Na úvod ho čekaly dva světové poháry v Belgii. Nejprve Namur a pak věhlasná trať v Zolderu. Lasáka však už od zatím posledního dílu českého poháru v Kolíně provázely problémy s technikou, které se zle podepsaly pod výsledkem v Namuru.

„Už ve druhém kole se mi urvala přehazovačka. Celého půl kola jsem musel běžet do depa. Závod jsem ani nedokončil, i když jsem bojoval až do poslední chvíle a nechtěl to vzdát," vracel se v myšlenkách do Belgie Matěj Lasák, kterému stále vrtá hlavou, co vlastně bylo špatně s jeho koly:

„S přehazovačkou jsem měl problémy už v Kolíně. Když jsem přijel do Namuru, hned v prvním tréninku se na jiném kole přehazovačka opět urvala. Pak to samé bohužel přišlo i v závodě. Lámali jsme si hlavu, čím to bylo, protože všechna tři kola byla úplně nová. Je to opravdu záhada."

V Zolderu byl čtyřiatřicátý

Po Namuru se opavský cyklokrosař společně se zbytkem reprezentačního výběru vydal přes Prahu zpátky domů. Strávil zde Vánoce a 25. prosince ráno už byl na zpáteční cestě do Belgie. Na Štěpána se totiž jel svěťák v Zolderu, a to konkrétně na trati, na které se v minulosti jezdila formule 1.

Zde se Matěji Lasákovi dařilo výrazně lépe. Konečnou čtyřiatřicátou příčkou byl příjemně překvapen také reprezentační trenér Stanislav Bambula. „Od začátku jsem jezdil ve skupině okolo pětatřicátého až čtyřicátého místa. Ve druhém kole mě postihla nějaká krize, naštěstí jsem se z ní dokázal otřepat a začal se posouvat dopředu," poznamenal.

Bývalý student Sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem mohl plnými doušky nasávat fantastickou atmosféru. Zolder je přece jenom na cyklokrosové mapě považován za velmi prestižní bod: „Místní jsou do cyklokrosu skutečně zapáleni. Neváhají zaplatit na naše poměry celkem vysoké vstupné a přijdou fandit za každého počasí.

Nějaký déšť nebo bahno je absolutně nemůže rozhodit. Opravdu jsem si to užil."

Regeneroval v Táboře

Po druhém belgickém podniku se Lasák přesunul domů na Opavsko, aby na Silvestra putoval směr Benelux. Tentokrát do lucemburského Petange, kde se na Nový rok jel závod kategorie C2. Blýskl se parádním výkonem a do cíle dorazil na pátém místě. Konkurence přitom byla velmi slušná.

Celkovým vítězem se stal Nizozemec Van der Poel, jenž i přes svůj nízký věk už je ve světě cyklokrosu uznávaným pojmem. „Bylo to náročné období. Za několik dní jsme procestovali pět tisíc kilometrů," upozorňoval člen národního týmu, který v kategorii Elite jezdí prvním rokem.

Po tak vysilujícím programu byla regenerace doslova nutností. Vyhledal specialistu v Táboře, jenž se jeho tělo pokusil dát do pořádku i prostřednictvím čínské medicíny. Před posledním dílem českého poháru a mistrovstvím České republiky v jednom ve Slaném, kde se jede o nadcházejícím víkendu, by měl být v dobré kondici.

„Konkurence bude velká, protože se zde objeví i závodníci, kteří pohár stabilně nejezdí. I přesto bych chtěl dojet v první desítce. Umístění v elitní šestce by bylo perfektní," uvedl Lasák, jehož po Slaném čekají další závody v Lucembursku a pak i SP v nizozemském Hoogerheide:

„Uvidíme, jak se mi bude dařit. V celkovém světovém rankingu jsem získal cenné body a probojoval se do první stovky. Snad se mi povede vyjet i nominaci na světový šampionát, který se na konci ledna a začátku února uskuteční na domácí půdě v Táboře."