Jméno Davida Čecha není ani pro sportovní analfabety žádnou neznámou. Dvakrát zdolal kanál La Manche, při druhém pokusu dokonce tam i zpět. Po 19. srpnu si však může ve svém úkolníčku odškrtnout další smělou plavbu.

Jako první Čech a vnitrozemec vůbec, absolvoval trasu v nejužším místě mezi evropským a africkým kontinentem v tzv. Gibraltarské úžině. Když minulé úterý ukázaly hodinky čas okolo 11.15, David Čech ve španělské Tarifě poprvé rozvířil mořskou hladinu.

Cesta do cíle v marockém Punta Cires šla prý jako po másle. Ba co víc. Bývalý student Mendelova gymnázia časem 2 hod 38 min o třináct minut překonal dosavadní rekord a nastavil tak nové měřítko při plavbě Gibraltarským průlivem z Evropy do Afriky.

„Ze začátku mi šly vlny do zad a plavalo se náramně. Mám radost i z pokořeného maxima,“ znělo z Čechových úst. Úsměv mu ovšem trochu zkazila zpáteční cesta z Maroka do Španělska, která byla daleko náročnější. Dokonce až do té míry, že opavský rodák málem musel předčasně z vody na palubu doprovodné lodě.

„Zpátky mě strhával proud z Atlantického oceánu směrem více do Středozemního moře. I vlny byly opravdu velké, k čemu se přidala i studenější teplota moře, které mělo asi 15 °C oproti obvyklým 18 či až 21 °C. Tuto změnu už plavec dost pocítí. V jednu chvíli mi můj doprovod hlásil, že pokud nezaberu, budu muset z vody. Proudy mě unášely do míst, kde bych již neměl šanci úspěšně dosáhnout evropského břehu.“

Nebyl by to ovšem David Čech, aby se statečně nepopasoval s nepřízní osudu. Na španělském břehu nakonec skutečně stanul, i když asi 25 kilometrů východně od Tarify, kde jeho pouť začala. Pro samotného Čecha to byl úchvatný zážitek hned z několika důvodů. „Určitě to bylo super. Čekal jsem hladší průběh, ale hlavně, že se to povedlo. Únava se mi zdála normální. Zaplaval jsem si i s delfíny, což byl vždycky můj sen. Z lodě mě upozorňovali na můj vodní doprovod, a když jsem zpozorněl, zahlédl jsem pod sebou plavat skutečně delfíny,“ pochvaloval si student brněnského VUT.

Výsledný čas měl tedy hodnotu 8 hod 49 min. Zpáteční cesta trvala něco málo přes 6 hodin. Nic to však nemění na tom, že Čech se stal pátým člověkem bez neoprenu, který Gibraltar zdolal. Jestliže mezi tyto borce započítáme i ty, kterým se plavba podařila s tímto plaveckým oblekem, konečný součet všech „gibraltarských“ pokořitelů se zastaví na devíti lidech.

David Čech přitom ve Španělsku nepobýval příliš dlouho: „Dvanáctého srpna jsem vyrazil z republiky a o den později byl na místě. Víceméně jsem nijak intenzivně netrénoval, a hlavně odpočíval.“

Po otázce, zda se dá tato plavba srovnat s kanálem La Manche, strnul opavský plavec trochu v rozpacích. „Podle mého se to srovnat nedá, protože se jedná o úplně jiné plavby. Možná, že celé překonání Gibraltaru oběma směry odpovídá jedné trase na La Manchi,“ odůvodnil David Čech, pro něhož tímto podnikem vlastně skončila letošní plavecká sezona.

„Uvažuji ještě o tom, že bych se zúčastnil pětikilometrového závodu v Řecku někdy v říjnu. Ovšem zatím je to stále otevřené.“

(dus)