Premiéru si v opavském dresu odbyla nová posila, odchovanec FBC Ostrava Václav Šimčík. Opavě chyběly hned tři opory, do obrany Dalibor Repček a úročníci Daniel Gebauer se Zdeňkem Žákem.

Přesto začali hosté výborně. Už ve druhé minutě našel Šimčík před prázdnou brankou Musialka a ten nemel problém proměnit. Pak P.E.M.A. svého soupeře zavřela, jenže přišel ojedinělý brejk a důraz na brankovišti a domácí vyrovnali. Jenže netrvalo ani půl minuty, Dzierža trefil tyč, svou střelu dobehl a také dorazil do sítě.

A přišel festival neproměněných opavských šancí, tu největší spálil Gattnar. Další protiútok Paskova a bylo vyrovnáno, 2:2. Ještě před sirénou vrátil Opavským vedení Sova.

Když ve druhé části zvýšil na 2:4 Vojtěch repček, zdálo se, že se favorit konečně rozjede. Místo toho ale Opava nebyla schopná další šance proměnit. I když i Paskov vystrčil růžky a brankář Martínek se párkrát zapotil. V poslední minutě druhé části se přece jen Paskov dotáhl 3:4.

Hned ve třtí minutě třetí části bylo překvapivě vyrovnáno a domácí se chopili šance. Vytvořili si před Martínkem několik závarů a opavský gólman se musel vytáhnout, aby uhájil vyrovnaný stav. Vypadlo to na trápení favorita, ale pátou branku Opavy pak vstřelil Kostolány.

Navíc sedm minut před koncem unikl Šimčík a domácí museli faulovat. Trestné střílení však Dzierža neproměnil. Následnou přesilovku však už ano a bylo to 4:6.

V poslední minutě se však Paskovští opět dostali na kontakt a závěr byl hektický. Nejprve domácí hodili přes mantinel Sovu a šli do čtyř. Opava se snažila držet míček za paskovskou brankou, jenže ten jejím hráčům utekl. Paskov šel do přečíslení dva na jednoho a jeho útočník se ocitl sám před Martínkem.

Ten ale předvedl zákrok doslova do legend a učebnic a zachránil tak Opavě tři body.

PASKOV SAURIANS – S.K. P.E.M.A. OPAVA 5:6 (2:3, 1:1, 2:2)
Branky: 10. Růžička (Nězgoda), 18. Ritz (Bonczek), 40. Kožušník, 43. Bonczek (Ritz), 60. Kožušník (Glogar) – 2. Musialek (Šimčík), 10. Dzierža, 19. Sova (Kocur), 26. Vojtěch Repček (Kostolány), 49. Kostolány (Kocur), 55. Dzierža (Kostolány)
Opava: Martínek – Rychlý, Balnar, Gattnar, Viktor Pavlík, Kocur – Tietz, Dzierža, Petr Pavlík – Kostolány, Solný, Vojtěch Repček – Sova, Šimčík, Musialek. Trenér: Robert Segeťa. (hab)

Robert Segeťa: Momentálně je jedno s kým hrajeme, vždycky je to drama, to se musí změnit

Trenér opavských florbalistů Robert Segeťa byl rád, že se jeho týmu proti Paskovu povedlo urvat tři body, i když samozřejmě veděl, že poslednímu celku Národní ligy měli Opavané naložit daleko víc, než jen hubenou výhru 6:5.

Paskov ještě nemá ani bod, ale vy jste se na hubené vítězství dost natrápili.

Jak jsem řekl ve čtvrtek na tréninku, jediným soupeřem, který bude v tomto utkání proti S.K. P.E.M.A. Opava stát, bude jen samotná S.K. P.E.M.A. Opava. A to se do posledního puntíku potvrdilo. Samozřejmě jsme byli lepší než soupeř.

Kdybychom proměňovali šance, tak mohlo být v půlce utkání hotovo a dohrálo by se v pohodě. Jenže kdyby neplatí. Nakonec jsme z toho udělali velké drama. Dovolili jsme domácím čichnout si k výsledku. Zase je nastartovalo.

Loni jste měli také se slabým Paskovem v jednom utkání problém, ten zápas Opava dokonce prohrála.

Ano, byl to podobný zápas jako loni u nás doma. A mohlo to dopadnout zase stejně. Jen díky Matěji Martínkovi v brance, který chytil patnáct vteřin před koncem úplně stoprocentní gól, jsme tentokrát vyhráli.

