„Máme zde skvělé podmínky,“ mnul si prsty tajemník ČSTV a předseda Sundance Ladislav Kreisel.

Top klub opavské cyklistiky chce začít nanovo. O trenéřinu se bude starat Petr Kopřiva a jeho asistentem se stane Juraj Franer. Už nyní je jasno, kam by se měla cesta celého oddílu ubírat. „Chceme nabrat dívky i chlapce ve věkovém rozmezí 10 – 14 let.

Nehodláme se soustředit pouze na cyklistiku. Samozřejmě hlavní důraz bude kladen na toto sportovní odvětví, ale je důležité, aby se děti samy nasměrovaly. Každopádně chceme stavět na mládeži,“ vysvětloval trenér a známý opavský triatlonista Petr Kopřiva.

„Co se mě týče, budu se starat hlavně o kondiční přípravu. Juraj Franer bude mít na starosti už věci přímo spojené s cyklistikou.“ A že je to správná volba, potvrdil Zdeněk Kalužík, generální partner Sundance TJ Opava a bývalý úspěšný cyklista:

„Velkým nešvarem je pouze ježdění na kole. Najezdit co nejvíce kilometrů. Jen o tom to však není. Jde i o regeneraci atd.“ Ladislav Kreisel vzápětí dodal: „Všechno je připraveno. Budeme trénovat v tělocvičně, využívat trenažéry, chodit do bazénu atd. Na Palhanci můžeme využívat i okolí pro výběhy a výjezdy. Na závody pak máme k dispozici i auto, které je schopno pojmout až osm cyklistů.

Konat se budou i soustředění v zahraničí. Po vzoru uplynulých let by mělo být v plánu Chorvatsko.“

Cílem Sundance je v brzké době nabrat co nejvíce dětí. „Z vlastní zkušenosti víme, že jsou roky, kdy se nasbírá 15 nebo i 20 dětí, pak přijde hluché období a nikdo nový nepřibude. Nejlepší je, aby se všichni do března dali dohromady a vytvořila se parta, tak jako tomu bylo v minulých letech.

Noví závodníci se zároveň tohoto sportu nesmí přesytit. Trénují třeba do 16 či 18 let a následně končí, protože jim chybí motivace,“ připojil svůj názor Zdeněk Kalužík.

Na tomto místě je třeba vypíchnout, že Sundance TJ Opava se nebude specializovat jen a pouze na silniční cyklistiku, nýbrž i na tu horskou. „Bude to propojené. Málo lidí ví, že horská cyklistika se ponejvíce trénuje právě na silnici. I z tohoto pohledu je Opava město cyklistice zaslíbené.

Její okolí je pro trénink ideální. Naleznete zde roviny, pokud by se měly najíždět kopce, zamíří se do Jeseníků. Také provoz není nejhorší. Jestliže chce mít závodník klid, zajede si někde směrem na Melč, kde se auto mihne snad jednou za hodinu,“ pokračuje s úsměvem na tváři Kalužík.

Mladí cyklisté mají o motivaci postaráno. „Jestliže uvidíme snahu a docházka na tréninky bude pravidelná, mohou členové oddílu nakupovat v cyklistickém obchodě Zdeňka Kalužíka s obrovskou slevou. Nápomocni jim pak budou i jeho mechanici. Kdykoliv se budou moci o čemkoliv poradit, respektive, když bude třeba něco opravit,“ uzavřel Ladislav Kreisel.

Petr Dušek