Gawlas už si zahrál ve finále mistrovství světa hráčů do 18 i 23 let, objevil se na World Cup of Darts a v závěru loňského roku se stal dokonce prvním českým šipkařem v historii, který se dostal mezi elitu na Grand Slam of Darts.

Na prestižním turnaji, který se konal v Anglii, sice své tři zápasy prohrál, ostudu v nich ale rozhodně neudělal a všechny favorizované soupeře dokázal pořádně potrápit. „Hodně lidí říkalo, že to byl hezký výkon, že se neztratím a že se brzy uvidíme na dalším turnaji,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.

Stal jste se prvním Čechem, který se představil na  Grand Slam of Darts. Jak na to zpětně vzpomínáte?

Nebral jsem to tak, že jsem tam přišel dělat velké věci. Přišel jsem tam sbírat zkušenosti, které jsou neuvěřitelné. Hodně mi to pomohlo v tom, abych se zase posunul dál.

Jak se vám vůbec povedlo se na turnaj dostat?

Dostal jsem se do finále mistrovství světa juniorů. Na začátku jsem si ani neuvědomoval, čeho jsem dosáhl, ale když jsem přijel na turnaj, tak to bylo velké.

Hrálo se však bez diváků. Bylo to hodně znát?

Bez diváků je to úplně něco jiného. Na druhou stranu, jsou tam kamery a ten tlak je obrovský. Najednou jste v televizi a myslíte na to, že nesmíte udělat ostudu. Bylo to těžké.

Všechny tři zápasy jste sice prohrál, ale předvedl jste dobrý výkon…

Škoda, že jsem hrál hned první zápas s Garym Andersonem, který je dvojnásobným mistrem světa. Ale jinak myslím, že jsem rozhodně neudělal ostudu a ukázal jsem, že šipky umím a na tu úroveň patřím.

Právě Anderson, který býval vaším vzorem, vás po zápase nespravedlivě obvinil z toho, že jste se ho snažil rozhodit. Mrzelo vás to?

Nečekal jsem to. Samozřejmě, že mě to zamrzelo, ale brečet nad tím nebudu.

Čím si jeho chování vysvětlujete? A omluvil se vám zpětně?

Vůbec nic už potom neproběhlo. Možná je to tím, že už je starší a každý od něj hodně očekává. Možná hrál hůře, než si představoval, a potřeboval se na něco vymluvit.

Kam vás tento turnaj posunul?

Nemám kartu, takže peníze, které jsem získal, se mi v žebříčku ruší. V podstatě mi to nic neuhrálo, ale mám cenné zkušenosti, které jsou k nezaplacení.

Co je vlastně maximem, kterého se v šipkách dá dosáhnout?

Mistrovství světa. Kdybych vyhrál finále juniorů do 23 let, tak bych se na něj dostal. Tehdy jsem ale prohrál ve finále.

A kde byste se jednou rád viděl vy? Co vás v tomto roce čeká?

V únoru bych rád získal kartu PDC, díky které bych na dva roky získal vstupenku mezi šipkařskou elitu. Můžete se tak s nimi držet na okruhu, a když se vám daří, vyhráváte peníze a udržíte se v top 64, tak karta zůstává i na další dva roky. Potom chci taky udělat maturitu a živit se šipkami.

Věříte si, že tuto cestu můžete zvládnout?

Myslím si, že mám výkony na, to abych se udržel v top 64 ve světovém žebříčku. Tedy pokud budu mít kartu PDC.