O výhře v Poháru České pojišťovny sní ženská družstva Herbadentu Praha a 1. SC Vítkovice, v kategorii mužů se do rozhodujícího zápasu probojovali Bulldogs Brno a Mladá Boleslav.

Ve hře jsou tak stále v obou kategoriích obhájci pohárového vítězství z loňského ledna Mladoboleslavští téměř přesně před rokem deklasovali v Ústí nad Labem Otrokovice 10:3 a ženy Herbadentu Praha na stejném místě zdolaly Chodov 7:4.

„I proto věřím, že v Opavě letos budeme svědky napínavých sportovních bitev, a to jak na hřišti, tak i na tribunách," říká Filip Šuman, prezident České florbalové unie.

České Budějovice, Ústí nad Labem a Opava. To jsou tři města, kde se pohárová finále hrála nebo budou hrát v posledních třech letech. Ani v jednom z nich se momentálně nehraje nejvyšší florbalová soutěž. „A právě to je jedna z motivací, proč jsme jim svěřili pořadatelství finálových dnů Poháru České pojišťovny," zdůrazňuje Filip Šuman.

„Letos chceme i Opavě nabídnout možnost vidět na vlastní oči to nejlepší, co současný český ženský a mužský florbal nabízí. Vždyť v obou finálových duelech budou na palubovce hrát mnozí reprezentanti České republiky."

Jako první se v opavské víceúčelové sportovní hale představí nejlepší české ženy. A rovnou půjde o reprízu předloňského pohárového finále, v němž Herbadent Praha porazil Vítkovice 6:5 po prodloužení, a už druhý letošní souboj loňských účastnic Superfinále, ve kterém pro změnu Vítkovice vyhrály vysoko 5:0.

A díky tomu se tehdejšímu týmu z Ostravy podařilo ukončit sedm let trvající nadvládu v extralize, dnes mají šanci pro změnu skončit pět roků trvající neporazitelnost Herbadentu Praha v domácí pohárové soutěži.

Oba týmy před pár dny v extralize sehrály dramatický zápas, ve kterém se nakonec z těsného vítězství 4:3 v Ostravě radovaly Pražanky. „Po tomhle utkání chceme natáhnout sérii pohárových účastí ve finále na šest výher," říká Eliška Krupnová, univerzálka Herbadentu Praha.

Proti jsou však ženy Vítkovic, které se samy rozhodly, že se po loňské absenci do pohárového osudí vrátí. „Chceme totiž pohár už konečně vyhrát. Některým z nás navíc pořád leží v žaludku hořký předloňský konec v prodloužení," kontruje Monika Léblová, jedna z nejzkušenějších vítkovických útočnic.

„Pro mě je to navíc speciální zápas, vrátím se aspoň na okamžik domů do Opavy a doufám, že diváci mě i celé Vítkovice poženou za vítězstvím," doplňuje slova starší spoluhráčky Hana Sládečková, útočnice elitní vítkovické formace.

Mezi muži je situace jiná. Mladá Boleslav se může stát třetím klubem, který pohárovou trofej od roku 2001 dokázal obhájit. Před nimi se to povedlo pouze FBC Ostrava a Tatranu Střešovice.

„Jsem ale přesvědčený, že při samotném finále na hřišti nebude hrát roli, kdo před rokem vyhrál. Semifinále proti Chodovu, které jsme zvládli, i finále proti Brnu, které nás čeká, jsou zápasy, které se dají přirovnat k extraligovému play-off. Jde o hodně, budeme pod tlakem a rozhodně chceme uspět," říká Petr Novotný, jeden z nejznámějších mladoboleslavských patriotů, na kterého bývá často upřena pozornost.

Tentokrát však mohou mít Mladoboleslavští v zádech i některé z diváků z Ostravy a okolí, kteří si zápas ujít nenechají. V týmu trenéra Jana Zahálky totiž působí někdejší vítkovičtí obránci a shodou okolností i kapitáni Jan Jelínek a Petr Kološ.

Velkou motivaci uspět ve finále mají však i Brňané. Buldoci byli v rozhodujícím pohárovém utkání už třikrát, ani jednou však rozhodující duel nevyhráli. Naposledy předloni Chodovu, pozdějšímu finalistovi české extraligy, podlehli 4:7, když propadli hned v úvodní třetině, kterou prohráli čtyřbrankovým rozdílem.

„Čeká nás další těžký a náročný zápas, kterých jsme už letos nejenom v pohárové soutěži odehráli hodně. Víc než na okolí se budeme soustředit sami na sebe a na ty věci, které reálně můžeme ovlivnit. Chceme trofej získat," zní z úst Jana Kadlece, trenéra Bulldogs Brno.

Finále Poháru České pojišťovny

Kdy: dnes, v úterý 20. ledna
Kde: Víceúčelová sportovní hala Opava

Finále žen 17.30: 1. SC Vítkovice Herbadent Praha
Finále mužů 20.15: Bulldogs Brno Mladá Boleslav

Pořádající oddíl: SK P.E.M.A. Opava
Ceny vstupenek: 50 korun v předprodeji, 100 korun na místě (vstupenka zahrnuje obě utkání)
Předprodej: skpema@atlas.cz, pavel.habram@centrum.cz nebo na tel.: 724 474 818