Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

David Klapetek: 'Chceme do play off'

Opava – Tak už je to tady! Basketbaloví fanoušci se dočkali. V sobotu se po několikaměsíční pauze znovu rozjede basketbalová Mattoni NBL.

7.10.2010 3
SDÍLEJ:

Horní řada zl.: Jan Kratochvíl, Martin Vaňák, Martin Miklošík, Branislav Brliť, Jakub Blažek, Jiří Dihel. Spodní řada zl.: David Klapetek, Radim Klečka, Petr Strnisko, Marek Štec, Ondřej Dygrýn, Jakub Šiřina, Michal Čarnecký, Petr Kivorchian.Foto: BK Opava / Ondřej Ludvík

Systém soutěže doznal několika změn, zda budou k prospěchu, ukáže až čas.

Mezi jedenácti týmy nechybí ani Opava, tým, který do bojů táhne tradičně s česko-slovenskou sestavou.

Ze svých cílů Slezané neslevili, stejně jako v předchozích ročnících chtějí do play off. Alespoň to tvrdil v předsezonním rozhovoru s Deníkem opavský trenér David Klapetek.

Trenére, máte za sebou dlouhou přípravu. Nicméně v té Opava výsledkově neoslňovala. Nemáte trochu ze vstupu do sezony obavy?

„Až tak kriticky bych to neviděl. Vzhledem k tomu, že soutěž v Česku začíná dost pozdě, kdežto třeba na Slovensku se už hraje, jsme museli termíny přípravy sladit s našimi soupeři. Zápasy se hrály v době, kdy se u nás pracovalo na nabírání fyzického objemu, a podle toho také vypadala naše hra. V současné době pracujeme na ryze basketbalových věcech, jsme na tom i kondičně lépe než v přípravných duelech. Já svému týmu věřím, rozhodně svou kůži lacino prodávat nebudeme.“

Pauza mezi oběma soutěžními ročníky byla opravdu velká. Bylo to asi únavné pořád jen trénovat…

„Je to tak, přestávka je neskutečné dlouhá. Všichni se na první zápas těšíme, už aby to bylo.“

Opava v posledních dvou letech hrála play off. Jiný cíl asi ani letos mít nebudete ani letos…

„Jasně, že chceme do play off. Vzhledem k systému, který je pro letošní sezonu nastaven, bychom se v první polovině rádi poprali o první šestku i když to bude hodně těžké. Každopádně krom postupu do play off chceme hrát lepší basket než loni, to znamená agresivní a dynamický.“

Vzpomenul jste nový hrací systém, co na něj říkáté?

„Podle mě je horší pro diváky, ti budou mít v tom akorát chaos. Zápasy ztratí na atraktivitě. Vždyť po rozdělení soutěže bude první šestka jasná a ti mají play off jisté. Pro některé tím skončí soutěž po Vánocích. Druhou polovinu čekají souboje o zbývající postupová místa. Některé týmy tak vůbec třeba nenarazí na Nymburk.“

Pojďme k Opavě. Je silnější než loni?

„To teprve uvidíme, je ale mladší a věřím, že bude agresivnější.“

Co nové posily? Stále bez Američanů?

„Nemám výhrady. Oba Slováci skvěle zapadli. Do kádru jsme začlenili také naše mladíky Radima Klečku, Jirku Dihla a Petra Strniska. I oni si řeknou o své místo, věřte mi. Na kvalitní cizince nemáme finanční prostředky. Dali jsme na česko-slovenskou cestu a po ní zatím půjdeme. “

Behěm přípravy se zranili Štec s Dygrýnem. Jak to vypadá s nimi?

„Mára Štec byl mimo pouze týden, u něj problém nevidím. Horší je to s Ondrou Dygrýnem, stále ještě nemůže trénovat. Nabral velké manko, budeme se snažit pomoci, ale nečeká ho lehká cesta.“

A myslíte si, že celá soutěž je kvalitnější než loni?

„Určitě ano. Oba nováčci, jak Svitavy, tak Plzeň se posílili o Američany. Mají větší kvalitu než loni Vyšehrad.“

Soupiska BK Opava

4 - Jiří Dihel křídlo/pivot, 198 cm, 97 kg
6 - Radim Klečka, rozehrávač, 190 cm, 82 kg
7 - Marek Štec (SVK), křídlo, 195 cm, 97 kg
8 - Jan Kratochvíl, pivot, 199 cm, 107 kg
9 - Ondřej Dygrýn rozehrávač, 190 cm, 95 kg
10 - Michal Čarnecký rozehrávač, 184 cm, 74 kg
11 - Jakub Blažek pivot, 203 cm, 90 kg
13 - Petr Strnisko křídlo, 195 cm, 83 kg
14 - Martin Miklošík (SVK), pivot, 224 cm, 115 kg
15 - Branislav Brliť (SVK), křídlo/pivot, 207 cm, 92 kg
21 - Martin Vaňák, křídlo, 198 cm, 99 kg
24 - Jakub Šiřina, rozehrávač, 186 cm, 77 kg

