Jejich osudové propojení jako by se stále potvrzovalo. Nejen, že se oba narodili ve stejný den - 19. září 1922 (Dana v Karviné, Emil v Kopřivnici), ale například na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 získali oba během půlhodiny zlaté medaile.
Světoví rekordmani
Byli zkrátka výjimeční. Poznali, jaké to je vyhřívat se na vrcholu, ale dočkali se i ponížení a zatracení.
Dana Zátopková, Daneška, jak jí Emil s láskou říkal, přežila Ťopka o dvacet let. Zemřela 13. března 2020.
K oštěpu se dostala bezmála až ve 24 letech, ale za pár týdnů se stala mistryní republiky. Přitom závodně hrála házenou a v roce 1949 získala se Slováckou Slavií Uherské Hradiště československý titul. To už měla za sebou první olympiádu a byla manželkou slavného vytrvalce.
Emil Zátopek (19. 9. 1922 – 29. 11. 2000) Za celou kariéru prohrál jen se třemi soupeři ze zahraničí a čtyřmi domácími. Čyři zlaté a jedno stříbro, takovou bilanci má z OH v Londýně a Helsinkách, kde dosáhl nevídaného hattricku.
Kromě prvenství na 10 000 a 5000 metrů zkusil poprvé maraton. A Finové ho přejmenovali na Satu Peka - pohádkového Péťu. Osmnáctkrát překonal světový rekord, dvakrát se stal vítězem ankety o nejlepšího sportovce světa.
Sudičky slavnému páru daly do vínku nejen obrovskou vůli a sportovní talent, ale i čestnost, laskavost, smysl pro humor, pro fair play a mnohé další vlastnosti, díky nimž je lidé milovali a budou na ně stále vzpomínat. A to nejen v místech, která jsou s legendární dvojicí spjata.
Rodná města
Emil Zátopek se narodil v Kopřivnici ve čtvrti známé jako Luhy, jako sedmé z osmi dětí. Dana Zátopková, rodným jménem Ingrová, se narodila ve Fryštátu, který dnes spadá pod Karvinou. Bydlela na fryštátském zámku, kde dostal její otec, důstojník 3. hraničářského praporu československé armády, Antonín Ingr, služební byt.
Dana při svých sportovních začátcích ráda běhala po loukách a polích, které se tehdy táhly od areálu kasáren až po Jarošov. Karvinský historik Radim Kravčík, který se snažil zjistit, kde přesně byl její rodný dům, vypátral, že se zřejmě jednalo o dům, který stál v bývalé kolonii Vagónka - více zde.