu dostalo již třikrát. Navíc v roce 1995 byl třetí. Naopak Milan Barteska sice dlouho zářil na prvoligových trávnících, jenomže neoblékal opavský dres, a do ankety tak nemohl být v minulosti nikdy zařazen, totéž platí o Jakubu Rybníčkovi. To trávní lyžař Jan Gardavský vyhrál loňský ročník, otázkou je, zda se mu podaří prvenství obhájit.

Dalšími adepty jsou motokárový jezdec Zdeněk Gróman, evropská medailistka v taekwondu Lucie Zedková, vodní lyžař Jan Miketa, kušista Dalibor Lhotský nebo atlet Jan Kudlička. Svého favorita má i redakce Deníku, a to v úspěšném běžci Jakubu Holušovi, který včera oslavil dvacáté narozeniny. „Domnívám se, že většího úspěchu, kterého dosáhl Jakub Holuša, než celý opavský sport nezažil. Navíc Jakub získal zlato v opavském dresu. Otázkou ale je jak se k tomu postavili hlasující, neboť ne všichni mají o všech sportech přehled a rozhodují se podle popularity a ne úspěchu,“ poznamenal sportovní funkcionář a odborník Miroslav Mařádek a dodal: „Holuša by tak měl být jasným vítězem.“

Vyhlašovat se bude také nejúspěšnější kolektiv. Tady jsou hodně favorizováni opavští volejbalisté. Skončili třetí v extralize, a loňské prvenství by tak měli obhájit. „O tom nepochybuji. Volejbal je olympijským sportem a medaili v extralize nikdo jiný neuhrál,“ doplnil Mařádek. Další samostatnou kapitolou jsou junioři, kde se budou o titul ucházet talent opavského fotbalu Libor Kozák, mladá squašistkaAnna Klimundová a taekwondista Jan Vrchovecký. Poslední nezmíněná kategorie se týká zdravotně postižených, v níž pořadatelé zaznamenali Vlastu Mikulovou a Naďu Vaňkovou, které se zúčastnili speciální olympiády v Číně v bocce.

Během slavnostního večera se ocenění dostane také na úspěšné trenéry. „Pro letošek máme dva, a to Jana Škrabala a Jaroslava Konečného,“ prozradil tajemník OS ČSTV Ladislav Kreisel, který se pořádání ankety věnuje již od roku 1991. Slavnostní vyhlášení v opavském divadle startuje v pátek od 18.30. „Mělo by trvat zhruba hodinu a připraven mámei doprovodný program,“ uvedl Kreisel. Moderování akce bylo svěřeno Metoději Novákovi a na podiu vystoupí zpěvačky Slezského divadla Zdeňka Mervová s Terezou Kaveckou, mistři Evropy v taekwondo Jan Vrchovecký s Lucii Zedkovou či mistr Evropy v kulturistice z roku 2005 Jan Kubík. Celá akce vyvrcholí sportovním plesem v hotelu Koruna.