Čarneckého si na začátku týdne vyžádal trenér národního týmu Michal Ježdík, jelikož sháněl náhradu za zraněného Slezáka. Existovala šance, že by mohl naskočit již do úterního souboje s Ukrajinou, ale nestalo se tak.

Rozehrávač Opavy místo toho na příležitost stále čeká a poctivě se připravuje před večerním utkáním s Estonskem, které od 18.00 hostí hala na pražské Folimance. „Dneska jsou před námi dva tréninky. Soupeře si také rozebereme na videu. Prostě klasický předzápasový den,“ přiblížil včera dopoledne svůj program Michal Čarnecký.

V úterý naši porazili Ukrajinu 71:64. Asi nešlo zrovna o jednoduché utkání?

Úvod nám vyšel. Ukrajince se dařilo přehrávat hlavně rychlostně. Pak jsme však začali kupit chyby a zápas se vyrovnal. Naštěstí se ve druhé polovině dostavilo zlepšení. Akce jsme dohrávali na pivotu a bylo z toho vítězství.

Co bylo rozhodujícím faktorem českého vítězství?

Rozhodla poslední čtvrtina. Petr Benda zaznamenal šest bodů v řadě. Jak již bylo řečeno – v závěru se vedla i hra přes pivoty.

Vy jste se k družině Michala Ježdíka připojil se zpožděním. Byla velká nevýhoda naskočit do rozjetého vlaku?

Samozřejmě, že ostatní kluci mají za sebou několik zápasů a hrají nějaký ten týden spolu. Osobně jsem byl s reprezentací na začátku na přípravném kempu. Bohužel mě pak postihlo zranění kolena a musel jsem se předčasně odpojit.

Trenér vám nakonec proti Ukrajině šanci nedal a zůstal jste jen na lavičce náhradníků…

Mrzelo mě to. Mohl jsem si připsat první zářez. První start za „nároďák“, ale nic z toho nebylo. Dnes se utkáme s Estonci a tam by se to snad již mohlo podařit.

Kolikaprocentní je tedy podle vás šance, že by na vás trenér vsadil?

Nechtěl bych nijak spekulovat. Tohle je věc našeho kouče. Záleží na tom, jakou zvolí taktiku a jak do ní budu zapadat.

A co vůbec říci k Estonsku? S čím může česká reprezentace počítat?

Půjde o dost vyrovnané utkání. Jejich hráči jsou rychlí. Jejich slabinou jsou pivoti. Ti nejsou až tak kvalitní.

V prvním zápase proti estonskému soupeři však Češi nečekaně ztratili výborně rozjetý zápas a prohráli. Nepanují obavy, že by mohlo nastat něco podobného?

Ne. Budeme hrát doma a cíl je jediný – vítězství.

Nominace a vůbec přítomnost v národním týmu je asi velká pocta. Jak si to zatím užíváte?

Samozřejmě být v kádru české reprezentace je skvělý pocit. Užívám si to a snažím si vše maximálně vychutnat.

V týmu jste se potkal s bývalým opavským spoluhráčem Pavlem Pumprlou, jenž po minulé sezoně zamířil do mistrovského Nymburka. Nepadla třeba řeč ohledně tohoto přestupu? Asi vám pomohlo, že je v reprezentaci. Přece jenom z Opavy se dobře znáte…

Kluky v „nároďáku“ znám všechny. Je však pravda, že Pavla nejvíce. Nějaký čas jsme spolu hráli. Téma přestupu do Nymburka jsme teď neřešili. Přes telefon jsme se předtím o této záležitosti několikrát bavili, protože jsme v kontaktu.

Může být váš příklad motivující pro ostatní opavské hráče. Jste důkazem toho, že i do Opavy může přijít pozvánka z reprezentace?

Motivující faktor to pravděpodobně je. Ale jak je znám, oni z toho budou mít akorát srandu (smích).

Další otázka bude směřovat konkrétně k Opavě, která se momentálně ocitá v přípravě na novou sezonu? Kam až by družina trenéra Davida Klapetka mohla dojít?

Hlavním cílem je určitě postup do play-off. V uplynulém ročníku se to povedlo, tak proč bychom to nezopakovali v tom následujícím. Ostatní týmy moc neposílily. Nám se povedlo kádr vhodně doplnit.

Na druhou stranu odešel již zmiňovaný Pavel Pumprla. Jedna z největších opor Slezanů…

To je sice pravda, ovšem dle mého názoru je v našich silách ho nahradit. Hráči jako Ondra Dygrýn nebo Pavel Novák mají svou kvalitu.

(dus)