V Plzni musel měnit jedenáctkrát kolo

Cyklokrosaře stáje Max Cursor reprezentační trenér Stanislav Bambula povolal na poslední chvíli. Byť v Táboře dojel Matěj Lasák čtyřiadvacátý, na západě Čech to už bylo o něčem jiném. Konečná jedenáctá příčka z Plzně je v kategorii jezdců do třiadvaceti let výborným výsledkem. Zvlášť, když vezmeme v potaz, že se zde sešla světová elita.

„V Táboře jsem startoval z poslední řady. Musel jsem se tedy startovním polem prokousávat dopředu. Povedlo se mi dojet skupinku, která bojovala okolo dvacátého místa. Nakonec jsem se tedy do dvacítky nevešel. Je to takový normální výsledek. Nejsem z toho zklamaný," uvedl Matěj Lasák.

O Táboře je dobře známo, že se jedná o destinaci cyklokrosu doslova zaslíbenou. Okolo místní trati se vždy sejdou stovky lidí a závodníky neustále povzbuzují. „Musím říct, že to bylo opět parádní. Fanoušci povzbuzovali. Co se týče zázemí, má ho snad nejlepší v republice," rozplývala se stájová jednička Max Cursoru a jedním dechem dodává: „Zvolil jsem obutí s větším vzorkem. Bohužel v zatáčkách to hrozně klouzalo."

Matěj Lasák stihl dosledovat i prestižní závod kategorie Elite. Na trati stál přímo u toho, když belgické superhvězdě a jednoho času neporazitelnému Svenu Nijsovi praskl řetěz. „Dopředu se musel propracovávat z poslední pozice. Nakonec dojel okolo pátého místa. Neuvěřitelný výkon," pokračoval.

Tábor byl přitom oproti Plzni procházkou růžovým sadem. Závod se jel zrovna ve dnech, kdy se u nás zbláznilo počasí a napadlo pár čísel sněhu. Podmínky na plzeňské trati se bez jakýchkoliv okolků daly označit za extrémní. „Opět jsem se musel dostávat dopředu ze zadních pozic. Jel jsem se svým reprezentačním kolegou Radkem Polnickým. Místa, kde bylo hodně bahna, ostatní jeli na kole. Já jsem to oběhával, což mě taky posunulo nahoru," upřesňoval Matěj Lasák.

Podnik v Plzni byl opravdu neskutečný. Teď poslouchejte dobře. Bývalý student Sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem musel během závodu měnit jedenáctkrát kolo. Tak rychle se zanášelo bahnem. „Muselo se pořád čistit. Kvůli tomu, že napadl, sníh se trať úplně rozbahnila. Vůbec si nedokážu představit, co bych si bez mých dvou mechaniků počal," připojil.

Konečnou jedenáctou příčku lze považovat za velký úspěch: „Byl to jeden z nejtěžších podniků, co jsem kdy absolvoval. Také v Plzni vládla na trati výborná atmosféra. Přišlo dost lidí."

Mohl jet na Evropu

Matěj Lasák měl i trochu smůly. Dobré výkony ze světových pohárů zaujaly trenéra reprezentace Stanislava Bambulu natolik, že prahl po tom, aby se opora Max Cursoru zúčastnila mistrovství Evropy v Anglii. „Jelo se tento víkend. Bohužel se nestihly včas vyřešit některé náležitosti, takže jsem se musel smířit s tím, že do Anglie neodcestuji," litoval.

Zdaleka ovšem není všem dnům konec. Pokud se Matěji Lasákovi bude dařit, může se v sobotu 24. listopadu představit na dalším světovém poháru, který se koná v kolébce tohoto sportu, Belgii. Konkrétně v Koksijde. Hodně bude záležet na příštích podnicích Českého poháru. O víkendu cyklokrosaři změří síly v Kolíně a potom se jedou Holé Vrchy.

Typologicky se jedná o dvě různé tratě: „Kolín je do rychlosti, kdežto Holé Vrchy jsou spíše o technice, což mi v poslední době vyhovuje více." Matěj Lasák se naposledy ve Staré Vsi nad Ondřejnicí postavil na start mistrovství Moravskoslezského kraje. S přehledem vyhrál, a to ještě těsně před závodem absolvoval tříhodinový trénink. Zdá se, že forma stoupá.

„Na startu jsem byl poněkud unavenější. Asi od půlky jsem jezdil sám před polským závodníkem," mínil elitní opavský cyklokrosař. Třetí v tomto závodě dorazil do cíle jeho bývalý stájový kolega z Max Cursoru Zdeněk Mlynář. V příštím týdnu čeká na Matěje Lasáka plánované soustředění na Horní Bečvě.

Petr Dušek