První ročník stále populárnějšího závodu se konal ve dnech 14. a 15. září 1985. „Byla to spíše akce recesní než skutečný závod. Vždyť organizátoři i závodníci byli titíž lidé - skupina cykloturistů,“ přiblížil jeden z pořadatelů závodu Zbyněk Raška. Závodu se tenkrát zúčastnilo sedm dvojic, start byl v 8.30 hodin ráno, odpočinkový prostor v garáži rodinného domku. Přesto po čtyřiadvacetihodinovém kroužení po 9,8 km dlouhém okruhu v Lichnově u Nového Jičína ujela vítězná dvojice R. Kornia a B. Dobiáš úctyhodných 754,29km.

Během dalších ročníků se stával závod nazvaný Lichnov 24 hodin pravidelnou a stále více vyhledávanou cyklistickou akcí. Stoupal nejen počet startujících dvojic, ale i hodnoty sportovních výkonů. Desátého ročníku, který byl již zařazen do Evropského kalendáře cyklomaratonů, se zúčastnily cyklistické dvojice z Německa a Dánska. Ve dvanáctém ročníku byl vytvořen neoficiální rekord tohoto závodu, když dvojice ing. Martin Kuchař a David Manďák ujela 911,66 km průměrnou rychlostí 37,8 km/hod. Čtrnáctého ročníku v roce 1999 se zúčastnilo rekordních 53 dvojic. Oficiální (a současně světový rekord) vytvořili v roce 2001 Martin Demko a Miroslav Kovačik (SR), kteří ujeli 875,79 km.

„Už teď se mohou zájemci o start začít připravovat na letošní ročník. Pojede se ve dnech 10. až 11. srpna. Start závodu, který byl po zkušenostech z prvního ročníku posunut na odpoledne, bude tradičně v pátek v 17 hodinu Orlovny v Lichnově, ukončení závodu v sobotu o dvacet čtyři hodiny později,“ uvedl Raška. Závodí se v kategoriích registrovaní cyklisté, neregistrovaní cyklisté (součet let do 65 a součet let nad 65), ženy + dívky a smíšené dvojice. V minulých ročnících se ale závodu opakovaně zúčastnily i dvojice vozíčkářů, běžců a jedno či vícemístných koloběžek,“ doplnil Raška.

Čtyřiadvacetihodinovka se jede na silničním okruhu z Lichnova do Frenštátu pod Radhoštěm, Bordovic a zpět do Lichnova, jenž je dlouhý 9,8 km s převýšením cca 65 m na jedno kolo. Cílem soutěže je ujet ve dvojici, kdy jeden závodník je na trati a druhý odpočívá, za 24 hodin co nejvíce kilometrů. Po dojezdu závodu dvojic bude odstartován již XV. ročník závodu dětí a mládeže ve věku od 10 do 15 let. Přihlášky na závod dětí se podávají v průběhu závodu 24hodinovky. Nejlepšího výkonu v kategorii žen dosáhly Kateřina Kolářová a Miloslava Studená, když v roce 2000 společnými silami ujely 775,96 km, ve smíšené kategorii drží s 756,79 km rekord Zuzana Kalová s Tomášem Beníčkem z roku 2006.

Uznání zaslouží i dvojice vozíčkářů Radomír Krupa a Milan Kupčák, kteří ujeli 444,81 km (2004). Při svém premiérovém startu v roce 2004 běžci uběhli 227,95 km, na jednomístných koloběžkách drží rekord dvojice Eva Babincová a Ladislav Kletenský s 464,68km(2005). Informace o minulých ročnících, propozice a přihlášky najdete na internetu : www.lichn ov.cz/24/index.htm nebo na www.ckfrenstat.cz