Trenér: David Klapetek
Manažer: Dušan Štěnička

Před sezonou odešli: Viktor Cvek (Brno), Ondrej Šoška (Nový Jičín), Adam Binar (zanechal aktivní činnosti), Pavel Novák (?), Daniel Douša (Děčín)
Před sezonou přišli: Branislav Brliť (Pezinok), Martin Miklošík (Malaga), Jiří Dihel, Radim Klečka, Petr Strnisko (BK Opava B)

Opava v přípravě:
BK Opava – Svit 85:68
BK Opava – Levice 65:68
Pezinok – BK Opava 92:87
Nový Jičín – BK Opava 81:69
BK Opava – Nový Jičín 75:85
Handlová – BK Opava 87:67
BK Opava – NH Ostrava 75:83
BK Opava – Sentjur (Slovinsko) 82:67
BK Opava – Levice 77:71

Loňské umístění: 7. místo (čtvrtfinálová prohra 3:0 s Novým Jičínem)

Marek Štec: Už aby to začalo!

Československá eskadra táhne do boje. Opavský basketbal bude nadále bojovat v Mattonce bez cizinců, stejně jako v předchozích dvou sezonách. Jednou z klíčových postav týmu je i třicetiletý slovenský křídelník Marek Štec.

Jeden z nejlepších hráčů slezského výběru se už začátku soutěže nemůže dočkat. „Máme za sebou náročnou přípravu, moc basketu jsme si neužili. Já jsem navíc vzhledem ke zranění odehrál jen tři zápasy a ligy se už nemohu dočkat. Začínáme středy, soboty, což je na rozjezd ideální,“ pochvaluje si Štec.

Letošní ročník Mattonky přináší fanouškům řadu novinek v herním systému. „Nechci se nikoho dotknout, ale nezdá se mi, že nový systém byl ku prospěchu basketbalu,“ tvrdí třicetiletý Slovák a dobře ví, o čem mluví. „Soutěž po rozdělení na dvě poloviny ztratí na atraktivitě. Mužstva, která se nedostanou do první pětky, nenarazí na Nymburk. Dotkne se to i mladých hráčů, nebudou moci měřit síly s kvalitními soupeři,“ hledá Štec další negativa na novém herním systému a dodává: „Dojde i ke snížení motivace.“

Opavu čeká třetí rok v nejvyšší soutěži. „Chceme do play off, o ničem jiném nemůže být řeč,“ podotýká Štec. „Úplně nejlepší by bylo postoupit v první fázi do první pětky,“ doplňuje vzápětí.

Kádr Slezanů příliš mnoho změn nedoznal. Novými tvářemi jsou Štecovi krajané Branislav Brliť a Martin Miklošík. „Oba do kolektivu dobře zapadli, věřím, že budou přínosem. I když Braňo je typ menšího pivota, ale u nás bude hrát na křídle, pomalu si na novou roli zvyká. Martin byl měl těžit hodně ze své výšky, jen by mohl mít ještě trochu více kilogramů,“ charakterizoval nové posily Štec.

Jestliže loni byl v soutěži jasný outsider, a to Sokol Vyšehrad, nyní v Mattonce takový tým nenajdete. Oba nováčci, jak Plzeň, tak i Svitavy, sáhli po posilách do Ameriky. „Letošní ročník bude vyrovnaný. Bude to hodně nabité, prostě boj,“ soudí Štec.

Opava má za sebou velmi tvrdou přípravu, hodiny a hodiny strávené v posilovně a také nepříliš povedené zápasy. „Výsledkům bych až tak zase velkou váhu nepřikládal. Do utkání jsme chodili bez odpočinku. Věřím, že v lize to bude jiné amy tu dřinu přetavíme v dobré výsledky,“ uzavřel Štec.

Druhé kolo a hned derby

Devátého října vstoupí do letošního ročníku Mattoni NBL opavští basketbalisté, kdy míří na palubovku Kolína, o čtyři dny později je čeká domácí derby s nedalekou Ostravou. Začátky domácích zápasů jsou v 18 hodin.

1. kolo (9. 10.): Kolín - BK Opava
2. kolo (13. 10.): BK Opava - NH Ostrava
3. kolo (16. 10.): BK Děčín - BK Opava
4. kolo (20. 10.): BK Opava - Brno
5. kolo (23. 10.): Basketbal Svitavy - BK Opava
6. kolo (27. 10.): -
7. kolo (30. 10.): BK Pardubice - BK Opava

8. kolo (3. 11.): BK Opava - BK Prostějov
9. kolo (6. 11.): USK Praha - BK Opava
10. kolo (13. 11.): Lokomotiva Plzeň - BK Opava
11. kolo (20. 11.): BK Opava - Nový Jičín
12. kolo (27. 11.): BK Opava - Kolín

13. kolo (4. 12.): NH Ostrava - BK Opava
14. kolo (11. 12.): BK Opava - BK Děčín
15. kolo (18. 12.): Brno - BK Opava

16. kolo (8. 1.): BK Opava - Basketbal Svitavy
17. kolo (15. 1.): -
18. kolo (22. 1.): BK Opava - BK Pardubice
19. kolo (29. 1.): BK Prostějov - BK Opava

20. kolo (5. 2.): BK Opava - USK Praha
21. kolo (12. 2.): BK Opava - Lokomotiva Plzeň
22. kolo (19. 2.): Nový Jičín - BK Opava

Autor: Roman Brhel

7.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení