Po čtvrtečním poháru a dobrém výkonu proti Otrokovicím (viz níže) čekal na Slezany další zápas Národní ligy. Začátek vyšel lépe Opavě, když zasypala hostujícího brankáře několika povedenými střeleckými pokusy.

Jenže do vedení šlo po dorážce v páté minutě Brno. O sto dvacet vteřin později bylo vyrovnáno, Dzierža vystřelil a Mazur doplepl míček do sítě, 1:1. Domácí se však radovali jen půl minuty, po závaru na brankovišti skončil míček v opavské brance, 1:2.

V první polovině druhé části byl králem na palubovce brněnský gólman Chrást. Dvakrát vychytal Kocura, poradil si s kličkou Musialka, poradil si i s gólovými pokusy Mazura a Dzierži. V polovině utkání byl vyloučen domácí Rychlý a Guliveři toho využili, 1:3. Teprve potom se Opava začala dostávat do tempa. V šestatřicáté minutě snížil z úhlu Kostolány, 2:3.

Hned zkraje třetí třetiny našel Mazur volného Balnara a ten srovnal. Pak se šance přelévaly na obou stranách. Domácí tým několikrát podržel brankář Martínek, zato Opavští většinou mířili mimo. Rozuzlení přišlo v poslední minutě. Hráč Brna zlomil hokejku a nejzkušenější florbalista na hřišti, domácí Žák, odpálil ulomenou čepel pryč.

Okamžitě dostal dvě minuty za nesportovní chování. Patnáct sekund před koncem vystřelil nechytatelně brněnský Jalový a Martínek se mohl jen smutně ohlédnout, 3:4. P.E.M.A. tak zbytečně ztratila body.

„Velice vyrovnané utkání, které dvě třetiny postrádalo tempo. Soupeř hrál velice důrazně a i přesto rozhodl o svém vítězství dvěma góly z přesilových. Doufám, že dnešní facka nám spíše pomůže, než ublíží," komentoval utkání opavský trenér Robert Segeťa.

S.K. P.E.M.A. Opava - Sokol Brno I Emkocase Gullivers 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Branky: 7. Mazur (Dzierža), 36. Kostolány (Dzierža), 43. Balnar (Mazur) – 5. Liška, 8. Vancl (Sláma), 31. Žůrek (Konečný), 60. Jalový (Žůrek)
Opava: Martínek – Balnar, Rychlý, Gattnar, Dalibor Repček, Voktor Pavlík, Kocur – Mazur, Dzierža, Petr Pavlík – Kostolány, Gebauer, Vojtěch Repček – Sova, Žák, Musialek – Tietz, West. Trenér: Robert Segeťa. (hab)

Marek Dzierža: Zápas jsme si prohráli hloupými chybami

Marek Dzierža (č. 9)Zdroj: DENÍK / František Géla

Kapitán opavských florbalistů Marek Dzierža proti brněnským Gullivers tentokrát neskóroval, ale dvě branky svými nahrávkami připravil. Na body to však nestačilo, P.E.M.A. prohrála gólem patnáct vteřin před koncem.

Marku, taková prohra hodně mrzí. Co se v závěru utkání stalo?

Mrzí to hrozně. Protihráč zlomil hokejku a Zdeněk Žák tu ulomenou část mimoděk odpálil, aby nepřekážela ve hře. Jenže to je nesportovní chování. Prostě přišla chyba od nejzkušenějšího hráče, tohle se nesmí stávat. Šli jsme do oslabení. Brno nás ani nijak nezavřelo, jejich hráč to prostě vzal na sebe a trefil nechytatelně.

Museli jste dotahovat dvougólovou ztrátu, když jste prohrávali 1:3. Byl soupeř v první polovině utkání lepší?

To ani ne. Všechno bylo o našich hloupých chybách. Dva góly jsme dostali po skrumážích na brankovišti, kdy oni byli rychleji u odražených míčků. Hodně to nahazovali na branku a doráželi.

Na šance jste soupeře přehráli, ale nedařilo se vám zakončení.

Nejenom na šance. Měli jsme převahu i herní, proto jsme se dostávali do těch příležitostí, jenže nám to tam nepadlo. Nevím, jestli jsme si mysleli, že si dají góly sami. Když se nám podařilo vyrovnat na 3:3, byli jsme na koni a měli utkání v rukou, jenže jsme nerozhodli.

Ve čtvrtek jste odehráli náročný duel v poháru proti superligovým Otrokovicím, nemohla hrát roli únava?

