Čtvrtfinálový souboj bude pro českou letku Davida Klapetka o to pikantnější, že do cesty se mu postaví regionální rival z Nového Jičína.

„Fanoušci si Nový Jičín přáli, snad nebudou na konci série zklamáni,“ pousmál se opavský trenér David Klapetek. „Soupeř má velice kvalitní tým. Vždyť během základní části prohrál na domácí palubovce jen dvakrát, a to vždy s Nymburkem,“ říká na adresu čtvrfinálového soupeře trenér letošního největšího překvapení soutěže.

Na rozdíl od Opavy sázejí Novojičínští hlavně na cizince. „Kádr mají bezesporu kvalitní. Na každém postu velkou individualitu,“ vypíchl Klapetek. I když favorit je předem jasně daný, Opavští zbraně neskládají. „Hlavně se nesmíme z toho podělat,“ nabádá kouč své ovečky.

„Dostali jsme se do play off, což nikdo nečekal. Klukům jasně říkám, ať si série pořádně užijeme, pro nás je účast ve vyřazovacích bojích svátkem,“ poznamenal trenér Opavy.

Svým chlapcům dal o víkendu volno. Trojice Pumprla, Čarnecký a Šiřina si zahrála All stars game na Folimance, samotný kouč pak dva dny přemýšlel nad taktikou, která by mohla přinést ovoce.

„Celý víkend ležím v basketbalu. Mám pro kluky nějaké informace. Nechci je ale nějak zahlcovat,“ podotýká trenér Opavy. A s čím Opavští na favorita vyrukují? „Musíme hrát agresivně a celoplošně. Půjdeme zápas od zápasu a uvidíme, jak to všechno dopadne,“ řekl Klapetek.

Opava dokázala v letošní sezoně Jičín jednou porazit, a právě toto vítězství ji nakoplo. „Byl to zápas, který nás nastartoval. Doufám, že teď nás nepošle do kytek,“ uzavřel s úsměvem David Klapetek.

(rob)

Začíná kolotoč play off

Po čtyřiačtyřiceti kolech základní části, kterou s jedinou porážkou suverénně vyhrál Nymburk, začíná v úterý vyřazovací část soutěže – play off. V tom se utká osm nejlepších celků nejvyšší basketbalové soutěže, do bojů zasáhne také Opava.

Ještě koncem února přitom Klapetkův výběr většina odborníků pasovala mezi žhavého aspiranta na sestup. Nebylo se čemu divit – po dobrém vstupu do soutěže přišlo určité vystřízlivění, soupeři prokoukli častokrát praktikovanou zónovou obranu Opavských a počet vítězství se zasekl na číslici osm. Pět porážek v řadě nevěstilo nic dobrého.

V osmadvacátém kole se sice zatřpytila jiskřička naděje v podobě vítězství nad Děčínem, poté ale následovalo dalších pět porážek. Nečekaný obrat nastal po pohárovém utkání s Novým Jičínem. S problémy v něm vyhrál favorit, jen o tři dny později však Opavští basketbalisté za mohutné podpory publika zvítězili a nastartovali nevídaný závěr sezony.

Kromě prohry v Děčíně a se suverénním Nymburkem získali osm vítězství. Třikrát je při tom snímaly kamery České televize a z odepsaného týmu se rázem stala štika druhé poloviny tabulky. Konečné sedmé místo, kdy šestá Ostrava a pátý Liberec mají stejný počet bodů, je tak velkým úspěchem.

„Před sezonou jsem si říkal, že úspěchem bude šest, sedm vyhraných zápasů. I po sérii proher jsem bral devět vítězství jako dobrý výkon,“ řekl kapitán Opavy Petr Czudek a pokračoval: „Pak jsme se dostali na vítěznou vlnu a nyní jsme v play off. Myslím si, že je to obrovský úspěch, což si někteří vůbec neuvědomují.“

O konečném pořadí celků rozhodlo až poslední kolo, celkově byl letošní ročník nejvyšší soutěže velmi vyrovnaný. „Díval jsem se před nedávnem na konečné výsledky loňských ročníků Mattoni NBL, rozdíl oproti letošku byl v tom, že týmy z chvostu tabulky měly jen několik vítězství. Střed tabulky byl také nabitý,“ řekl trenér David Klapetek a dodal:

