Hned od začátku se držel v popředí, jenže pak se přihodilo něco, co se běžně nestává – ještě v prvním kole si v úseku za překážkami nechtěně vykopl zadní brzdu.

„Celou sezonu se mi nic podobného nestalo. Šlo o čistě moji chybu. Je to velká škoda, protože v té době jsem se držel okolo šestého místa. Musel jsem zastavit a pár sekund trvalo, než se mi povedlo brzdu zacvaknout zpět. Mezitím mě bohužel předjela celá špička a já se složitě musel vracet," popisoval smolný úvod posledního dílu českého poháru ve Slaném, jenž byl i mistrovstvím České republiky, Matěj Lasák.

Tuzemská cyklokrosová elita se vypořádávala s těžkými podmínkami – místy až deseticentimetrovým bahnem a nepříjemným protivětrem, který byl patrný především v cílové rovince. „V minulém roce, když se zde jelo prvně, to bylo horší. Loni se tam vůbec nikomu nelíbilo. Letos naštěstí ubylo zatáček. I tak jsme se bořili do bahna. Nebylo to ideální," pokračoval.

Bína se Šimůnkem nedokončili

Proti všem papírovým předpokladům zvítězil mladý talent Adam Ťoupalík. Na jeho trhák druhý Vojtěch Nipl nedokázal zareagovat a člen týmu BKCP – Powerplus si dojel pro titul republikového mistra.

Cyklokrosoví odborníci čekali, že podniku ve Slaném budou dominovat zkušení závodníci Martin Bína a Radomír Šimůnek. Oběma se však na těžkém podkladu nedařilo a během závodu to zabalili, čímž spoustu lidí z cyklokrosového světa naštvali.

„Oba mám rád, ale každý z nás už někdy zažil špatnou sezonu. Takové podniky by se měly dokončovat.
V cíli se o tom horlivě diskutovalo. Podle mého to není správné. Vzpomeňme si na Zdeňka Štybara a nepovedený světový šampionát v Koksijde v roce 2012. Na trati se viditelně trápil, nic ale nevzdal a dojel do cíle," uvedl jezdec stáje Max Cursor.

Po víkendovém MČR se i na to konto rozpoutala vlna diskusí. V závěru cyklokrosové sezony jde totiž o hodně. Mistrovství světa v Táboře se jede na konci ledna a nominace ještě není uzavřena. Startovat by měli také Bína se Šimůnkem, kteří doposud závodili hlavně v zahraničí, a vzhledem k jejich renomé se tak nějak očekávalo, že nominaci mají jistou.

Proč ovšem upřednostnit tuto dvojici před ostatními, jež tvrdě dřou a při prvním neúspěchu neodstupují ze hry.

„Martin Bína třeba zajel skvěle na nedávném svěťáku v Zolderu. Šimon (Radomír Šimůnek – pozn. red.) ale letos dokončil čtyři nebo pět závodů. Jsem zvědavý, jestli je trenér Bambula nominuje," poznamenal Matěj Lasák, jenž od začátku sezony měl jenom jeden volný víkend, jinak pořád závodil. Někdy třeba i dvakrát během dvou dní. To jen pro srovnání vytíženosti.

Podmínky nebyly ideální

Nyní se vraťme k tomu, co bylo naznačeno už v úvodu tohoto článku. Ve Slaném do jisté míry nešokovalo pouze chování dvojice Bína – Šimůnek. Většina cyklokrosařů byla pěkně nabroušená na pořadatele. Trať a celkové zázemí totiž rozhodně nebyly dost důstojné na to, aby se zde konalo mistrovství republiky.

„Úroveň rozhodně nedosahovala MČR. Organizátorsky to bylo zvládnuté katastrofálně. Ve sprchách tekla studená voda a mohl bych pokračovat. Cílová rovinka byla umístěna v bahně. Přitom by měla být z tvrdého asfaltového podkladu jako všude jinde.

Vzhledem k tomu, že ve Slaném sídlí společnost Toi Toi, tedy hlavní partner českého poháru, není složité si domyslet, proč se jelo právě tady," uvedl Matěj Lasák, který za sebou nechal Paprstku s Kyzivátem, dva velice kvalitní cyklokrosaře, což může být směrodatné pro nominaci do Tábora.

„O dalším víkendu mě čeká podnik v Lucembursku a týden nato svěťák v Hoogerheide. Snad se mi podaří získat nominaci," přesunul se v myšlenkách k mistrovství světa, které se jede na konci měsíce.

V konečném pořadí českého poháru obsadil šesté místo, s čímž musí být spokojený. Kdyby dokončil podnik v Kolíně, mohl se posunout maximálně o jednu příčku nahoru před Emila Hekeleho, jenž mimochodem dojel před ním i ve Slaném. „Za šesté místo jsem rád. V Kolíně jsem nedorazil do cíle kvůli technické závadě. Jinak by to možná vyšlo," uzavřel své povídání.