Dvorce opavského tenisového centra včera nebyly k českým reprezentantům příliš vlídné. Cestu do finále jim totiž překazili Maďaři. Kvalifikační skupina starších dorostenců o postup do hlavní fáze Galeova poháru ve čtvrtek nabídla semifinálové boje.

Češi se utkali s favorizovaným Maďarskem a již před závěrečnou čtyřhrou bylo rozhodnuto. Jan Hradský totiž v prvním zápase nestačil na Mateho Zsigu po setech 7:5, 2:6 a 5:7.

Následně Radim Urbánek nevyzrál na nedávného finalistu dorosteneckého mistrovství Evropy Martona Fucsovicse, kterému podlehl hladce 2:6 a 3:6.

Především úvodní utkání národního týmu vypadalo nadějně. Hradskému se povedlo dvakrát otočit nepříznivý stav 0:2 respektive 2:4 a nakonec dotáhl úvodní sadu do vítězného konce. Druhý set se sice stal kořistí mladého Maďara, avšak v koncovce zápasu byly šance vyrovnané.

„Škoda třetí sady. Vedl jsem 40:0 za stavu 3:2. Potom jsem se nechal vybláznit a bylo to 5:5,“ vzpomínal Jan Hradský. Jeho soupeři Zsigovi se podařilo udržet nervy na uzdě a získal pro svůj tým první důležitý bod. „Za stavu 5:5 jsem vyrobil tři nebo čtyři chyby. Maďar byl k poražení, ale jeho styl hry mi moc nevyhovoval. V dlouhých výměnách se zrovna nevyžívám. Ještě se hrálo ve větru…,“ dodala česká dvojka.

Diváci utkání na kurtu číslo jedna sledovali skoro tři hodiny, což je úctyhodné. Během této doby například ve druhém čtvrtečním semifinále Bělorusové a Němci dokončili oba singlové zápasy.

Po Hradském vyrazil na antukový povrch i Radim Urbánek. Ten se měl pokusit překonat maďarskou jedničku Martona Fucsovicse. Už od začátku však bylo jasné, že tento plán nejspíš naplnění nedojde. Favorit se rychle ujal vedení 3:0 na gamy a za chvíli opanoval i první sadu.

Urbánek se sice snažil, ale Maďar ukázal, že finalistou na mistrovství Evropy dorostenců nebyl jen tak zbůhdarma. Fucsovics vzápětí uhrál i druhý set a jeho země slavila postup do finále. Nic na tom nemohla změnit ani závěrečná čtyřhra.

„Není co hodnotit. Soupeř byl o třídu lepší. Lépe servíroval. Lépe returnoval,“ soudila česká dorostenecká jednička. „Nepříjemný byl fakt, že jsem musel vyhrát. Nijak zvlášť mě to však nesvazovalo, protože favoritem byl stejně on,“ doplnil Radim Urbánek.

„Turnajový pavouk a žebříčkové postavení Maďarů předznamenalo, kdo by měl tahat za kratší konec. Podle mého o celém semifinále rozhodl úvodní singl, kdy Honza Hradský prohrál 5:7 ve třetím setu. Zápas byl naprosto vyrovnaný. Rozhodla však koncovka, jíž nezvládl takticky.

Fucsovics potom coby dorostenecký vicemistr Evropy předvedl proti Urbánkovi úplně stejný výsledek jako v prvním kole na evropském šampionátu. Radim měl ze svého protivníka možná až přílišný respekt, avšak Maďar vyhrál zaslouženě. To je bez debat. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby to po singlech bylo 1:1, tak debl Urbánek, Hradský je určitě lepší než maďarský,“ prohlásil nehrající kapitán národního týmu Jaroslav Balaš a pokračoval:

„Sehrajeme zápasy o třetí místo. Nechci říci, že o nic nepůjde, ale sestavu prostřídám tak, aby si zahráli všichni a do budoucna nabrali další cenné zkušenosti.“ Druhé semifinále mezi Bělorusy a Němci skončilo velkým překvapením. Pavel Filin na úvod až nečekaně snadno rozdrtil Dominika Schulze 6:0, 6:1.

Po něm v souboji jedniček vybojoval rozhodující bod Andrei Vasilevski, jenž porazil Kevina Krawietze 6:3, 0:6 a 6:2. Běloruský tým svůj triumf dovedl k dokonalosti v deblech, kde Vladimir Kruk s Andreiem Vasilevskim zvítězili nad německou dvojicí Dominik Schulz, Richard Becker 7:5 a 6:4.

V dnešním finále, které začíná v 10 hodin, se tak potká Bělorusko s přemožiteli českých reprezentantů – Maďarskem. Oba celky již mají jistý postup do hlavní fáze Galeova poháru, ovšem stále se hraje o nasazení. Vítěz bude mít lepší výchozí pozici.

Česká reprezentace také od 10 hodin v zápase o třetí místo prověří Němce. Pátou příčku při neúčasti Moldávie obsadili automaticky Srbové. Ti ve středu nestačili právě na Bělorusy.

