Osmifinálový protivník Opavy vzbuzoval respekt. Ten si domácí florbalisté přenesli i na hřiště. Sedm minut se oba protivníci navzájem oťukávali, ale P.E.M.A. měla přesto více ze hry. Jenomže udeřil celek z Vysočiny, a to hned dvakrát během tří minut. Pak se nechal opavský Michal Pavela vyloučit na pět minut a Opavští zažívali horké chvilky.

Paradoxně jim však oslabení pomohlo. Nejenže jej ubránili, ale na jeho konci dokonce vstřelili kontaktní gól. A to nebylo vše, tři vteřiny před první přestávkou se domácím povedlo vyrovnat, 2:2. Od začátku druhé části už třímala otěže zápasu v rukách P.E.M.A. Draci ztráceli dech a to se projevilo i na skóre. Domácí dvakrát skórovali, i když šancí si vytvořili daleko více, a dostali se do vedení 4:2.

Když se hned po deseti vteřinách třetí třetiny radovali Slezané popáté, zdálo se být hotovo. Havlíčkův Brod však zatlačil a snížil na 5:3. Odpor soupeře však definitivně zlomil blafák Vojtěcha Volfa sedm minut před koncem, 6:3. Hosté se odhodlali ke hře bez brankáře, ale Opavští hned třikrát trefili prázdnou branku a navýšili konečné skóre na senzačních 9:3.

Opavská P.E.M.A. si tak vybojovala postup do čtvrtfinálové skupiny a dostala se mezi českou florbalovou elitu. Opavští příznivci se tak mohou těšit na souboje s extraligovými týmy.

SK P.E.M.A. Opava – Erupting Dragons Havlíčkův Brod 9:3 (2:2, 2:0, 5:1)
Branky Opavy: Mazur 2 (Kučera, Boželník), Dzierža 2 (Solný), Vojtěch Kocur (Boželník), Štindl (Solný), Boželník,Vojtěch Volf (Boželník), Solný (Štindl)
Opava: Černín – Balnar, Jakub Kocur, Kučera, Terchovan, Both – Volf, Mazur, Boželník, Štindl, Vojtěch Kocur, Pavela, Halámek, Dzierža, Šimera, Solný. Trenér: Martin Both

Jakub Kučera: Postup do čtvrtfinále je odměna pro všechny naše hráče

I když byl nemocný, tak nastoupil a opět patřil k oporám zadních řad florbalistů SK P.E.M.A. Opava. Kapitán Jakub Kučera spolu se svým týmem pokračuje ve spanilé jízdě Pohárem České pojišťovny. Opavu nezastavilo ani vedoucí mužstvo 1. ligy z Havlíčkova Brodu.

Jméno soupeře pro osmifinále určitě budilo respekt, věděli jste před zápasem něco o týmu Havlíčkova Brodu?

Věděli jsme jen to, co jsme si našli na internetu. Poslední tři sezony vždycky hráli o udržení 1. ligy. Ale letos se jim start do 1. ligy povedl a vedou, takže určitý respekt tam z naší strany určitě byl.

V Poháru se vám letos neuvěřitelně daří, věřili jste, že byste mohli přes tým Erupting Dragons přejít do čtvrtfinále?

V koutku duše vždycky doufáte, že by to mohlo vyjít. Naší výhodou bylo to, že jsme hráli doma, přišlo hodně fanoušků a v hale byla skvělá atmosféra. Od první do poslední minuty se povzbuzovalo. V naší hale na Mařádkově máme trošku menší hřiště, na které jsme zvyklí. Navíc oni měli za sebou cestování. Takže neříkám, že jsme si na ně úplně věřili, ale zas na druhou stranu, vždycky jdete do zápasu s tím, že chcete uspět, ať hrajete proti komukoliv.

O tom, že je v Opavě menší hřiště, se už dost namluvilo i napsalo. Je to pro váš tým až taková výhoda?