To si myslím, že ne. Máme mladý tým, takže ti kluci regenerují strašně rychle. Spíše mi přijde, že se strašně dlouho nemůžeme dostat do zápasu. Začneme hrát až v průběhu druhé třetiny a pak musíme dotahovat. Nedokážu říct, čím to je.

Byla to zbytečná prohra, nepoznamená to nějak tým?

Byla to facka v pravý okamžik. Všecko jsme si po zápase rozebrali, i dost hlasitě, a jedeme dál. Možná jsme si potom, co jsme vyřadili z poháru Havířov a vyhráli na Slovanu v prodloužení, mysleli, že se nám nemůže nic stát. Ale tak to není.

P.E.M.A proti favoritovi podala dobrý výkon

Florbalisté Opavy se v Poháru České pojišťovny probojovali až do osmifinálové skupiny, kde je čekají tři soupeři z nejvyšší soutěže, Superligy. Tím prvním byli ve čtvrtek otrokovičtí Panteři. Trenér Robert Segeťa se musel obejít bez Dalibora Repčeka, Žáka a Boželníka, naopak Panters přijeli v hodně silné sestavě. V ní nechyběl ani nejlepší střelec Pavel Jurčík.

Opava se od počátku bránila, favorit se nemohl prosadit, ale pak v rozmezí osmé a jedenácté minuty třikrát udeřil. První gól Opavy zaznamenal Dzierža při přesilovce, ale Otrokovice ještě před sirénou opět odskočily na 1:4. Bezděka pak v bráně vystřídal Martínek.

„Té první třetiny je velká škoda. Nemohli jsme chytit tempo. Samozřejmě takové tempo v národní lize nemáme. Ale bylo vidět, že když si na to zvykneme, tak dokážeme hrát i se superligovým týmem vyrovnaný zápas," povídal opavský kouč.

Jeho slova dokumentuje druhá část hry, která skončila bez branek. „Dobře jsme je ustávali v obraně, přistupovali jsme k nim včas. Moc šancí neměli. Ta třetina byla vyrovnaná," uváděl Segeťa.

V poslední části vystrčila P.E.M.A. růžky a začala se prosazovat. Za stavu 4:6 měli domácí tři tutovky, které bohužel neproměnili. „Byli jsme pořád na dostřel. Kdybychom proměnili ty tři naše šance, tak jsme možná i vedli. Ale to jsou kdyby," říkal Robert Segeťa a pokračoval:

„Říkali jsme si, že do toho půjdeme, chtěli jsme hrát trošku vysunutěji, víc se tlačit na branku. Otrokovice měli v mnoha situacích i štěstí."

V závěru už domácí hru otevřeli a ještě párkrát inkasovali, ale to nic nemění na tom, že s pátým týmem Superligy odehráli vydařené utkání. „Výsledek vypadá přísně, ale nebylo to vůbec špatné. Je to pro mužstvo obrovská zkušenost. Jdeme novou cestou, je to nový tým a takový zápas jim může jen pomoci.

Byl bych strašně nerad, kdyby z toho byli kluci smutní. Naopak, je třeba se z toho poučit, uvědomit si, že soupeř byl někde jinde. Musíme si vzít jen to pozitivní a přetavit to v Národní lize," hodnotil utkání Robert Segeťa.

Impulsem pro opavský tým bylo i střídání brankářů. „Mladý Kryštof Bezděk byl před utkáním strašně nervózní. A Superliga s ním trochu zamávala, nedostal se do zápasu. Bylo to třeba změnit. Šel tam Matěj Martínek a chytal fantasticky," chválil brankáře trenér.

S.K. P.E.M.A. Opava - Panters Otrokovice 4:9 (1:4, 0:0, 3:5)
Branky: 14. Dzierža, 44. Dzierža (Mazur), 46. Kostolány (Dzierža), 49. Vojtěch Repček (Filip Kocur) 8. Krchňáček (Nagy), 10. Krchňáček (Petřík), 11. Jurčík, 19. Jurčík (Szweda), 41. Petřík (Zatloukal), 43. Petřík (Zatloukal), 56. Uhrinovský (Szweda), 59. Szweda (Petřík), 60. Petřík (Uhrinovský)
Opava: Bezdek (19. Martínek) - Rychlý, Balnar, Gattnar, Voktor, Pavlík, Filip Kocur - Mazur, Dzierža, Petr Pavlík - Vojtěch Repoček, Gebauer, Kostolány - Sova, Tietz, Musialek. Trenér: Robert Segeťa