S tréninkem začínal v městském bazénu v Opavě, kde strávil obrovské množství hodin při pilování techniky plavání a získávání síly a vytrvalosti. Jeho specializací se stalo dálkové plavání. Poprvé zdolal kanál La Manche jako osmnáctiletý student gymnázia v roce 2004. Po dokončení střední školy se rozhodl pokračovat ve studiu v Brně a stal se reprezentantem vysokoškolského sportovního klubu Univerzita Brno, kde se připravují špičkoví závodníci. V srpnu roku 2006 se talentovaný mladík zapsal do historie, když se mu podařilo kanál La Manche pokořit v obou směrech plavbou bez přestávky časem devatenáct hodin a čtyřiapadesát minut.

Dle jeho slov je dálkové plavání náročným, ale zároveň nádherným sportem. Již nyní má na příští sezonu naplánován poměrně nabitý program, ve kterém kombinuje tréninkové dávky se závody.

Můžete hned v úvodu zhodnotit z vašeho pohledu letošní plaveckou sezonu?

Sezonu bych určitě zhodnotil z mého pohledu jako povedenou, ale velmi náročnou. Nebylo příliš času na trénování, neboť se sportem kombinuji školu. A v té to bylo v loňském roce velmi obtížné. Český pohár jsem proto byl v letošní sezoně nucen zcela vynechat. Snažil jsem se místo toho kvalitně natrénovat na zahraniční závody a ty se dle mého názoru vcelku povedly. Některé výsledky byly možná o něco lepší, než jsem sám očekával.

Které vaše výsledky byste hodnotil z pohledu uplynulé sezony jako úspěšné a na jaké závody byste raději zapomněl?

Během závodu v Řecku čekaly plavce těžké podmínky.Mezi závody, jejichž výsledek mne tak trochu štval a které se mi příliš nepovedly, bych zařadil mistrovství republiky na Lipně, kde byl můj výkon ovlivněn silnou nevolností. Bylo mi strašně špatně od žaludku, a tak jsem po třech hodinách plavby závod vzdal a vylezl jsem z vody. Ze zahraničních klání mám víceméně kladné pocity. Nejvíce mne potěšil těžký závod v Anglii, který je, myslím, druhým nejdelším v Evropě, ale dle názorů samotných plavců také tím nejnáročnějším. Teplota vody je strašně nízká, a navíc se jedná o noční závod za ztížených podmínek. Jeho start je naplánován na devátou hodinu večerní a závod finišuje v časných ranních hodinách. Navíc je pořádán téměř na skotských hranicích, a proto také počasí během závodu bývá většinou dost špatné. Tam se mi nicméně nejen podařilo tento náročný závod dokončit, což se mi povedlo jako prvnímu z českých plavců, ale navíc jsem jej v novém absolutním rekordu vyhrál, což bylo pro mne příjemným překvapením.

Jaká je tedy vaše bilance?

Kromě výše zmíněného cenného vítězství v závodu v Anglii jsem zaznamenal ještě další dva triumfy na závodech dálkového plavání. Méně se mi povedl pouze poslední závod v sezoně, ve kterém už mi poněkud chyběly síly a nakonec jsem jej dokončil na čtvrtém místě.

Využíváte při tréninku krytých plaveckých bazénů, nebo raději trénujete na otevřených plochách?

Dá se říci, že využívám především bazénů, neboť já osobně velmi nerad trénuji na otevřených plochách. Na jezerech se necítím opravdu příliš dobře. Snad jen plavba v moři mi nedělá problémy. Využívám tedy po celý rok krytých bazénů a venku absolvuji pouze závody a to jak u nás, tak v zahraničí. V bazénu člověk nabere potřebnou rychlost a sílu a při správných tréninkových dávkách nemá problém ani s udržením vytrvalosti.

Od dětství jste využíval tréninkových podmínek opavského bazénu. Nyní trénujete v Brně. Je velký rozdíl mezi zázemím v obou městech?

Zázemí krytých bazénů v Brně je v této době lepší než v Opavě. Plavci mají v Brně k dispozici větší počet tréninkových hodin, a tedy pro svou přípravu mají lepší podmínky. Tím ale nechci říci, že by v Opavě byly podmínky pro plavání špatné a že by se vše odvíjelo podle počtu plaveckých hodin, které má závodník k dispozici. Kvalita tréninku je podle mne dosti závislá na trenérovi. Nejedná se v této souvislosti o nějaký respekt ke trenérovi nebo podobných věcech. Je to především o schopnostech trenéra vytvořit správný rozpis plaveckých porcí tak, aby byla příprava ideální. Kouč se tomu musí opravdu naplno věnovat, aby měl přehled a zkušenosti a jeho postup byl správný. To byl například v Opavě poněkud problém, neboť pro většinu lidí bylo plavání jen koníčkem. Nebyli profesionálními trenéry a svou práci dělali zadarmo ve volném čase. Můj současný trenér, pod kterým se připravuji v Brně, si pravidelně projíždí tréninkové rozpisy Američanů nebo Australanů a upravuje je pro naše podmínky. V podstatě žádný trénink není stejný, a není tak pro mne nudný. Z tohoto právě potom v závodech těžím.

Jste členem univerzitního klubu Brno. Kdo je vaším trenérem?

Studuji na Vysokém učení technickém v Brně a škola mi dala možnost trénovat v místním univerzitním klubu, v jehož barvách rovněž závodím. Připravují se zde vesměs vysokoškoláci, což mi vyhovuje. Trenérem je Jiří Povolný, jenž připravuje například také známou českou plavkyni Ivetu Hlaváčovou.

Popište čtenářům přípravu dálkového plavce. Jak vypadá vlastně váš denní program?

Oslava vítězství v řeckém Chalkidiki.Přes rok se snažím dvě až tři hodiny denně trénovat v bazénu. K tomu navíc patří samozřejmě také suchá příprava, kterou je v mém případě běhání a posilovna. Tyto sporty jsou jako doplňkové činnosti plavce nejlepší. Vhodná by byla rovněž jízda na kole, ale to se v Brně nedá příliš praktikovat. Pravidelně jezdím rovněž na soustředění k moři, kde jsou poté tréninkové dávky intenzivnější. Doba strávená ve vodě se pak protáhne i na pět hodin denně.

Kolikrát v roce využíváte zahraničních soustředění u moře?

Nyní již nejsou tak častá, jako tomu bylo na střední škole. Je to ale dáno studijními povinnostmi. Na střední škole jsem mohl odjet v podstatě kdykoliv, aniž by se něco podstatného stalo. Na vysoké škole to již ale v průběhu semestru není reálné, abych odjel na dva týdny pryč. Dělám to tedy tak, že po začátku sezony se snažím až bezprostředně před závodem odjet na soustředění. Například před plaveckým kláním v Řecku jsem dorazil do místa konání závodu dva týdny dopředu a připravoval jsem se přímo v místě jeho dějiště. To bylo pro mne určitě velkou výhodou.

Dle vašich slov jsou tréninkové denní porce dálkového plavce velmi náročné. Dá se to vůbec skloubit se studem na vysoké škole?

Je to pro mne zcela určitě velmi těžké. Je to však dáno tím, že hned od počátku studií odmítám jakékoliv individuální plány, což není moje parketa. Chci studovat řádně, čili prezenční docházkou, a nechci to nijak měnit. Hlavní je pro mne především studium, a proto se mu snažím věnovat opravdu poctivě. Nechci ani nijak rozvolňovat studijní roky tak, jak to někteří sportovci dělají. Někdy to ale je docela problém. Například v minulém školním roce v letním semestru to bylo časově velmi náročné. Přesto se dá poctivě natrénovat pro závody.

Je pro vás jako pro plavce příliš důležité dodržování životosprávy?

Jak to vlastně ve vašem případě vypadá? Je to určitě potřebné, ale na druhou stranu si myslím, že zrovna plavci by si mohli dovolit jíst téměř všechno. Neříkám, že by tomu mělo tak být po celou sezonu, ale sem tam na tom nevidím nic špatného. Jíst například pouze zdravou výživu není pro závodníka dobré. Čas se musí vždy najít rovněž na zábavu. Vím, kdy si můžu dovolit zajít si s kamarády na pivo. Myslím, že na vysoké škole, stejně jako mezi sportovci, to je stejné. Málokdo se straní kolektivu a drží se zcela bokem. Nebylo by to pro něj jistě dobré. Na školu a na kamarády by si z mého pohledu měl člověk vždy najít čas.