Pro opavského kouče Davida Klapetka pak dvojnásobný. V Ostravě začal s velkým basketbalem, hrál tam osm let, z dresu NH se odrazil až do reprezentace. „Na Ostravu se zapomenout nedá. Po Opavě je to můj druhý milovaný klub,“ svěřil se David Klapetek. „Osm let je osm let,“ pousmál se Klapetek.

„Jako město mě ale Ostrava neoslovila, Opava je daleko hezčí,“ doplnil současný trenér aktuálně šestého týmu Mattoni NBL.

Do Ostravy přestoupil ještě před revolucí, v Nové huti dokonce pracoval. „Chodil jsem na šest do práce. Dělal jsem dvě hodiny a pak se v deset hlásil na tréninku. Tohle trvalo dva roky, pak se ze mě stal právoplatný profesionál,“ vzpomínal David Klapetek.

Ostrava stále čeká na velký úspěch, byť byla dvakrát ve finále, na mistrovský titul nikdy nedosáhla. „Ostravský klub je v tom specifický. V minulosti vybudoval silný tým, který byl dvakrát druhý, avšak pak se kádr rozpadl. Myslím si, že fanoušci v Ostravě by si větší úspěch zasloužili. Vždyť, když se podíváte, Ostrava prohraje o padesát a lidi zase přijdou, mají basketbal rádi,“ podotýká David Klapetek.

Bývalý vynikající pivot, který to dotáhl až do reprezentace, je úzce spjat s Opavou. V bílém městě nastartoval svou trenérskou kariéru a má úspěchy. Pouze s českými hráči dokáže až na Nymburk potrápit v Mattonce kohokoliv. A opavské vedení ho bere, důkazem toho je nový dvouletý kontrakt.

Nicméně dokázal by David Klapetek trénovat Ostravu? „Jak jsem řekl, Ostrava je po Opavě rovněž mou srdeční záležitostí, tak proč ne, i když jsme rivalové,“ usmál se otec dvou synů.

Nějak více nervózní před vzájemným soubojem není. „Jen když člověk přijede před halu, tak cítí nostalgii. Přijdete do haly, teď na stejných sedačkách sedí lidé, co tam byli i před patnácti lety,“ popisuje své pocity David Klapetek. „Pozdravím se s nimi, ale jakmile začne zápas, vše jde stranou a už pro mě existuje jen můj tým,“ zvedá trenér prst.

Sobotní duel bude mít mírného favorita v podobě hostující Opavy, přece jen má za sebou šňůru čtyř vítězství v řadě, navíc se jí vyprazdňuje marodka.

„Rádi bychom vyhráli, ale to i domácí, potřebují se zvednout, budou zkoušet nového Američana, podle mě na diváky, a já věřím, že přijedou i ti opavští, čeká zajímavá podívaná,“ uzavírá David Klapetek.

Roman Brhel

Trenér Nové huti Zdeněk Hummel: V Opavě jsem strávil krásné tři roky

S novým podkošovým hráčem a chutí přerušit sérii pěti porážek v řadě budou dnes vstupovat basketbalisté Ostravy do derby s Opavou. Zajímavý bude také souboj obou trenérů.

„Opava mi přirostla k srdci. Strávil jsem tam krásné tři roky a těší mě, že se vrátili opět mezi elitu. Už jen kvůli krásné hale, kterou mají,“ řekl trenér Ostravy Zdeněk Hummel, který se dobře zná se svým protějškem na opavské lavičce Davidem Klapetkem.

„Davida jsem dříve trénoval. Byl to hráč, který si všechno vydobyl vlastní vůlí. I jako trenér je výborný, dělá to bezvadně. Pracuje s mladými, navíc jen českými a slovenskými hráči. Klobouk dolů před tím, co dokázal a stále dokazuje. Vždy mi říká: „To, cos mě naučil, to umím.“

Kamarádství půjde dnes ale stranou. „Dobře se známe, ale to neznamená, že nepůjdeme tvrdě za vítězstvím. Po několika porážkách v řadě máme poslední možnost, jak si zachovat šanci na postup do play off. Pokud neuspějeme, pak nás čeká s největší pravděpodobností boj o udržení,“ je si vědom kouč Nové huti.

Ostravský tým opustil po dvoutýdenních testech polský křídelník Pavel Bochenkiewicz. „Toho jsme poslali domů, nepřesvědčil nás svými výkony,“ řekl Hummel, který bude mít k dispozici novou posilu. Soupisku NH rozšířil čtyřiadvacetiletý americký pivot Anthony Dwight Burke (203 cm/112 kg).

„Doufejme, že splní to, co po něm chceme. Potřebujeme důrazného pivota, který bude sbírat míče pod oběma koši. Vždyť prohráváme na doskoky každý zápas, i s posledním Vyšehradem. Konečně máme někoho, kdo to může zlepšit. Není to žádná superhvězda, ale pro tým může být platný,“ dodal Hummel. Ostrava bude postrádat dlouhodobě zraněného Stehlíka a nemocného Černocha.

Jakbu Nohavica