Letos se do Píště sjelo sedmdesát osm týmů, šedesát čtyři mužských, osm ženských a šest žákovských. K vidění byly celky ze všech koutů republiky, dva ze Slovenska, a dokonce dvě mužstva z Londýna, které kromě Angličanů tvořili i Češi, Norové, Švédové a Lotyši.

„Celkem se do boje zapojilo asi 820 hráčů, což je náš stávající rekord," uvedl jeden z hlavních organizátorů florbalového festivalu Vladimír Černín, jinak brankář prvoligového nováčka P.E.M.Y. Opava. Větší akci v celé České republice určitě nenajdete.

Od pátku se rozhořely duely na pěti hřištích, čtyřech venkovních a jednom vnitřním v tělocvičně základní školy. V sobotu pak probíhaly vyřazovací zápasy play-off. Mezi žáky jasně dominoval Slovan Havířov, před druhou Orcou Krnov a týmem Mladíci z Opavy, což jsou starší žáci P.E.M.Y.

V kategorii žen se představilo mnoho extraligových hráček a mnohé reprezentantky. Nakonec si prvenství odnesl celek s názvem Captain Girls složený z florbalistek Opavy, Vítkovic, FBC Ostrava a Tatranu Střešovice. Ty zvítězily ve finále nad hráčkami Rožnova, které hrály pod názvem „Už Idu". Třetí skončil Minnios Team.

Největší tradici má turnaj mužů. V sestavách jednotlivých mužstev mohli fanoušci vidět mistry letošní extraligové soutěže z Vítkovic, reprezentanty minulé i současné, prvoligové i druholigové florbalisty. A samozřejmě také hráče z regionálních soutěží.

„Jsme moc rádi, že hráči jako Roman Ciompa, Lukáš Veltšmíd, Martin Tokoš, který hraje ve Švédsku, Mates Jendrišák, nejlepší florbalista sezony, a další naše hvězdy na tenhle turnaj jezdí. Je to obrovské oživení, hlavně pro kluky z nižších soutěží to je příležitost se s nimi potkat a utkat se na hřišti," řekl Vladimír Černín.

Mužské finále nakonec ovládli hráči TJ Lavina Havířov, kteří porazili právě extraligové hvězdy hrající pod názvem Amatéři.cz by 4Teams. Bronzovou medaili vybojoval tým Jackpot B, florbalisté Rožnova, kteří udolali celek Metelesku Blesku ze Šumperka.

Organizátoři byli s turnajem spokojení. „Myslím, že úroveň rok od roku stoupá. I zájem je čím dál větší. Klidně bychom mohli mít i sto týmů, ale ten areál by to nezvládl," vykládal Černín a pokračoval: „Jsme hlavně také rádi, že nás nezklamalo počasí, z něho máme strach každý rok. I když je připravena nějaká „mokrá" varianta, turnaj venku má neopakovatelnou atmosféru.

A co plánují pořadatelé pro následující rok? „Chceme propojit více sport a kulturu, uvažujeme uspořádat v rámci turnaje i nějaký koncert," zamyslel se Vladimír Černín a dodal: „Asi zachováme stávající počet mužských týmů, rozšíříme ženy, uvidíme, co s žáky. Každopádně chceme přitáhnout i další zahraniční týmy, hlavně ze Skandinávie, kontakty na ně už máme," uzavřel hlavní pořadatel.

Výsledkový servis

Kategorie žáci: 1. SKf TJ Slovan Havířov, 2. Orca Krnov, 3. Mladíci z Opavy, 4. FBC Palestina, 5. Cobra Juniors, 6. FC Mlaďoši. Nejlepší hráč turnaje: Dan Filip (Havířov), nejlepší brankář: Pavel Kelemen (Orca Krnov).

Kategorie ženy: 1. Captain Girls, 2. Už Idu, 3. Minnions team, 4. Princezny z Podcecčí. Nejlepší hráčka: Veronika Káčová (Minnions team), nejlepší brankářka: Alexandra Nováková (Captain Girls).

Kategorie muži: 1. TJ Lavina, 2. Amatéři.cz BY 4Teams, 3. Jackpot B, 4. Meletelesku Blesku. Nejlepší hráč: Josef Viktořík (Jackpot B), nejlepší brankář: Jan Piško (TJ Lavina)