„Z nominace mám samozřejmě velkou radost. Na svěťácích to bude má premiéra v kategorii Elite, takže určitým způsobem budu i nervózní. Přece jenom změřím síly s absolutní světovou špičkou," popisoval Matěj Lasák.

Mezi osmičku nominovaných se přitom vešel, aniž by kolínský díl českého poháru dokončil. V nájezdu do posledního kola si na písečném podkladu strhl přehazovačku řazení a musel odstoupit. Tou dobou jezdil na průběžném šestém místě. „Byla to obrovská smůla. Nešlo ale už dál pokračovat," doplnil.

Vánoce oslaví doma

Na oba belgické podniky se podle vlastních slov těší. Nečeká ho ovšem nic jednoduchého. A to především na náročné trati v Namuru. Zolder je s trochou nadsázky řečeno cyklokrosařskou Mekkou. Jede se na okruhu, kde se až do poloviny osmdesátých let konaly závody formule 1.

„Namur, to bude hodně těžké. Musím se připravit hlavně na prudké sjezdy. V Zolderu se v roce 2016 uskuteční světový šampionát. Je to moc pěkné prostředí," uvedl cyklokrosař stáje Max Cursor.

Po delší době se setká s tuzemskou elitou, která se v Belgii postaví na start: „Zase se uvidíme s Martinem Bínou anebo Radomírem Šimůnkem, takže určitě prohodíme pár slov." I když termínově nejsou vzhledem k Vánocům belgické podniky zrovna příjemné, Matěj Lasák vánoční svátky v cizině slavit nebude. Stejně jako celá česká reprezentace.

„Po prvním závodě v Namuru nasedneme na letadlo a vrátíme se do Prahy, odkud vyrazím domů. Během 25. prosince budeme cestovat do Zolderu. Všechno se to stihne. Zbytečně bychom přes svátky zůstávali v Belgii. Loni jsem takhle slavil Vánoce sám na hotelu a nebylo to zrovna ono."

Upraví tréninky?

Zatím poslední závod bývalý student Sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem absolvoval o víkendu v Milovicích, jenž byl brán i jako republikový šampionát pro mládežnické kategorie. V kategorii Elite si nevedl vůbec špatně a nakonec byl klasifikován jako sedmý.

„Oproti loňskému roku to byla celkem změna. Minule se jelo na bahně, kdežto tentokrát byla trať suchá a hodně rychlá," přibližoval opavský cyklokrosový reprezentant a ještě připojil několik postřehů: „Milovický okruh mi moc nesedí, jelikož je plný těžkých zatáček. Vzhledem k tomu, že jsem vysoký, je pro mě problém se do nich poskládat.

V tomto ohledu jsem za nejlepšími zaostával. Do cíle jsem dorazil s minutovou ztrátou na šestou a minutovým náskokem na osmou příčku, takže jsem jezdil osamocen."

V letošních podnicích světového poháru to nebylo poprvé. Umístění okolo šestého místa jako by mu byla předurčena.

„S trenérem Zdeňkem Mlynářem hledáme recept, jak na tom zapracovat. S nejlepšími jezdci odjezdím první dvě kola, ale pak musím trochu zvolnit, abych se do toho zase vrátil. Zkoušíme nějaké úpravy tréninků. Uvidíme, co přinesou," uzavřel Matěj Lasák.

Aktuálně mu v průběžném pořadí seriálu patří se 150 body šesté místo. Před ním už je jen závěrečný podnik ve Slaném, který se koná 10. ledna a je také mistrovstvím České republiky.