Po zápase jsme si dali dostaveníčko s domácím křidelníkem Petrem Dokoupilem, který jednak hodnotil souboj s Plzní, a jednak musel na kobereček i kvůli nehodě z Levic. Nešťastné vyhození do autu totiž odnesl náš redakční notebook. Tomu se po zásahu míčem natáhla pavučinka napříč celou obrazovkou a na palubovku vyskákalo i pár písmenek z klávesnice.

„Rozhodně to nebylo schválně,“ omlouval se Petr Dokoupil. Předně se však věnoval bitvě se Západočechy.

Drama s plzeňskou Lokomotivou je již dílem minulosti. Jaké jsou vaše pocity?

Jednalo se o velice důležitý zápas, jelikož my i Plzeň se nacházíme na úplném chvostu tabulky. Takové soupeře potřebujeme porážet především doma. Úvodní poločas byl protrápený. Ve třetí čtvrtině jsme si na ně došlápli.

Herní projev Opavy v prvním poločase se ideálu blížil jen zdaleka. O přestávce se vás trenér určitě snažil pořádně nahecovat.

Během přestávky jsme se shodli na tom, že kdo bude víc chtít, tak vyhraje, což se i potvrdilo. Náš celek předvedl bojovnější výkon, získával balony a zaslouženě zvítězil.

Měli jste v hlavách důležitost tohoto klání? Přece jenom, kdybyste Plzeň neporazili, odpoutat se z posledního místa tabulky by bylo minimálně dvakrát složitější.

Možná se tato skutečnost podepsala hlavně a především na začátku. Hráli jsme bez presu a důležitost utkání patrně měli všichni v hlavách. Naštěstí se nám povedlo uklidnit a vše dovést do vítězného konce.

První zlom nastal ve chvíli, kdy si kouč David Klapetek vyžádal time out. Týmu dost vyčinil. Dokonce vztekle mrštil deskami o palubovku. Následně jste v rychlém sledu zaznamenal dvě trojky a situace se téměř obrátila. Jak toto přerušení ovlivnilo zápas?

Jsem si vědom momentu, kdy se David naštval. První půle byla z naší strany hodně vlažná. Viděl to i trenér, který chtěl dát mužstvu nový impuls, aby se výkon zlepšil. Podařilo se mu to.

Vzhledem ke dvěma trojkám se zdálo, že jste si vzal z této promluvy do duše nejvíc. Je to tak?

Své trojky jsem zaznamenal v úvodních dvou čtvrtinách. Domnívám se však, že zápas se lámal až ve druhé půli, kdy to bylo o čtyři body. O rozhodující moment rozhodně nešlo. Dneska byly zkrátka důležité všechny body.

Poslední čtvrtina se stala maličkostí Petra Strniska. Ujaly se mu dva tříbodové pokusy a připsal si i několik stěžejních obranných doskoků. Myslíte si, že jeho výkon hrál v posledních minutách největší roli?

Určitě měl svou váhu a jsme rádi, že se takovým způsobem chytil. Snad v těchto výkonech bude pokračovat i nadále.

Závěr utkání byl vyloženě nervózní. Plzeňský trenér Dominik Feštr se po jednom faulu u postranní čáry poměrně hlasitě vztekal. Veterán Pavel Frána se pouštěl do zbytečných diskuzí s rozhodčími, za což vyfasoval technickou chybu. Zaznamenal jste i vy zvýšenou koncentraci napětí s tím, jak se duel blížil do finále?

Pod košem hraje dost tvrdě, což se mu nevyplatilo. Dostal osobní chybu a nenechal si to líbit. Přece jenom se jedná o staršího hráče, kteří většinou promlouvají k rozhodčím. Ti podle mě udělali správnou věc, když mu dali technickou. Myslím si, že tohle rozhodlo, jelikož se házelo několik šestek.

Stane se toto vítězství živnou půdou pro kvalitní výkony i ve zbytku základní části?

V nadcházejícím domácím duelu se utkáme s Ústím nad Labem. Potřebujeme se dotáhnout na týmy, které jsou před námi, abychom se odlepili ode dna tabulky. Snad budeme úspěšní.

Pojďme se vrátit ke střetnutí v Levicích. Při jednom ze soubojů jste míč poslal mimo hrací plochu tak nešťastně, že notebook naší redakce se málem vydal na poslední cestu do křemíkového nebe. Vybavujete si tento okamžik?

Viděl jsem to. Najížděl jsem do koše, soupeř do mě strčil a já v pádu vyhodil balon. Bohužel to šlo nesprávným směrem. Při hře nebyl čas tuto situaci řešit. Po zápase jsem se chtěl omluvit, ale už jsem redaktory Deníku nenašel.

Petr Dušek