„Tato akce byla založena pro litultovické sportovce. Má dlouhou historii. I já v mých dětských letech jsem se závodu pravidelně zúčastňoval. Za celou dobu existence se startovalo vždy 26. prosince. I nyní tomu nebude jinak,“ poznamenal jeden z organizátorů Litultovické vánočky Tomáš Leifert.

Hlavním tahákem je běh na deset a půl kilometru. Rekord trati byl překonán až vloni. Časem 33 minut a 29 vteřin ho držel Jiří Sýkora. Atlet Slezanu Opava, který má na svědomí české maximum na hladké pětce. Minulý rok byl ale překonán momentálně největší opavskou atletickou hvězdičkou, Jakubem Holušou. Tabulky totiž přepsal časem o více než tři čtvrtě minuty nižším.

„Pokaždé tady máme nějakou významnější osobnost. Jde například o Honzu Nezmara. Pak jsou to již zmínění Jakub Holuša anebo právě Jiří Sýkora. Velkou raritou je postava Karla Stuchlíka z Kravař. Pravidelně plní roli nejstaršího běžce. Ročník narození 1937. Podle vlastních slov bude závodit, co nejdéle to jen půjde. Naopak nejmladšímu závodníkovi bylo pět let. Vloni sice trať obešel s maminkou, ale měl startovní číslo, takže se počítal do celkové klasifikace,“ vzpomínal Leifert.

Litultovická vánočka je pověstná svou strukturou. Všichni běžci jsou navyklí na určitý systém a tento podnik berou jako příjemné zpestření vánočních svátků. „Kupujeme asi dvacet vánoček. Nejlepší z jednotlivých kategorií je pak dostanou jako hlavní ceny. Ředitelem závodu je Karel Bönisch, jemuž patří hlavní dík za dlouhodobou organizaci celé akce,“ pokračoval jeden z pořadatelů a hlavní trenér litultovického fotbalového klubu Tomáš Leifert.

Otázkou je, zda se i na sklonku tohoto roku v Litultovicích objeví některá z hvězd opavského sportovního nebe. „Vzhledem k tomu, že jde o otevřený závod, těžko říct. Nic nyní nelze s určitostí tvrdit. Minule byla účast okolo osmdesáti běžců. Letos počítáme s podobným číslem,“ konstatoval.

Velké mrazy a husté sněžení by nemělo Litultovickou vánočku žádným způsobem narušit. „Cesty máme odhrnuté. Trať je vytyčená,“ potvrdil Leifert. Začátek běhu je naplánován na 10.00. Závodit se bude na tratích 10,5 a 3,5 km.

Petr Dušek