Na Štědrý den rozbalil doma dárky pod vánočním stromkem a o několik hodin později už seděl v autě směr Praha. To byl ten lepší případ. Kvůli belgickému turné už musel v minulosti strávit svátky i mimo domov.

„Letos jsem od toho nakonec upustil. Přece jenom momentálně fazona není taková, jakou bych si ji představoval. Během Vánoc je složité domluvit do Belgie mechanika. Těch složitostí je zkrátka celá řada a tentokrát se to sešlo tak, že turné vynechám. Poprvé po deseti letech tak zůstávám doma," líčil svůj příběh Matěj Lasák.

Přejezdy do Beneluxu byly náročné a vyčerpávající: „Ještě když jsem v reprezentaci závodil za juniory, museli jsme se 25. prosince v 6 hodin hlásit v Praze, což znamenalo vyrazit ve 2 hodiny z domu.

Stalo se, že jsem Vánoce strávil na hotelu v Belgii. Během 21. prosince se jel Namur a o pět dní později Zolder. Nemělo smysl se vracet na jeden den domů. Přijel bych 23. a 25. prosince ráno bych zase musel vyjet."

SOUSTŘEDÍ SE NA HLINSKO

Vánoční belgické turné má svou specifickou atmosféru. Diváci ho mají ve velké oblibě a u trati neúnavně fandí. Letos ho Matěj Lasák bude muset oželet. Namísto toho si na Silvestra dopoledne střihne jeden menší závod ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

„Během 7. ledna pojedu v Hlinsku mistrovství České republiky. Člověk se před takovým podnikem musí udržovat v co nejlepší kondici. Jinak bych silvestrovský závod asi vynechal. Příchod nového roku oslavím doma v poklidu s rodinou. Žádnou velkou oslavu neplánuji," poznamenal jezdec stáje Max Cursor a ještě dodal:

„Vzhledem k tomu, že Belgie padla, chci čas využít k tréninku. Trať v Hlinsku je sice dost kopcovitá a moc mi nesedí, ale rád bych se v konečném pořadí umístil v první desítce. Následně se rozhodne, zda absolvuji světový pohár v Hoogerheide, kterým bych ukončil letošní sezonu."

MÁ I VELKOU SMŮLU

Ta se zatím pro Matěje Lasáka neodvíjí úplně dobře. Na českých pohárech se totiž nepotkává nejen s optimální formou, ale do toho má ještě i smůlu. Jasným důkazem byl poslední díl Toi Toi Cupu v Uničově.

„Byl to závod kategorie C1, jelo se tedy i v konkurenci zahraničních jezdců. Luxusně se mi zde povedl start a do terénu jsem vjížděl na páté pozici. Pak jsem ale dostal ránu do páky přehazovačky, která nakonec praskla. Půl kola jsem musel jet na nejlehčí převod, takže jsem se propadl až někam na třicáté místo a musel se probíjet nahoru.

Nakonec z toho byla 14. příčka," komentoval bývalý student Sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem a na závěr ještě doplnil: „Letos mi sezona vůbec nevychází. Nemůžu se dostat do správného tempa. V předsezonní přípravě bylo nutné provést některé nucené změny. Neodjel jsem například na soustředění do Tater. V závodech to zkrátka není ono."