ČR – Maďarsko 0:3
Dvouhry: Jan Hradský (2) – Mate Zsiga (2) 7:5, 2:6, 5:7. Radim Urbánek (1) – Marton Fucsovics (1) 2:6, 3:6. Čtyřhra: Jan Hradský (2), Tomáš Hanzlík (3) – Marton Fucsovics (1), Levente Godry (3) 5:7, 7:6, 9:11

Bělorusko – Německo 3:0
Dvouhry: Pavel Filin (2) – Dominik Schulz (2)6:0, 6:1. Andrei Vasilevski (1) – Kevin Krawietz (1) 6:3, 0:6, 6:2. Čtyřhra: Andrei Vasilevski, Vladimir Kruk – Dominik Schulz (2), Richard Becker (3) 7:5, 6:4

Běloruská euforie pokračuje, sympaťáci z Východu hrají o titul

Běloruští tenisté. Pro někoho možná jedni z nejsympatičtějších hráčů kvalifikační skupiny starších dorostenců o postup do Galeova poháru. Trojice běloruských mladíků – Andrei Vasilevski, Pavel Filin a Vladimir Kruk – působí v opavském tenisovém centru opravdu sehraně. Všemu dohlíží jejich nehrající kapitánka a maminka prvně jmenovaného Ekaterina Vasilevskaya.

Když jde jeden z nich na kurt, ostatní přihlížejí a neúnavně povzbuzují. Na běloruské hlášky typu „ničevo, ničevo“ nebo „davaj, davaj“, si už opavští diváci zvykli. A možná to byla velká dávka týmové kolegiality smísená s dobrou formou jednotlivých tenistů, která stála za zrodem senzačního postupu do finále.

Ve středu nejprve eskadra Běloruska vyřadila Srby a včera si na ní v semifinále vylámali zuby i největší favorité turnaje Němci. Pavel Filin nejprve vyprovodil z dvorce číslo tři i s podporou „kanárka“ Dominika Schulze 6:0 a 6:1.

Po něm se nerozpakoval ani Andrei Vasilevski. Ten ve třech setech udolal německou jedničku Kevina Krawietze 6:3, 0:6 a 6:2. Ani to jim však nebylo málo. Závěrečnou čtyřhru, která již stejně na jejich postupu do finále a zároveň i hlavní fáze Galeova poháru neměla vliv, rovněž vyhráli. Andrei Vasilevski s Vladimirem Krukem v pohledném zápase zvítězili nad Dominikem Schulzem a Richardem Beckerem 7:5 a 6:4.

Naše redakce ve spolupráci s vrchní rozhodčí a tlumočnicí turnaje Kateřinou Dymanusovou chtěla ihned po čtyřhře vyzpovídat běloruskou jedničku Vasilevskiho, jenže ten i po vítězném zápase poctivě trénoval.

„Ještě chvíli potrénuju, za dvacet minut jsem u vás,“ vysvětlil v angličtině důvod, proč se ještě zdrží na kurtu blonďatý sympaťák. O něco později tak běloruská jednička zhodnotila spanilou jízdu svého týmu až do finále. „Nebyla to jednoduchá práce. Kevin Krawietz je světová patnáctka mezi dorostenci. Podle mě jsme hráli velmi dobrý tenis,“ podotkl.

Záhy Vasilevski přiznal, že ho hodně nabudilo vítězství jeho kolegy Pavla Filina. „Moc mě potěšilo, že v prvním zápase vyhrál můj partner. Byl jsem z toho nadšený a měl chuť hrát co nejlepší tenis. Dařilo se mi na servisu i returnu. Druhý set byl sice slabší, ale třetí jsem zvládl.“

Jak již bylo řečeno. Pro Bělorusko je význačné společné táhnutí za jeden provaz. „Mám velkou oporu v týmu. Hráči se mezi sebou maximálně povzbuzují, což je naše výhoda. Jsme velcí přátelé. Náš tým je velmi pospolitý. Hraje se výborně, když vás ostatní podporují,“ komentoval Andrei Vasilevski a vzápětí se ještě vrátil k zápasu s Němci:

„Byli jsme samozřejmě outsideři. Šli jsme však na kurt hrát co nejlepší tenis a podat co nejlepší výkon. A vyšlo to.“

Jeho tým se dnes ve finále utká s Maďarskem, přemožitelem Čechů. Podle něj jsou šance pro obě mužstva otevřené. „Je to tenis. Nikdy nevíte, jak se do druhého dne probudíte. Jeden den může být skvělý, druhý už ne,“ přidal několik postřehů.

Sám si je vědom toho, že i když mají oba finalisté jistý postup do hlavní fáze Galeova poháru, bude se hrát především o nasazení. „Sice se nám podařilo postoupit do finále, avšak pokud vyhrajeme, nenastoupíme proti ostatním vítězům skupin. Proto chceme zvítězit. Jde o nasazení,“ uzavřel.

(dus)