Bývalý student Sportovního gymnázia ve Vrbně pod Pradědem nakonec obsadil sedmadvacáté místo se ztrátou pěti minut na vítězného Wouta Van Aerta. Nebýt však hodně smolného začátku závodu, mohl skončit výše. Na startu se musel postavit až do šesté řady, což si vybralo svou daň.

„Chtěl jsem se co nejrychleji posunout dopředu. Bohužel přede mnou byl pád. Daný úsek jsem proběhl s kolem na zádech místo toho, abych ho projel," komentoval jezdec stáje Max Cursor a jedním dechem dodal: „Na trati v Hoogerheide byla poměrně velká vrstva bahna, takže se do toho člověk dost bořil. Pokud bych seděl na kole, najel bych do ideální stopy, takhle jsem se ale hodně zdržel."

Především kvůli tomu se od startu pohyboval ve skupince bojující okolo třicátého místa. Nakonec sice trochu poodskočil, ale to stačilo jen na sedmadvacátou pozici.

Matěj Lasák před odjezdem do Nizozemska určitě pomýšlel na lepší umístění: „Trenér Stanislav Bambula byl s našimi výkony spokojený. Výborná hlavně byla osmá příčka Tomáše Paprstky. Po delší době jsme v této kategorii měli jezdce v elitní desítce. Já si vybral trochu smůly."

Vynikající atmosféra u trati

Na prvních dvou místech mezi třiadvacítkáři nebylo vůbec co řešit. S padesátivteřinovým náskokem vyhrál Wout Van Aert a na druhé příčce dojel do cíle další z Belgičanů Michael Vanthourenhout. Postavení na bedně doplnil domácí Mathieu Van der Poel, který v posledním kole setřásl belgický dvojblok Laurense Sweecka a Toona Aertse.

Matěj Lasák se tomuto pořadí vůbec nedivil. „Dalo se to očekávat. Výsledky z letošní sezony hovořily jasně," poznamenal opavský cyklokrosař.

Vzhledem k tomu, že Hoogerheide leží jen kousek od hranic s Belgií, mohli se právě belgičtí jezdci cítit doslova jako doma. „Náš tým byl ubytován asi půlhodinku jízdy autem od Hoogerheide v Belgii. Cyklokros je pro Belgičany národní sport, takže přicestovali v hojném počtu a starali se o skutečně výbornou atmosféru," uvedl ještě jezdec Max Cursoru, který přiznal, že třiadvacítkaři měli na trati doslova ideální podmínky: „Oproti juniorům už to bylo uježděné a jelo se vcelku dobře."

Neuvěřitelný Štybar

Největší senzací celého šampionátu stoprocentně bylo vystoupení Zdeňka Štybara. Ten se už nějakou dobu soustředí na silnici a na start závodu v Nizozemsku se zapsal až na poslední chvíli. A světe, div se, všem svým soupeřům ukázal záda. Podal fenomenální výkon.

„Jel prakticky doma. Bydlí v Belgii asi dvanáct kilometrů od Hoogerheide. Čekal, jaké budou podmínky. Přece jenom silniční sezona mu zanedlouho odstartuje a chtěl se vyhnout možnému zranění. Nakonec to ale všechno klaplo a on zazářil. Jinak jeho vystoupení asi komentovat nelze," vysvětloval Matěj Lasák.

Pro něho stejně jako pro spoustu dalších je letošní cyklokrosový ročník uzavřen. Po krátkém odpočinku se opět chystá vrhnout do tréninku: „Dopřeju si teď na nějaký čas trochu volna. Následně odcestuju někam do tepla, kde budu najíždět kilometry. Pak naskočím do prvních závodů na silnici.

V příští sezoně je pro mě prioritou cyklokros a hlavně domácí mistrovství světa, které se pojede v Táboře. Zde bych už startoval v kategorii Elite."

Petr Dušek