Finálová série s největším favoritem, Torpedem Havířov, je po dvou utkáních vyrovnaná 1:1 a o víkendu opět pokračuje. Právě Klimscha byl jedním ze strůjců senzačního obratu a vítězství v Havířově v prvním duelu.

Havířov je jednoznačným favoritem finále, ale vám se jako prvnímu týmu povedlo Torpedo v play-off porazit. Myslíte, že vás domácí podcenili?

Je to možné, že tam k nějakému podcenění došlo, přece jen jsme do play-off postupovali až z osmého místa. Ale zase na druhou stranu musím říct, že jsme na jejich hřišti zahráli výborné utkání. Plnili jsme perfektně taktické pokyny. Když jsem pak po zápase šel kolem havířovské střídačky, tak trenér hráčům říkal, že je upozorňoval na to, že se neporazíme sami.

V Havířově jste dvakrát prohrávali o dva góly a pak zase zapůsobilo kouzlo opavských třetích třetin. Bylo to už poněkolikáté v sezoně, co jste právě v poslední části zápas otočili a rozhodli. V čem to kouzlo vězí?

Asi na sobě musíme cítit nějaký tlak, abychom ze sebe dostali úplné maximum. Základem ale je, že hlava pořád věří, že to jsme schopni otočit a vyhrát. Asi když prohráváme, tak přestaneme mít strach o výsledek, protože už nic horšího přijít nemůže, než že prohrajeme.

Pak to z nás všechno spadne, začneme hrát uvolněně a dokážeme si, že umíme přehrát každého.

Čím jste v prvním utkání přehráli právě Havířov?

Těžili jsme hlavně z brejků. Hrajeme ze zabezpečené obrany, bylo tam z naší strany spousta dobře vyřešených situací. Trenér nám přesně řekl, co hrají, takže jsme na ně byli nachystaní a zachytávali ty jejich přihrávky. No a tlačili jsme se do jejich slabých míst.

Před finále došlo ke změně ve vašem útoku, zraněného Tomáše Solného nahradil Matěj Halámek. Museli jste si na sebe hodně zvykat?

Jediný problém byl v tom, že každý drží hokejku na jinou stranu. Zatímco Tomáš může po přihrávce střílet hned od mantinelu, Matějovi jsme museli nahrávat trochu jinak. Ale jinak v ničem problém nebyl. Plnil přesně pokyny, které měl. U vyrovnávacího gólu na 5:5 měl trochu štěstí, ale pak si krásně naběhl na moji střílenou přihrávku a rozhodl. Takže velká pochvala.

Ve druhém utkání se už tak nedařilo a prohráli jste doma 2:8. Co bylo špatně?

Myslím, že koncentrace na určité momenty. Bob Segeťa nám přesně říkal, co Havířov hraje, jenže oni se přesto do těch situací dostali a dávali nám z toho góly. Svou roli ale sehrála i únava, my jsme za sebou měli těžkou sérii s Brnem, oni po jasném vítězství nad Petrovicemi odpočívali.

Je to amatérský sport, takže žádná regenerace, žádné vířivky, masáže. Do práce, do školy a na zápas a to se projevilo, že měli týden odpočinku oproti nám navíc.

Myslíte si, že se ten domácí debakl může nějak projevit na hře mužstva?

Je jedno, jestli prohrajete 2:8 nebo 1:2, tady o výsledek nejde. Pořád je to prohra a jeden krůček v sérii. V sobotu jedeme do Havířova s čistou hlavou.

V čem je podle vás největší síla Havířova?

Kromě toho, že mají většinu borců ostřílených extraligou, tak jsou na tom individuálně výborně technicky, určitě lépe než my. V určitých situacích si dovolí víc riskovat. Zase musím říct, že my jsme na tom lépe takticky, dodržujeme určitý systém.

Můžeme působit svázaněji, oni volněji. Zase Torpedu to hapruje v obraně, v tom jsme my lepší, přes nás je těžší projít. A je to právě díky tomu systému, který nastolil trenér Segeťa, taky díky němu jsme došli tak daleko.

Jakým směrem se podle vás bude série ubírat?

Tak na to je těžké odpovědět, to by musel být člověk jasnovidec. Klidně to po víkendu může být 3:1 pro ně, ale i pro nás. Nebo se všechno rozhodne v pátém zápase. My jsme si dokázali, že jsme schopni zápas otočit a vyhrát. Oni nás zase přejeli v klidu. Může to dopadnout jakkoliv.

Nemohu se nezeptat na opavské fanoušky, kteří vám všude vytvářejí takřka domácí prostředí.

To je něco neuvěřitelného. Byli za námi i v Brně. V sobotu v Havířově jich přijelo tolik, že domácí vůbec nebylo slyšet, z toho jsem strašně překvapený. Fandili i v neděli, když jsme vysoko prohrávali, pořád nás hnali. Když vidíte v televizi superligu, kde, když se prohrává, fanoušci už jen koukají, tohle je úplně jiné.

Klobouk dolů před nimi. O to víc nás všechny mrzelo, že se to nedělní utkání nepovedlo, právě kvůli skvělým fanouškům.