Na rozdíl od loňska závodníkům přálo počasí. Třináctý muž z nedávno skončeného mistrovství světa v Pekingu zvítězil, ale při rozeskakování před hlavním závodem Atletického cirkusu, jak zní oficiální název podniku, se musel vypořádávat s velkou nepříjemností, která ovlivnila jeho výkony.

Ke zranění nedošlo

Při jednom cvičném pokusu pod ním totiž praskla tyč. Janu Kudličkovi se sice nic vážného nestalo, ale po dosažení 535 centimetrů raději nepokračoval. Tato výška nakonec v pohodě stačila na vítězství.

„Občas se to stane. Zažil to snad úplně každý tyčkař. Honza byl z toho trochu otřesený a bolely ho prsty, proto pak raději už neskákal. Tyčka mohla být naprasknutá. Je to jako s poškozenou sklenicí. Stačí menší náraz a rozbije se. U tyčky je to podobné," mínil jeho bývalý trenér ze Sokola Jiří Lesák, který v minulosti v této atletické disciplíně sám závodil s nemalými úspěchy.

V úterý vedl organizátorský tým Atletického cirkusu a vzpomněl si na případ, kdy prasklá tyč způsobila daleko horší paseku než při exhibici na Dolňáku. Brzy to bude přesně pět let, co se na prestižním mítinku v Doněcku vážně zranil jiný tyčkařský odchovanec Sokola Michal Balner.

Tyč se mu tehdy rozlomila přímo v dlani, kterou rozřízla a dodatečný rentgen navíc odhalil frakturu palce.

„V drtivé většině případů tyčka praskne zhruba v polovině pod závodníkem. Michal měl ale tu smůlu, že mu praskla přímo v ruce. Byla to obrovská škoda, jelikož se tehdy nacházel ve skvělé formě. Složitě se pak z toho zranění musel dostávat," mínil Jiří Lesák.

E-Cup už v pondělí 14. září

Některé tyčkaře výborná atmosféra před velmi solidní návštěvou na Dolním náměstí vybičovala k vynikajícím výkonům. Uveďme například domácího Michala Stuchlíka, jenž si skočil osobák za 490 cm. Vzhledem k tomu, že se jednalo o exhibici, nemůže být tato hodnota zanesena do oficiálních atletických tabulek.

V opavském prostředí však brzy bude mít možnost si vše zopakovat, tentokrát v regulérních podmínkách. Během pondělka 14. září se totiž v areálu atletického oválu Základní školy Englišova uskuteční tzv. E-Cup Pole Vault Opava. Hlavní závod začíná v 16 hodin.

„Složení tyčkařů by mělo být podobné jako na Dolňáku. Budeme zde mít rozhodčího, vše se před začátkem přeměří, takže výkony budou oficiální. Měl by dorazit také Honza Kudlička, jenž by se zde mohl pokusit o překonání českého rekordu ve výšce 582 centimetrů. Je určitá šance, že bude startovat také jeho přítelkyně Jiřina Ptáčníková.

Možná se představí i Michal Balner. Uvidíme ale, jak bude stíhat. O víkendu, který E-Cupu předchází, se totiž má ženit," pokračoval jeden z největších trenérských odborníků na skok u tyči u nás.

Balner měl původně startovat také v Opavě, svůj program ovšem nakonec změnil, protože k němu doputovaly nabídky k účasti na mítincích v Itálii a Curychu, které se kryly s opavským podnikem.

Zaskvěla se i Tereza Janíková

Na závěr je ještě nutné zmínit jeden z výkonů úterního odpoledne, který má na svědomí Tereza Janíková ze Sokola Opava. Ta v ženském závodě obsadila pátou příčku, když překonala 290 centimetrů. Vzhledem k tomu, že jí je teprve třináct let, jedná se o úctyhodný výsledek.

„Má mou pochvalu. V takovém věku skočit takovou výšku je něco, co se často nevidí," poznamenal Jiří Lesák a na závěr ještě dodal, jak byl po pořadatelské stránce spokojen s letošním ročníkem Atletického cirkusu: „Oproti minulému roku, kdy pršelo, bylo krásné počasí, přišli lidi a vytvořili výbornou atmosféru. Měli jsme určité problémy s rozběhem, dřevo trochu pracovalo, ale naštěstí se podařilo vše vyřešit."

Výsledky
Muži: 1. Kudlička 535 cm, 2. Posekaný 520 cm, 3. Krajňák 505 cm, 4. Stuchlík 490 cm, 5. Jánský 475 cm, 6. Veverka 430 cm, 7. Kratochvíl 415 cm, 8. Novák a Hájek oba 400 cm
Ženy: 1. Krajňáková 350 cm, 2. Strýčková 335 cm, 3. Musilová 335 cm, 4. Šwierkot 335 cm, 5. Janíková 290 cm