Žádné drama nepřipustily a bez viditelnějších obtíží postoupily do semifinále. České florbalistky včera v klíčovém souboji postup mezi čtyři nejlepší celky na světě porazily i díky výbornému vstupu do utkání nevyzpytatelné Polky nakonec vysoko 10:1. Zítra je čeká velký zápas se Švédkami, obhájkyněmi zlata z posledních tří šampionátů, které na nejvýznamnějším florbalovém turnaji zvítězily už osmnáctkrát v řadě.

První vystoupení Češek před natěšeným ostravským publikem nemohlo začít lépe. V padesátém utkání v dresu národního týmu už v polovině páté minutě uklidnila nervy všech spoluhráček přesnou trefou pod horní tyč Nikola Černá, která se nakonec podílela na třech gólech. „Zkrátka jsem jen poslechla rady, a když byla šance, neváhala jsme a střílela," pokrčila rameny dobře naladěná jubilantka.

Úvodní ostravskou třetinu vyhrály nakonec domácí hráčky třígólovým rozdílem a tím vlastně i rozhodly o osudu zápasu. „Ale tak jednoduché to určitě nebylo. Polky hlavně v začátku zápasu dobře vykrývaly prostor před vlastní bránou, ovšem my jsme si říkaly i na střídačce, že musíme být trpělivé a že jim určitě začne docházet dech," doplnila třiadvacetiletá Nikola Černá, hráčka pražských Bohemians, kam před čtyřmi lety odešla z Vítkovic.

Mistrovství světa ve florbale žen v Ostravě.

Český tým na palubovce dominoval, skóre postupně navyšoval a hlavně si společně s vděčnými fanoušky utkání užíval. „Hlavní bylo, že si holky k srdci naše slova o tom, aby nic nepodcenily a vlétly do něj naplno. Sice se nevyvarovaly některých dílčích chyb, ty ale pramenily možná z přemíry snahy nebo z toho, že chtěly divákům nabídnout i něco víc. Teď nás čekají Švédky, které tady prozatím hrají suverénně, ovšem do semifinále nebudeme určitě vstupovat jako předem poražené," doplnila po utkání Karolína Šatalíková, hlavní trenérka českých reprezentantek, jež i na třetím šampionátu po sobě budou bojovat o medaile.

Velkou hvězdou duelu byla Tereza Urbánková, která po „lotyšském hattricku" i polskou branku zatížila třemi góly. „Bylo by určitě fajn, kdyby se mi něco podobného povedlo i proti Švédkám, ale bude to těžké, jelikož Švédsko je nejlepší družstvo na světě. Jinak jsem však ráda, že nás lidi i tady v Ostravě neuvěřitelně podporují," dodala po zápase dvaadvacetiletá útočnice pražského Herbadentu, která podobně jako Nikola Černá před časem působila ve Vítkovicích.

Česko – Polsko 10:1 (3:0, 4:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 5. Černá (Čapková), 9. Paulovičová (Žůrková), 14. Jarolímová (Černá), 21. Černá (Jarolímová), 25. Jarolímová (Hyršlová), 37. Sládečková (Hyršlová), 40. Urbánková (Dominika Šteglová), 41. Urbánková (Billá), 47. Urbánková (Dominika Šteglová), 60. Dominika Šteglová (Billá) – 42. Krzywaková (Timeková). Rozhodčí: Anderssonová, Jensenová (obě Švéd.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 2747.

Česko: Provázková – Čapková, Černá, Hyršlová, Jarolímová, Sládečková – Niemcová, Halfarová, Vojáčková, Žůrková, Paulovičová – Jílková, Krupnová, Šteglová, Bočanová, Urbánková – Billá, Hašová, Macurová. Trenéři: Šatalíková, Markéta Šteglová, Jedlička.

Polsko: Jaczeská – Chelstowská, Paziová, Krzystyniaková, Dutkiewiczová, Legowská – Nogaová, Samsonová, Piotrowská, Plechanová, Mrochová – Gryniaová, Bryniarská, Krzywaková, Florczaková, Timeková – Kubowiczová, Stenkaová, Fulaová. Trenéři: Pysz, Michalski.

Mistrovství světa ve florbale žen v Ostravě.