Hřiště je o něco menší, ale je podle pravidel. Pro soupeře to může být trochu nezvyk. Na všechno je méně času, při hře je více osobních soubojů. Ale je to pro oba týmy stejné. Nám to taky zase tak úplně nevyhovuje. Jsme technický tým, takže hrajeme radši kombinačně než nějak fyzicky do těla. Naše výhoda je jen v tom, že jsme na to zkrátka zvyklí.

Utkání pro vás nezačalo příliš šťastně, i když jste si šance vytvořili, neprosadili jste se a góly dával soupeř.

Na začátku se na nás projevila určitá nervozita. Věděli jsme, že jde o hodně, přišlo dost lidí, tak nám to trochu svazovalo ruce. Soupeř se dostal do dvoubrankového vedení a pak dostal ještě výhodu pětiminutové přesilovky, když se nechal vyloučit Michal Pavela. To nám nebylo úplně nejlépe.

Ukázalo se, že vám oslabení nakonec pomohlo.

Vlastně ano. Důležité bylo, že jsme jej ubránili a ještě ve čtyřech se nám povedlo vstřelit kontaktní gól. To nás hodně nakoplo. Dalším strašně důležitým momentem byla naše druhá branka na 2:2. Tu jsme dali tři vteřiny před koncem první třetiny a podle mě to se soupeřem dost zamávalo.

Od prostřední části už jste měli zápas v rukou a hlavně se vám dařilo střílet branky, i když neproměněných šancí je pořád dost a dost. Je to vaše slabina?

Je to tak trochu naše bolest. Vytvoříme si neskutečné množství šancí. I v tomhle zápase jsme šli několikrát do přečíslení, dobře jsme si nahráli a mohli zakončovat do prázdné branky, ale gól z toho nebyl. Paradoxně zase jindy, třeba v utkání s Třebíčí, na co jsme sáhli, to nám spadlo do branky.

Když už jste začínal věřit, že Havlíčkův Brod porazíte?

No, když snížili na 5:3 a bylo deset minut do konce, tak jsem si říkal, že to bude ještě drama. Pak jsme sice odskočili na 6:3, ale tříbrankový rozdíl ve florbale pořád nic není. Klidně se dá smazat během jediné minuty. Pak soupeř odvolal brankáře a po naší první trefě do prázdné branky už jsem věřil. Nakonec výsledek 9:3 vypadá jednoznačně, ale takové to rozhodně nebylo. Je to dáno taky tím, že jsme dali nakonec tři góly právě do prázdné branky.

Dostali jste se v Poháru do čtvrtfinálové skupiny a jste mezi naší florbalovou smetánkou. Jak se těšíte na soupeře zvučných jmen?

Měli bychom narazit na Vítkovice a Remedicum Ostrava, což jsou u nás top týmy. Pak by tam měl být ještě Přerov a Pelhřimov, takže taky florbalová kvalita. Bereme to jako odměnu za to, že se nám podařilo postoupit až do závěrečných bojů. Ty zápasy si chceme hlavně užít. Moc často se vám nepoštěstí hrát s extraligovou špičkou, navíc před vlastními fanoušky. Samozřejmě že do zápasu s Vítkovicemi nebo Remedimem nemáme přehnané ambice, ale na druhou stranu každý zápas začíná 0:0. My můžeme jenom překvapit a na hřišti pro to uděláme všechno. Na hřišti se může stát cokoliv.

Už teď jste dosáhli velkého úspěchu, jak moc si ho vy osobně ceníte?

Dá se to srovnat s postupem do 2. ligy, který se nám povedl na jaře. I když Pohár není až tak dlouhodobá soutěž, přece jen jsme se prokousali od základní skupiny, kterou jsme vyhráli, přes čtyři kola play off. A teď jsme ve čtvrtfinálové skupině mezi elitou. Všechny zápasy, i když některé můžou vypadat podle výsledků jednoznačně, byly vybojované.

Je to velká odměna pro všechny naše kluky, kteří se na tom podíleli. Opavská P.E.M.A. se touhle jízdou hodně zviditelnila, a to nejen doma v Opavě nebo na severní Moravě, ale i na republikové úrovni. Jsem moc rád za to, že se o nás bude trochu více vědět, a moc si toho vážím.