VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popularita discgolfu stoupá

Stačí si jen půjčit disk a téměř kdykoliv si jej můžete přijít zahrát. A to třeba i s celou rodinou. Řeč je o discgolfu, který se na Opavsku v poslední době začal výrazně rozvíjet. První hřiště vzniklo v Opavě u Stříbrného jezera. Druhým se pak mohou pyšnit v Budišově nad Budišovkou.

11.10.2015 1
SDÍLEJ:

Jamky budišovského discgolfového hřiště se nacházejí také v lesním porostu.Foto: archiv Přemysla Nováka

Slovíčko pyšnit je přitom namístě, protože to budišovské je jediným svého druhu na Moravě. Má osmnáct jamek a splňuje podmínky Profesionální discgolfové asociace (PDGA), což znamená, že se zde mohou konat prestižní turnaje. Jedním z nich je například mistrovství České republiky.

„Před několika dny jsme u nás měli významný tréninkový kemp. Podle ratingu k nám dorazili ti úplně nejlepší hráči z České republiky," popisoval místostarosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm a jedním dechem dodal: „Je to signál, že tento sport se u nás rozvíjí. Ve městě je o něj zájem. Lidé si jej chodí zahrát a postupně je o discgolf čím dál tím větší zájem. V budoucnu bychom chtěli uspořádat velké turnaje."

Jeho názor potvrzuje také předseda české asociace discgolfu Přemysl Novák, který pochází z Nového Jičína a s kolegy navrhl a zrealizoval budišovské hřiště. „Hřiště v Budišově je poněkud náročnější. Ze začátku jsme se zaměřovali na to, abychom stavěli jednoduché hrací plochy, které jsou navíc ve větších městech, v parcích a hrát se tam dá zdarma.

Budišovské hřiště je koncipováno pro hráče, kteří už discgolf trochu znají právě z oněch větších měst. Například z Ostravy, Havířova, Karviné nebo Nového Jičína," uvedl Přemysl Novák, jenž měl na Moravě na starosti stavbu všech hřišť.

Následně k budišovské hrací ploše připojil ještě několik postřehů: „Na Moravě jde o jediné osmnáctijamkové hřiště. Je náročné terénem, navíc je z kopce do kopce, některé jamky se nacházejí v lesním porostu, takže jsou techničtější. I přesto tam jsou takové jamky, které mohou zvládnout začátečníci i rodiny s dětmi."

Discgolf na Opavsku
Počet hřišť: 2
Lokality: Budišov nad Budišovkou (18 jamek, největší na Moravě), Stříbrné jezero Opava (9 jamek)
Odkdy fungují: budišovské hřiště – červen 2015, opavské hřiště – podzim 2013
Zajímavosti: během září se v Budišově uskutečnil velký tréninkový kemp, kterého se zúčastnili nejlepší hráči českého žebříčku, hrací plocha splňuje kritéria PDGA, mohou se zde konat nejprestižnější discgolfové akce, například MČR

.

Hřiště v Budišově nad Budišovkou bylo otevřeno letos v červnu. foto: archiv Přemysla Nováka

Discgolf je ideálním rodinným sportem

Sportovní vyžití lidí z Budišova nad Budišovkou se v poslední době výrazně zlepšilo. Před nedávnem zahájila provoz nová hala. Součástí slavnostního otevření se stala také fotbalová exhibice na přilehlém hřišti. Během poločasové přestávky se však na budišovský pažit postavil discgolfový koš a předseda české asociace tohoto sportu Přemysl Novák společně se svým týmem ukázali, v čem celá hra spočívá.

Došlo na modelové situace dohrání jamky a představení technik jednotlivých hodů. Existuje jich celá řada. Bekhend, forhend, overhand anebo třeba roller. Byť se může zdát, že jde o alchymii, je to hlavně o cviku. A vzhledem k tomu, že na discgolfová hřiště máte neomezený přístup zdarma, disky se navíc dají snadno koupit anebo půjčit, trénování je možno věnovat libovolné množství času.