„Týmy nemají tak kvalitní a vyrovnané kádry, u každého se tak zákonitě projeví určitý útlum. Je pak důležité, kdy začnou mít výkony opět stoupající tendenci.“

V play off hraje nejlepší celek po základní části s osmým, druhý se sedmým, třetí s šestým a čtvrtý s pátým. Začíná se vždy na palubovce lépe postaveného celku a hraje se na tři vítězná utkání. Pokud postoupí do semifinále po základní části hůře postavený celek, „přebírá“ pozici lépe postaveného.

Ve čtvrtfinále se utkají vítězové 1-8 s 4-5 a 2-7 s 3-6. Opava díky konečnému sedmému místu narazí na regionálního rivala z Nového Jičína. Toho si přál před koncem soutěže i Petr Czudek: „Kdybych si mohl opravdu vybrat, tak bych chtěl Nový Jičín. Je to blízko, zápasy by jistě navštívilo mnoho diváků z obou táborů. Navíc je to derby, ve kterém je všechno možné…“

Naopak opavský trenér své přání prozradit nechtěl: „Tyto otázky nemám příliš rád. Může pak přijít určité podcenění ze strany hráčů nebo trenéra.“

Na středeční zápas vypravil opavský klub autobus s fanoušky, po lístcích se jen zaprášilo. „Novojičínští nám dali k dispozici pouze padesát lístků, zbytek kapacity haly mají obsazen majiteli permanentek a pro vlastní fanoušky. Bez vstupenky tak nemá smysl do Nového Jičína jezdit,“ důrazně upozornil opavský manažer Dušan Štěnička a pokračoval:

„Třicet lístků si obratem zablokoval náš kotel, zbývající si fandové rezervovali po zveřejnění výzvy na internetu. Lístky byly pryč během hodiny.“

(lu2)

Pumprla: Můžeme překvapit

Opavští Čechoslováci potáhnou dnes do boje. Už tak úspěšný tým pod vedením kouče Davida Klapetka čeká ve čtvrtfinále Mattoni NBL druhý nejlepší tým současné tuzemské basketbalové scény – Nový Jičín.

Přestože Novojičínští jsou velkými favority, panuje v opavské kabině dobrá nálada, což potvrdil i křídelník Pavel Pumprla , jedna z opor Klapetkova výběru. „Máme to, co jsme chtěli. Budeme hrát derby, a tato střetnutí mají vždy patřičný náboj, “ usmíval se po pondělním tréninku Pumprla.

„Nový Jičín si přáli i naši fandové, já jenom věřím, že je nezklameme. Doufám, že zápasy na obou palubovkách se odehrají ve skvělé atmosféře,“ pokračuje opavská hvězda. Nový Jičín je velkým favoritem, společně s Nymburkem by podle papírových předpokladů měl hrát finále.

„Už když se podíváte na naši bilanci a soupeřovu během sezony, je jasné, kdo by měl postoupit. Já našemu týmu ale věřím, viděli jste v poslední čtvrtině sezony, kdy naše forma šla výrazně nahoru,“ připomíná Pavel Pumprla a dodává:

„Kromě Nymburku jsme každý z týmů dokázali v letošním ročníku porazit. Nechci hýřit optimismem, ale já si na Nový Jičín věřím,“ podotýká opavské křídlo. Play off je specifická soutěž, ve které rozhodují maličkosti.

„Říká se, že výkony cizinců jdou v play off nahoru – a Jičín jich má nespočet. V náš prospěch může hovořit fakt, že nemáme co ztratit. Své jsme si letos už splnili a vše navíc bude jen, jak se říká, třešničkou na dortu,“ usmívá se Pumprla, který se o víkendu zúčastnil all stars game na pražské Folimance.

„Pro mě to bylo příjemným zpestřením. Myslím si, že i diváci si přišli na své,“ zakončil krátké povídání Pavel Pumprla.

(rob)