Dlouhé minuty jste je zavřeli na jejich polovině, ale Paskov vás trestal z brejků. Kde byla ta chyba?

To je úplně jednoduché. Nebyli jsme v útoku trpěliví. Buď se soupěř dostal k balónku tím, že lehce fauloval a rozhodčí to moc dobře nepískali. Anebo jsme byli netrpěliví a neudělali jsme tu naši stoprocentní akci, která měla být. A tím pádem zase došlo k brejkové situaci.

Ty jejich protiútoky byly dost nebezpečné, naštěstí domácí neproměnili všechno, co měli.

Vypadá to, že Opavě je úplně jedno, jestli hraje s posledním nebo s prvním. Vždycky je to drama, vždycky je to o gól…

Tak to je, s tím se musí trochu počítat. Ale budeme dělat všechno pro to, ať se to změní, protože ta florbalová kvalita je na naší straně. Každý hráč má svůj příběh a ty jsou u opavských hráčů mnohdy hodně kostrbaté. Pod tlakem se hráči vracejí k řešení situací, které dělali před deseti, pěti, třemi nebo jedním rokem.

A to jim z těch hlav musíme dostat. Kvalita je na naší straně v celé soutěži.

V úterý čeká na mužstvo další zápas poháru proti Superligovým Bulldogs Brno, co očekáváte?

Čekám podobný zápas jako dneska, opět to bude vyrovnané. Jak už tady bylo řečeno, je jedno jestli hrajeme s posledním týmem Národní ligy nebo s osmým týmem Superligy. Takže to bude utkání se vším všudy, diváci se mají na co těšit.

Určitě do toho nepůjdeme s tím, že jsme nějací méněcenní hráči. Kvalita je na straně Buldoků, ale my se s tím dokážeme poprat.

Matěj Martínek: Byli jsme celý zápas lepší, ale dělali jsme zbytečné chyby

Několikrát svůj tým výrazně podržel, v samotném závěru chytil tutovou šanci soupeře a P.E.M.A. mohla slavit tři body. Více už v následujícím rozhovoru.

Paskov je poslední tým národní ligy, ale podle těsného výsledku to nebyl jednoduchý zápas, že?

Herně jsme byli po celou dobu lepší, po většinu času jsme byli na míčku. Ale pak se vždycky stala nějaká chyba a Paskov nás za ni potrestal. Většinou jsme ztratili míček v útoku a oni šli do brejku, rychle stříleli, doráželi a z toho padaly ty góly, co jsme dostali.

Pro vás jako gólmana bylo asi těžké dlouhou dobu stát nečinně bez zákroku a najednou čelit protiútoku, ne?

Paskov měl ty rychlé protiútoky docela solidní. Nebylo to nic světoborného, ale nám se to dneska nějak nedařilo bránit. Když už ten brejk měli, tak z něho ten gól většinou dali.

Dostávali jste docela ušmudlané branky, to brankáři na sebevědomí moc nepřidá…

Já to tak neberu, gól jako gól. Já si z toho nedělám nějakou těžkou hlavu, jsem svým založením docela flegmatik, takže mě to nijak netrápilo. Já na to nemyslím.

Vedli jste 4:2, ale soupeř vyrovnal na 4:4. Neproběhlo vám hlavou, že to zase bude trápení?

Neměli jsme jim dovolit vyrovnat. Ale bylo to na začátku třetí třetiny, takže bylo pořád dost času s utkáním něco udělat, což se nám nakonec povedlo.

Paskov měl po vyrovnání asi jediný chvilkový tlak a několik nebezpečných střel…

No, kdyby se Paskovu povedlo otočit, to už by asi problém byl. Občas se nám to stává, musíme si na to dávat do příště velký pozor. Dneska se to naštěstí nestalo a dokázali jsme vyhrát.

Necelých deset vteřin před koncem za stavu 6:5 šel na vás útočník Paskova sám. Co vás v tu chvíli napadlo?

Říkal jsem si, že to nesmím pustit, to by bylo 6:6 a pak se mohlo stát v prodloužení cokoliv. Byla by to zbytečná ztráta.

V úterý vás čeká další utkání poháru, přijede superligové Bulldogs Brno. To bude asi jiný soupeř, že?

Určitě budou o něco lepší než Paskov (směje se). Myslím, že jsme schopní s nimi hrát po většinu zápasu vyrovnanou partii. Zápasy s týmy ze superligy jsou takové zpestření, nejen pro fanoušky, ale i pro nás. Je to vždycky pro všechny velká zkušenost. Už se na to utkání těšíme.