„Discgolf je ideální pro rodiny s dětmi, protože to je aktivita úplně pro každého. Je jednoduchý v pravidlech. Rodiny navíc mohou hrát pospolu. Vůbec přitom nevadí, že třeba dítě hraje kratší hody," připustil Přemysl Novák, který stavěl hřiště na Moravě, včetně toho opavského nebo budišovského.

Podle něj postavení samotné hrací plochy není tolik náročné jako ji vymyslet tak, aby byla bezpečná a atraktivní. „Hraje se ve skupinkách o čtyřech nebo pěti lidech. Platí jednoduché pravidlo, že na jamce hraje ten, kdo je nejdále od koše. U všech jamek je navíc cedulka s upozorněním, že každý zodpovídá za svůj disk a nikdy nesmí házet tam, kde by mohl někoho omezit," pokračoval jeden z průkopníků tohoto sportu u nás a dodal:

„Je to postaveno na osobní bezpečnosti a zodpovědnosti. Do značné míry tomu napomáhá i design, jak je hřiště vymyšleno. Aby se jamky nekřížily a neházelo se přes nějaké frekventované cesty a podobně."

Pokud byste s discgolfem rádi začali, ale nemáte disk, na internetových stránkách www.discgolf.cz a www.prodiscgolf.cz naleznete seznam hřišť, na nichž se dají zdarma půjčit. „Někdy v blízkosti hrací plochy není žádná restaurace nebo místo, kde by se to dalo půjčovat, takže pro disk je možno zajít do informačního centra a zadarmo, jenom proti nějaké záloze si je vypůjčit.

Můžete ho mít u sebe třeba týden, budete chodit na hřiště a vyzkoušíte si, co tento sport obnáší. Následně ho zase vrátíte. Většina lidí si ho však po první zkušenosti koupí, protože stojí 250 až 300 korun a na začátek stačí jeden univerzální," uzavřel Přemysl Novák.

.

Přemysl Novák (uprostřed) společně se svými kolegy představili discgolf na fotbalovém hřišti v Budišově nad Budišovkou. foto: Deník/Petr Dušek

Nápad si přivezli z Ameriky

Letos to je přesně deset let, co se Přemysl Novák poprvé dostal do kontaktu s discgolfem. Tehdy s kamarádem vyrazili do Spojených států amerických.

„S kolegou jsme v roce 2005 byli na brigádě v USA. Tamní manažer nás jednou zavezl na discgolfové hřiště. Nám se to moc líbilo a vzhledem k tomu, že jsme oba na Univerzitě Palackého v Olomouci vystudovali obor rekreologie, jsme si hned řekli, že by bylo skvělé dovézt to do České republiky," popisoval své první zkušenosti s discgolfem Přemysl Novák.

On a jeho kamarád přitom nebyli úplně prvními průkopníky tohoto sportu u nás. V uvolněnějších formách byl partou nadšenců provozován už dříve: „Discgolf se u nás na přelomu tisíciletí sice hrál, ale věnovalo se mu padesát šedesát lidí. Vždycky si přivezli koše, udělali turnaj, pak to zase sbalili a odjeli domů," vysvětloval šéf české discgolfové asociace a ještě pokračoval:

„Sport se v republice rozvíjí až od roku 2011, kdy jsme ho začali nabízet do parků a tak dále. Je to zadarmo. Tři sta šedesát pět dní v roce tam kdokoliv může přijít a začít hrát. To je důvod, proč je dneska u nás šestapadesát discgolfových hřišť a jenom za loňský rok se v Česku prodalo na dvacet tisíc disků."

Discgolf vznikl v Americe. V podstatě se dá říci, že jde o odnož freesbee. „V šedesátých a sedmdesátých letech ho zpopularizovali hlavně hippies. Na evropské půdě se discgolf nejvíce rozvíjí asi ve Finsku, kde je 450 hřišť. Finové patří k naprosté světové špičce," doplnil na závěr.

Autor: Petr Dušek

11.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení